Terviseuudised  • 21. juuni 2018 kell 10:15

Kes peaks valima millised päikeseprillid?

Jalgratturid peaksid valima võrdlemisi suuri päikeseprille, sest sõiduasendis on pea kallutatud alla, samal ajal kui pilk vaatab üles.  Foto: Erik Prozes

Päikeseprille valides on nende moekusest olulisemad siiski klaaside omadused.

Enamik inimesi valib päikeseprille lihtsalt meeldivuse ja raami sobivuse järgi, jälgides trende. Et aga ostja päikeseprillidega rahule jääks, tuleks eelnevalt mõelda, millistes oludes ja milleks päikeseprille kõige rohkem vajatakse või kasutatakse.

On võimalik, et päikeseprillivajadus on kõige suurem sportimisel või mingi kindla hobiga tegelemisel. Sellest lähtudes saab müüja aidata valida ja soovitada konkreetseks olukorraks kõige sobivamat päikeseprilli varianti.

Näiteks jalgratturid peaksid valima võrdlemisi suuri päikeseprille, sest sõiduasendis on pea kallutatud alla, samal ajal kui pilk vaatab üles. Väiksemate prillide puhul vaataks rattur lihtsalt üle prillide või oleks sunnitud sõitma sirge seljaga ja pea kuklas. Prillid peaksid olema ka tavalisest kumeramad, kaitsmaks silmi peegelduste, tuule ja prügi eest. Pehme ninatugi ja kummist sangaotsad aitavad prillil kindlamini peas püsida.

Purjetaja vajab tumedat klaasi

Golfimängu harrastajad võiks valida kollakas-pruuni tooniga päikeseklaasid, sest see toon toob kontrastid paremini esile. Väga hästi on näha erinevad pinnavormid ja pisidetailid. Raamid võiksid samuti olla nõksa suuremad – see tagab parema vaatevälja.

Purjetajatele soovitaks valida suhteliselt tumedad päikeseklaasid (näit. kategooriast 4.), sest peale otsese päikesevalguse võimendub see peegeldudes veelt. Väga hästi sobivad polariseeritud klaasid. Prillide juurde on sobilik soovitada sportlikke prillipaelu. Viimased nõuanded sobivad rakendamiseks ka suusatajate puhul. Lumi peegeldab valgust sama hästi kui vesi ja enamik mäest alla vuhistajaid vajab prille iga ilmaga, sest tekkiv tuul paneb silmad vett jooksma. Seega võiks suusatajatele lisaks päikeseprillidele pakkuda kollaseid või oranžikaid päikeseklaase uduse ilma puhuks – need klaasid tõstavad märgatavalt kontrastitaju ja muudavad lumekonarused natukenegi nähtavaks.

Filtri kategooria 0 (valguse juhtimine 80-100%) – selge või kerge värvitoon; on mõeldud kasutamiseks pilves ilmaga ja ka hämaras kasutamiseks.

Filtri kategooria 1 (valguse juhtimine 43-80%) – hele värvitoon; mõeldud kasutamiseks pilvetaguse päikesega (ka pilves ilmaga).

Filtri kategooria 2 (valguse juhtimine 18-43%) – keskmine värvitoon ja

Filtri kategooria 3 (valguse juhtimine 8-18%) – tume värvitoon; on mõlemad mõeldud kasutamiseks keskmise ja eredama päikesevalguse puhul.

Kategooriatesse 0-3 kuuluvad päikeseprillid sobivad kasutamiseks ka autojuhtidele.

Kategooriasse 4 (valguse juhtimine 3–18%) kuuluvad kõige tumedamad päikeseklaasid, mis on mõeldud kasutamiseks veekogudel, kõrgmäestikus ja lumel – seega pimestava päikese korral. Need päikeseprillid ei ole sobilikud autojuhtimiseks ega teel kasutamiseks, sest vähendavad oluliselt kontrastitunnetust ja värvitaju.

Enamikule päikeseprillidest on ka sanga peale trükitud, millisesse kategooriasse konkreetse prilli klaasid kuuluvad. Ära on siis toodud vastav number. Kui tegemist on polariseeruvate klaasidega, lisandub täht P ja fotokroomsete klaaside puhul täht F. Fotokroomsete prilliklaaside kategoorianumber näitab klaasi kuuluvust tumedaimas olekus, heledana kuuludes kategooriasse 1.

Optilisi klaase tellides küsi abi

Rulluisutajatele soovitaks kumeraid sportlikke prille, klaasid võiks aga olla samuti kollaka filtriga, sest teekonarused tulevad siis selgelt nähtavale.

Enamikus salongides müüdavatesse päikeseprilliraamidesse on küll võimalik retseptuurklaase panna, kuid siiski soovitaks selles osas konsulteerida müüjaga, sest kõikidesse raamidesse siiski igat numbrit klaasi panna ei saa. Teadma peaks ka seda, et näiteks kumerad päikeseprillid lähevad klaasivahetuse järel sirgemaks ja laiemaks.

Optilist päikeseprilliklaasi tellides tuleb kindlasti arvestada seda, et väga hästi toimib kogu see protsess nõrgemate klaaside puhul – mida tugevamaks klaasinumbrid lähevad, seda enam võib muutuda päikeseprillide esialgne välimus.

Optilisi päikeseklaase valides ei tohiks unustada ka fotokroomseid klaase ja American Grey’sid (Ray-Ban klaaside analooge).

Hetkel kuum