investor Toomas • 16. juuli 2016 kell 6:45

Investor Toomas: soetasin Brexiti tuules aktsiaid juurde

Turud on Brexitist taastunud.  Foto: EPA

Brexiti eel hoiatati nii valijaid kui ka investoreid, et kui Suurbritannia otsustab Euroopa Liidust lahkuda, on see pikaajaline tagasilöök riigi ja maailma majandusele.

Varsti möödub lahkumisotsusest kuu ja tegevusplaan brittide lahkumiseks pole veel lõpuni paigas. Seetõttu otsustasin veel mõnda aega valitseva poliitilise ebastabiilsuse taustal uurida, kas ja kui palju mõjutab brittide otsus minusuguseid väikeinvestoreid.

Lühiajaline šokk

Valimispäeval tehtud lävepakuküsitlused ennustasid, et britid jäävad liitu. Lahkumisotsus oli šokk kogu maailmale ning 3–4 päeva jooksul tõestasid seda ka suurimad ja tähtsaimad aktsiaturud. Lühiajalistel investoritel oli põhjust ehmatuseks.

Langesid näiteks Londoni börsiindeks FTSE 100 ja USA tehnoloogiaindeks Nasdaq 100, millesse kuuluvaid väärtpabereid leidub ka minu portfellis, nelja päeva jooksul vastavalt 5,6 ja 6 protsenti. Veel rohkem langes aga Euroopa börsiindeks Euro Stoxx 50, mille väärtus kahanes peaaegu 14 protsenti.

Kannatada sai ka enimjälgitud Ameerika Ühendriikide börsiindeks S&P 500, mis kukkus pärast Brexitit 5,3 protsenti. Mõjudest ei pääsenud ka Aasia turud – näiteks Tokyo börsiindeks Nikkei 225 langes 7,9 protsendi võrra. Euroopas kaotas palju Saksamaa DAX, mille väärtus kahanes 9,6 protsendi võrra.

Kiire taastumine

Langus maailma aktsiaturgudel oli pärast Brexitit tõesti märkimisväärne, kuid see kestis vaid mõne päeva. Põhi saavutati jaanipühade järgsel esmaspäeval, 27. juunil. Pärast seda turud kosusid ja enamik on praeguseks tõusnud kõrgemale, kui olid referendumi aegu.

Näiteks on S&P end pärast madalpunkti kogunud 7,6 protsenti ja on referendumieelse ajaga võrreldes pea kaks protsendipunkti kõrgemal. Kõvasti on taastunud ka Londoni börs, mille indeks kerkis pärast põhja saavutamist 12,2 protsenti ning on nüüd 5,9 protsenti kõrgemal kui 27. juunil. Ka Nikkei 225 ning Nasdaq 100 on võrreldes Brexiti-eelse ajaga 0,9 ja 2,2 protsenti kõrgemal.

Aeglasemalt on taastunud Euroopa aktsiaturg. Euro Stoxx 50 indeks on hääletuse eelse ajaga võrreldes jätkuvalt 6,5 protsenti madalamal, Saksamaa börsiindeks DAX on 2 protsenti allpool. Sellegipoolest on mõlemad madalpunktist taastunud 8,4 protsenti.

Nägin teenimisvõimalust

Mina arvasin algusest peale, et mind kui pikaajalist investorit Brexiti hääletus ei mõjuta ja turg taastub. Küll aga olen kuulnud investeerimistõde, et kui enamik müüb ja turud on punases, tuleb osta. Niisiis haarasin võimalusest ja kasutasin aktsiaturgude lühiajalist kukkumist enda pikaajalistes huvides ära.

Soetasin oma portfelli juurde 360 Ryanairi aktsiat hinnaga 11 eurot tükk. Tõsi, päris põhjast tehingut teha ei õnnestunud, sest turud hakkasid loodetust kiiremini taastuma.

Hetkel kuum