investor Toomas • 4. mai 2015 kell 10:00

Investor Toomas: aprillis troonis börsitabelis Dubai

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Aprilli parimate börside edetabeli tipust leiame meie jaoks eksootilise Dubai, millele järgnevad tuttavamad Ungari ja Ukraina. Olukord kodubörsil oli aga seevastu üsna heitlik, räägib Äripäeva loodud investor Toomas.

Eurodes arvestatuna näitas möödunud kuul parimaid tulemusi Dubai börsiindeks, mis tõusis veidi üle 15%. Sellele järgnes Ungari börs 13% suuruse tõusuga. Pronksi võttis aga Ukraina börs 12,7% suuruse ralliga ning neljandaks ja viiendaks jäid Hiina Shanghai ning Lõuna-Aafrika börsid, mis kerkisid vastavalt 12,1% ja 10,6%.

Aprilli lõpus saavutas Dubai börsiindeks ühe aasta tipptaseme. Sealsel börsil näitasid väga häid tulemusi näiteks laevafirma Gulf Navigation ja lennufirma Air Arabia. Indeksi ralli sai aga mai alguses järsu lõpu ning analüütikute hinnangul on börsil mõneks ajaks aur väljas.

Ungari börsi tõusule aitavad kaasa sealse majanduse paranevad väljavaated. Aprillis tõstis Ungari keskpank tänavuse majanduskasvu väljavaadet üle 3%. Lisaks püsib ka forint võrreldes teiste arenevate turgude valuutadega stabiilsena.

Ukraina börs näitas möödunud kuul samuti küllaltki suurepäraseid tulemusi ja edestas suurelt Vene börsi. Kuigi sealne majandus on kehvas seisus, arvavad välisanalüütikud, et riik on võtnud õige kursi. Lisaks valmistutakse ka esimese makse vastuvõtmiseks Rahvusvahelisest Valuutafondist (IMF). Sellegipoolest soovitab suurem osa analüütikuid nii Ukraina kui ka Vene börsilt kaarega mööda kõndida. Mina olen nende soovitustega päri.

Halvimad börsid olid Aasias

Aprillis näitas kõige kehvemat tulemust Indoneesia börs, mis langes kuuga veidi üle 10%. Kuigi viimasel ajal on Indoneesiale ennustatud hiilgavat tulevikku, siis lasub riigi majanduse kohal ka tõsiseid murepilvi. Sealsed tohutud infrastruktuuriprojektid meelitavad ligi tootlusejanus Jaapani ja Hiina investoreid. Samas paigutas hiljutine skandaal surmamõistetud välismaalaste hukkamise pärast riigi globaalselt suhteliselt kehva valgusesse. Ka minu käest on uuritud Indoneesia börsi kasvuperspektiivide kohta, kuid hetkel ma sinnapoole veel vaadata ei söanda.

Lisaks Indoneesiale mahtusid kuue halvima börsi hulka seekord ka Filipiinid ja Tai, mille börsid langesid kuuga vastavalt 7,3% ja 5,4%.

Balti börsidest parim Riia

Balti börside parim tõusja aprillis oli Riia börs, mis kerkis 4,63%. Sellele järgnes Tallinna börs 1,73% suuruse tõusuga ning Vilniuse börs tagasihoidliku 0,26% suuruse tõusuga.  

Aprillis oli kolmel Balti börsil tõusjaid ja langejaid pea pooleks. Suurim kukkuja oli Tallink, mille aktsia hind langes 5,40%. Järgnes Vilniuse börsifirma Vilniaus Baldai 5,33% suuruse kukkumisega. Ka Tallinna Kaubamaja aktsia langes 3,86% ning Olympic Entertainment Groupi aktsia kukkus 0,52%. Tallinna börsi ülejäänud ettevõtetel õnnestus kuu lõpetada plussis.

Balti börside suurim tõusja oli aprillis Ekspress Grupp, mille aktsia tõusis kuuga pea 17%. Silmapaistvat tõusu näitasid ka Leedu firma Panevežio Statybos Trestas ja Läti firma Olainfarm. Tallinna börsil näitas häid tulemusi Merko Ehitus, mille aktsia tõusis 10,77%. Auväärse kolmanda koha hõivas Silvano Fashion Group, mis tõusis 5,84%. Häid tulemusi näitas ka rõivafirma Baltika, mis võis rõõmustada 5,43% suuruse tõusu üle.

Hetkel kuum