Rait Kondor • 25 veebruar 2019

UBS: soovitame Swedbanki osta, kuna juhtum on Danskest erinev

Swedbank sattus eelmisel nädalal rahapesukahtlustuse alla.  Foto: EPA-EFE/Valda Kalnina

Šveitsi suurpanga UBSi aktsiate analüüsimeeskond soovitab Swedbanki aktsiat osta, sest rahapesukahtlustuse osas on Danske ja Swedbank nende hinnangul väga erinevad.

UBSi arvates on Swedbanki ja Danske juhtumi vahel neli olulist erinevust. Esiteks riskijuhtimine - Danske Bank on varem teavitanud, et rahapesujuhtumi peamiseks põhjuseks oli grupiülese riskijälgimise puudulik integratsioon. UBSi arvates ei ole Swedbankis see probleemiks.

Teiseks ärimudeli erinevus - Danske Bankil oli UBSi sõnul püsti pandud eraldi äriüksus, et teenindada mitteresidentidest kliente, mis viis selleni, et Danskel oli mitteresidentidest deposiitide seas väga suur turuosa. UBSi arvates oli selliste hoiuste turuosa Swedbankil oluliselt madalam.

Kolmandaks toob UBS välja, et Swedbank andis, võrreldes teiste pankadega rahapesu andmebüroole oluliselt rohkem teavet kahtlastest tehingutest.

Neljanda aspektina oli Swedbankil piiriüleste maksete turuosa oluliselt väiksem, kui selle üldine turuosa Eestis ning Danskel oli see just vastupidi.

UBS märgib, et kolmapäeval 27. veebruaril toob Rootsi SVT telekanal välja teise saate Swedbanki puudutavast uurimisest. Nüüd peaks saade keskenduma Swedbanki Venemaa sidemetele.

UBS toob välja, et Swedbank on televisioonis kõlanud süüdistustele vastuseks juba sisejuurdlust alustanud, nii et audiitorfirma Ernst & Youngi poolt tehtav juurdlus esitletakse nõukogule enne 28. märtsi toimuvat aktsionäride korralist üldkoosolekut. Samuti on juurdlust alustanud nii Rootsi kui ka Eesti Finantsinspektsioon, kuid UBS märgib ära, et praegu pole teada, millal võiks selles osas lisainfot oodata.

UBS toob välja, et Swedbanki aktsia kaupleb Stockholmi börsil 8,5 kordsel prognoositaval 2020. aasta kasumil ning 1,5-kordsel varade väärtusel 17% suuruse omakapitali tootlikkuse juures. See on UBSi sõnul atraktiivne tase, võrreldes teiste Rootsi pankade 10,1-kordse hinna-kasumi suhtarvu, 1,3-kordse varade väärtuse suhtarvu ning selle juures 12%-list omakapitali tootlikkust näidates.

Esmaspäeval kerkis Swedbanki aktsia Stockholmi börsil 1,2% 173,40 kroonini. Eelmisel nädalal langes aktsia ligi kahe aasta madalaima tasemeni, makstes kõige madalamas punktis 162,70 krooni.

Hetkel kuum