Restoranitest: Emajõe lõhe ja jaanipäeva õunad

Tartus Antoniuse õuel paikneva söögikoha JOP atmosfäär on lustakalt värviline.  Foto: Raul Mee
Heidi Vihma • 8 juuli 2018
Erilehed
Ainult tellijale

Kohvik-resto JOP Antoniuse õuel pakub Emajõest püütud lõhet ja õunahooaeg algab jaanipäevast. Vähemalt väidab seda menüü, mis üritab kõigest väest kohalikkuse ja hooajalisuse muljet jätta.

Tegelikkus on aga teistsugune. Lugematutel kordadel olen kõikjal Eestis sattunud sügisese “kodumaise” spargli, südasuvise rabarberi ja kevadiste kukeseente peale – kohalikkus on trend ja trendi tuleb järgida, kui tahad, et klientuuri jätkuks. JOPi lubadused ulatuvad ka kalavetele – pakutakse seda, “mida jõgi annab”. Sel päeval oli jõgi andnud koha, teadis ettekandja. Tore, koha on maitsev kala ja kuigi enamjaolt püütakse neid järvest, oleks täitsa tore ka mõnd Emajõest püütud isendit mekkida! Kui aga roog lauale jõudis, oli kohast saanud lõhe. Pealegi selline natuke kuivanud ja rääsunud “valvekala”.

Toit-jook: 6

Teenindus: 3

Interjöör: 8

Kokku: 17

Tütarlaps pani lõheks moondunud koha sõnagi lausumata lauale ja reageeris alles siis, kui ma protesteerima hakkasin – no ei ole taldrikul ju see, mis lubati! Olin kalarooga juba oma kolmveerand tundi oodanud ja kõht oli tõesti tühi, kuid süüa lõhet Emajõe anni pähe ei tundunud mulle kuidagi võimalik olevat. Pealegi reetis­ lõhn juba ilma maitsmatagi külmikus veedetud pikki tunde ja sellele eelnenud veelgi pikemat teekonda. Viimast jõudu kokku võttes palusin kalaprae juurselleri­ steigi vastu välja vahetada, aga – see polnud võimalik, ka juursellerit polnud. Rohkemaks ei jätkunud jõudu ega kannatust, riibusin saiaga kastme kokku, sõin ära lisandiks olnud püree ja jäin kalorite osas lootma magustoidule.

Varasuvine hooajakook õuntest

Aga ka seal ootasid mind üllatused. Desserdinimistu avab – nagu trendikas restoranis kunagi – hooajakook. Pärast Emajõe lõhet olin kõigeks valmis, nii et see, et JOP on omadega juba (või ikka veel?) ­õunahooajas, et tulnudki erilise üllatusena. Kellele suve alguse õunahooaeg ei sobi, selle jaoks on varuks toorjuustukook, mida pakutakse samuti hooajakoogi nime all.

Ometi ei alanud kõik üldsegi halvasti. JOPi atmosfäär on mõnusalt boheemlik ja värviline ning ka asukoht Antoniuse õues teeb selle väikese söögikoha eriliseks. Tartu Antoniuse õu on umbes nagu Tallinna Meistrite hoov, ainult et sealsed kunstnike ja käsitööliste töökojad on enamasti kinni. Vähemalt suvisel ajal, kui mina sinna olen sattunud.

Peakokk: Lasse Uustalu

Omanikud: Lasse Uustalu, Sven Uustalu

Aadress: Lutsu 3, Tartu

Telefon: 5811 9597

Avatud: P–K 12–22, N–L 12–23

Põhiroogade hinnavahemik: 8–16 eurot

facebook.com/JOPantonius

Ka ettekandja tundus olevat püüdlik: kõige väiksema suhkrusisaldusega karastusjooki otsides ei pidanud ta paljuks kogu külmkappi läbi otsida. Kui oleksin piirdunud vaid ühe roaga, eelroaks söödud maapähkli coleslow’ga, oleks ka JOPi köögipoolest jäänud parem mulje. Muidu nii igav Ameerika kapsasalat oli tuunitud tõeliseks maailmaroaks, milles nii maitseid kui ka tekstuure. Ainukene halb enne oli selle tipus trooniv närtsinud maitseroheline, mis tõenäoselt kaunistuseks mõeldud. Ja kolks, millega ettekandja avamata limonaadipudeli lauale pani.

Vahepeal uurisin ettekandjalt, kust JOP oma nime on saanud ja mida see tähendab. Suureks üllatuseks kuulsin, et armas tütarlaps ei teagi seda – kas tõesti on olemas selline omanik või mänedžer, kes ei pea vajalikuks oma töötajaid isegi restorani nime teemal valgustada!? No mõni ime siis, et info päevakala kohta ei liigu.

P.S. Raha kasseeriti rääsunud kalaprae eest täies ulatuses 16 eurot.

Tartus Antoniuse õuel paiknev söögikohtt JOP.  Foto: Raul Mee

Äripäev soovitab

Hiljuti Äripäeva tunnustava märgi pälvinud restoranid:

Nautilus, Pikk 36, Tallinn, juuni 2018

Lihuniku Äri, Ülikooli 2a, Tartu, juuni 2018

Waksal, Pargi 2, Elva, Tartumaa, mai 2018

Sfäär, Mere pst 6e, Tallinn, mai 2018

Snoob, Pärnu mnt 209a, Tallinn, mai 2018

“Äripäev soovitab” kleepsu pälvivad alates 2016. aastast söögikohad, mis saavad restoranitestis kokku 25 või rohkem punkti.

Hetkel kuum