Anu Lill • 24 jaanuar 2019

Elektriautod veavad vasetööstuse varjusurmast välja

Elektrisõidukite kasvav populaarsus suurendab nõudlust vase järele, kuna võrreldes sisepõlemismootoritega vajab nende tootmine kaks korda rohkem vaske. Seetõttu on peale kümnendipikkust vaikelu USAs alustamas neli uut vaseprojekti, kirjutab Reuters.

Tesla annab vasetööstusele hoogu  Foto: Scanpix / Zuma Press

„Viisteist aastat tagasi arvati USAs, et kaevandamine on surnud tööstus, kuid nüüd on see meie jaoks tulus ala,” ütles Freeport-McMoran Inc tegevjuht Richard Adkerson. „USA on meie tulevase majanduskasvu tuum.“ USAs on pool Freeporti reservidest. Ettevõte kavatseb laiendada ühte oma Arizona vaskkaevandust investeerides 850 miljonit dollarit. Firma aktsia (FCX) on aasta algusest kasvanud 23%.

Rahvusvahelise vaskuuringute grupi andmetel on oodatav aastane kasv vasetootmisel lähiaastatel vähemalt 8 protsenti. Neli firmat - Nevada Copper Corp, Taseko Mines Ltd, THEMAC Resources Group Ltd ja Excelsior Mining Corp - kavatsevad avada vasekaevandused 2020. aasta lõpuks.

Trumpi administratsiooni poolt kehtestatavad regulatsioonid, mille kohaselt on kaevandusluba võimalik saada 5 päevaga, muudab institutsionaalsetele investoritele vasekaevandused atraktiivsemaks.

„Vask on kuningas, mis võtab üle maailma majanduse,” ütles Matt Gili, Nevada Copperi tegevjuht. „Me näeme, et nõudlus kasvab järgnevatel aastatel pidevalt ja seni ei ole pakkumine järele jõudnud.” Nõudluse kasvu tõttu eeldatakse ka vase hinna kasvu järgmise kahe aasta jooksul üle 10 protsendi.

Väiksemad kaevandused omavad eelist suurte eest, kuna nende väiksuse tõttu sujuvad läbirääkimised kohalike omavalitsustega lubade saamiseks kiiremini. Samas näiteks Rio ja BHP on alates 2001. aastast püüdnud avada Arizona Resolution Copper kaevandust, mis on üks maailma suurimaid projekte, kuid pole suutnud kaevandust käivitada, kuna kohalike indiaanlaste hõimudega seotud vaidlus ei lase lube väljastada.

Hetkel kuum