Rait Kondor • 1. aprill 2019 kell 16:37

Maailma suurim naftafirma avalikustas oma kasumi

Aramcole kuuluv Šaibaa naftaväli Rub Al-Halis Saudi Araabias.   Foto: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Maailma suurim naftatootja, Saudi Araabia riigifirma Aramco, teenis eelmisel aastal maksude, intresside, amortisatsiooni ja dividendide eelseks kasumiks 224 miljardit dollarit, mida on kolm korda rohkem, kui Apple’il, vahendab Reuters.

Aramco pidi oma finantsandmed avaldama, kuna soovib võlakirjaturult kaasata 10 miljardit dollarit ning selle jaoks on vaja rahvusvaheliselt tunnustatud krediidireitingut.

Hoolimata suurest kasumist, hindasid reitinguagentuurid Aramco riski Sauri Araabiaga samale tasemele. Reitinguagentuur Fitch andis Aramcole A+ ja Moody’s A1 krediidireitingu, mis on mõlema puhul tugevuselt viies krediidireiting. Mõlemad agentuurid ütlesid, et kui neid ei piiraks riigi enda reiting, siis oleks Aramco reiting Exxon Mobili, Shelli ja Chevroniga samal pulgal.

“Saudi Aramco reiting on piiratud Saudi Araabia riigireitinguga (A+/stabiilne),” ütles Fitch. “See peegeldab riigi mõju firmale läbi maksustamise ja dividendide võtmise ning tootmismahtude reguleerimist vastavalt OPEC-ile (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon) antud kohustustele.”

Aramco puhaskasum oli 2018. aastal 111 miljardit dollarit. Planeeritud võlakirjade müük on mõeldud selleks, et rahastada Saudi Basic Industries’i (SABIC) 70%-lise osaluse ostu Saudi Araabia riiklikult investeerimisfondilt 69,1 miljardi dollari eest.

Võlakirjade kaudu raha kaasamine tuli Aramcole päevakorda peale seda, kui eelmisel aastal otsustati enda aktsiate avalik esmaemissioon (IPO) edasi lükata. Nüüd plaanitakse IPO korraldada 2021. aastal, mis peaks eeldatavalt olema 100 miljardi dollari suuruses mahus.

Hetkel kuum