Mait Kraun • 16. veebruar 2019 kell 7:00

Goldman: investoril tasub nüüd keskenduda üksikaktsiatele

Goldman Sachsi analüütikud usuvad, et aktsiaturgude tõus saab peagi otsa ning tootluse püüdmiseks on vaja aktiivselt investeerida.  Foto: Reuters

Investeerimispank Goldman Sachs hoiatab, et sellel aastal USAs toimunud aktisaturgude tõus saab peagi otsa ning investoritel tasub vahetada passiivne investeerimine aktiivse vastu, vahendab Bloomberg.

Standard & Poor’s 500 indeks on pärast jõululaupäeva kallinenud lausa 17 protsenti – see on kiireim taastumine umbes 20protsendilisest langusest alates II maailmasõjast, selgub Goldmani avaldatud andmetest (vt. allpool olevat graafikut). Kui ajalugu midagi näitab, siis peaks S&P 500 liikuma kolme kuni kuue kuu jooksul külgsuunas, hoiatas Goldman.

Mured on kadunud

Ettevõtte mudel, mis jälgib majandusaktiivsust ning finantsturge, näitab, et mured majanduslanguse ja Föderaalreservi tegevuse pärast on ära kadunud. Selle asemele on tulnud enesekindlus, et stabiilne majanduskasv jätkub ning Föderaalreservi rahapoliitika on paindlik ja leplik. Selle tõttu pole väga palju ruumi ka positiivseteks üllatusteks, ütlesid strateegid eesotsas Ryan Hammondi ja David Kostiniga. Kuna tõusupotentsiaal on piiratud, siis peaksid investorid nende hinnangul keskenduma üksikaktsiatele ning proovima eraldada võitjad kaotajatest.

“S&P 500 tootlus saab lühemas perspektiivis olema tagasihoidlik,” kirjutasid strateegid. “Me arvame, et aktsiate liikumine hakkab sõltuma rohkem ettevõtte endaga seotud uudistest. Selle tõttu soovitame, et individuaalsed investorid keskenduksid väärtusaktsiatele ja “erakordsematele” võimalustele.”

Standard & Poor’s 500 indeks tõusis ka neljapäeval, vaatamata sellele, et jaemüük langes detsembris ootamatult. Indeks sulgus kolmapäeval 2753 punktil ning Goldmani esimesele poolaastale seatud hinnasiht (2750) on juba ületatud. Aasta lõpu hinnasiht on seatud aga 3100 punktile, mis tähendaks, et praeguselt tasemelt kallineb indeks veel 13 protsenti.

Passiivne investeerimine kaotab populaarsust

Goldmani soovitus keskenduda üksikaktsiatele on üks märk suurema trendi pöördumisest – passiivne investeerimine on aktsiaturgudel hakanud vaikselt populaarsust kaotama. Näiteks jaanuaris voolas indekseid järgivatest börsil kaubeldavatest fondidest välja 32 miljardit dollarit – seda on neli korda enam kui aktiivsete fondide puhul. Tõsi, ETFide raha väljavool pole midagi uut, pärast taolisi hinnalangusi on need küllaltki tavalised, aga Goldmani strateegide arvates ei peaks terve turuga kaasa sõitma.

Goldmani mudel näitab, et individuaalsed aktsiad võtavad arvesse ka konkreetsete ettevõtetega seotud riske. Strateegide arvates võiksidki investorid just nendele riskidele keskenduda, sest need võimaldavad turu keskmisest kõrgemat tootlust teenida.

Goldmani hinnangul leiab praegu parimaid üksikaktsiaid tarbekaupade, kommunikatsiooniteenuste ja tervishoiu sektoritest.

Hetkel kuum