Anu Lill • 28 jaanuar 2019

Viga, mis aitas eestlastel luua miljardiäri

BBC iganädalases lugude seerias "Boss", kus tutvustatakse ärijuhte üle kogu maailma, tuuakse sellel nädalal lugejate ette eestlasest ettevõtja, TransferWise'i kaasasutaja ja tegevjuhi Kristo Käärmanni edulugu.

Taavet Hinrikus (vasakul) ja Kristo Käärmann TransferWise'i kontori avamisel Baltika kvartalis.  Foto: Eiko Kink

Toome teieni BBC Newsist refereeritud loo:

"Uskumatu lollus" tõi idee

Ettevõte sai alguse puhta juhuse läbi. Nimelt sai 2008. aastal juhtimiskonsultandina Londonis töötanud 28aastane noormees kopsaka jõulupreemia – 10 000 Inglise naela (ligi 11 500 eurot). Kuna intressimäärad olid Eestis kõrgemad, otsustas ta, et kannab oma Ühendkuningriigi arvelduskontolt raha Eesti hoiukontole, lootuses teenida rohkem intressitulu. Nädala pärast Eesti kontot kontrollides vaatas aga noormehele vastu 500 naela vähem.

"Ma hakkasin kaevama, et teada saada, mis juhtus, ja mõistsin, et olin olnud uskumatult loll. Arvasin, et Ühendkuningriigi pank vahetab valuuta samade kursside alusel, nagu olin lugenud Reutersist ja Bloombergist," kirjeldas mees oma üllatust. "Selle asemel oli pank kasutanud tunduvalt vähemsoodsat kurssi, nii et see ja kõik teisedki pangad said summast oma noosi kätte ... see oli minu viga."

Pahameelest pankade vastu otsustas Käärmann tulla välja lahendusega raha ülekandmiseks välismaale, mis eemaldaks pangad protsessist. Esialgu oli valminud lahendus vaid Käärmanni, tema sõbra, Taavet Hinrikuse ja Skype'i juhi omavahelises kasutuses. Kui lisandus veelgi sõpru-tuttavaid, mõistsid noormehed, et suudavad sellest ehitada üles äri. Kuigi Käärmannil on tegevjuhi tiitel, ütleb ta, et tema ja 37aastane kaasasutaja Taavet on "algusest peale osalenud kõiges. Katame üksteist kõiges, mida me teeme".

Euroopa investorid keerasid selja

Oma esimesi investoreid hakkasid Käärmann ja Hinrikus otsima 2012. aastal. See üritus luhtus. "Me rääkisime kokku 15 investoriga ja nad kõik pöörasid selja," ütles Käärmann. "Keegi Euroopas ei tahtnud meid. Euroopa investorid olid siis palju riskikartlikumad kui Ameerika omad. "Nii me saime oma esimese rahastuse New Yorgis asuvast väikesest fondist IA Ventures," meenutas ta. Kui TransferWise pidevalt kasvama hakkas, jargnesid ka teised investorid.

"Alguses oli ikka väga palju ebamäärasust," ütles Käärmann. "Kas keegi üldse usaldaks kodulehte, mille on loonud kaks Eesti tüüpi? Kas ka teistel inimestel on sama probleem, mida meie tahtsime lahendada? Selgus, et paljudel inimestel kogu maailmas oli sama probleem ja nad usaldasid meid."

2011. aastal asutasid eestlased Londonis TransferWise'i, mis on nüüd ülemaailmne ettevõte. Investorite hulka kuuluvad muuhulgas ka Ühendkuningriigi suurettevõtja ja visionäär Sir Richard Branson ja PayPali kaasasutaja Max Levchin.

Veebisaiti on kasutanud enam kui 4 miljonit inimest ning teenus on saadaval 50 riigis ja 49 valuutas. Igakuiselt tehakse nüüd TransferWise'i kaudu ligi 3 miljardi naela ulatuses ülekandeid. Enne 2017. aasta märtsi oli ettevõte kahjumis, kuna raha läks laienemise peale. Nüüd on firmal kokku üheksa kontorit üle maailma ja 1400 töötajat.

TransferWise 2018. aasta märtsis lõppenud majandusaastal kasvas ettevõtte käive 75%, 117 miljoni Inglise naelani (ligi 135 miljonit eurot). Ettevõtte netokasum oli 6,2 miljonit Inglise naela (ligi 7,1 miljonit eurot).

Eelmise aasta Äripäeva rikaste TOPis olid Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus kaks esimest meest.

Hetkel kuum