investor Toomas • 29. jaanuar 2016 kell 4:00

Investor Toomas: Microsoftil koht minu kullafondis

Microsofti tegevjuht Satya Nadella on suutnud firmale uue hoo sisse lükata  Foto: EPA

Öeldakse küll, et ära armu enda investeeringutesse, aga antud juhul paigutaksin Microsofti küll enda investeeringute kullafondi. Keerulisel ajal on nende head tulemused just see rohi, mida mu jaanuaris pihta saanud portfell vajab.

Neljapäeval pärast USA börsipäeva lõppu tegi Microsoft avalikuks enda majandusaasta teise kvartali tulemused ja neid nähes oli mul näol mõistagi lai naeratus. Firma korrigeeritud käive ja kasum ületasid analüütikute ootusi ja aktsia rallis järelturul üle 4%.

Põhimõtteliselt oli vaid üks peamine negatiivne asi kogu tulemuste peale ja see on Microsofti nutune telefoniäri. Hiljuti kirjutasid nad korstnasse 80% Nokialt 9,4 miljardi dollari eest ostetud telefoniärist ja firma sõnul kukkus käive teises kvartalis aastases võrdluses lausa 49%. Vaadates, millistes raskustes on langeva kasumi ja kehva müügiga Samsung, ja isegi Apple prognoosib käibe kahanemist, siis Microsoftilt pole niikuinii midagi paremat loota.

Telefonid kõrvale jättes läks muudel Microsofti äridel hästi ja firma on sedavõrd mitmekesistanud enda teenuste ja toodete portfelli, et Windows ja Office ei paista enam õieti silmagi.

Microsofti sõnul teenisid nad 1,3 miljardit dollarit käivet Surface’i seadmete müügist ja kuigi seda on 29% rohkem kui aasta tagasi, siis mind see täielikult ei rahulda. Võrdluseks: Apple teenis sama ajaga ainuüksi Maci arvutite müügist 6,75 miljardit dollarit ja kui me lisame siia iPadid ka, siis vahe Microsoftiga on enam kui kümnekordne. Samas see näitab, et Microsoftil on veel kõvasti ruumi kasvada ehk lisaraha teenida.

Windows kahekordistas kasutajate arvu

Hästi läks Microsofti pilveteenustel, mis on endiselt nende kõige kiiremini kasvav äri. Microsofti sõnul on nende pilveteenuste kasutus tõusnud aastaga 70% ning nende Azure, mis konkureerib näiteks Amazon Web Service’iga, kasvatas aastaga käivet 140%.

Ilmselt kõige üllatuslikumalt näitab Microsoft head minekut enda traditsioonilises äris ehk operatsioonisüsteemide müümises. Läinud suvel turule toodud Windows 10 on firma sõnul installeeritud juba 200 miljonile arvutile, mida on kaks korda rohkem kui septembri lõpus. Tasub meenutada, et Microsoft võttis Apple’ist eeskuju ja lubab nüüd operatsioonisüsteemi tasuta uuendada.

Mul on hea meel näha, et pärast Monkey boy ehk Steve Ballmeri lahkumist on Microsoft Satya Nadella juhtimisel tõepoolest teinud kannapöörde ja astunud toodete ja teenustega 21. sajandisse. Pilveteenused on endiselt väga suur optimismiallikas ja Windowsi tõus tuhast kindlustab Microsofti positsiooni laial rindel.

Aktsia seisukohalt muudab mind vaid veidi murelikuks Microsofti kasumi-hinna suhe (P/E), mis on tõusnud juba 35 peale (võrdluseks Apple’i tagasivaatav P/E on vaid 10,0). Optimismi aktsia suhtes ma selgitasin ära, kuid see paneb mind kartma, et mõne negatiivse uudise korral võib langus seetõttu võimendatud olla.

Hetkel kuum