investor Toomas • 5. august 2016 kell 11:30

Investor Toomas: investeeri või katusesse

Tsingivaru.  Foto: Bloomberg

Tooraineturul surfates jäi mulle silma mitme tööstusmetalli kiire hinnatõus viimase poolaasta jooksul. Nii tabasin end mõttelt, et järgmine kord majapidamises ehitustöid tegema asudes võiksin ka mina sellega arvestada.

Näiteks on viimasel poolaastal  märkimisväärselt kasvanud tsingi väärtus. Kui veel veebruari alguses tuli ühe tonni tsingi eest välja käia 1715 dollarit, siis neljapäeval maksis sama kogus  juba 2273 dollarit. Tegemist on 33protsendise tõusuga.

Varud vähenevad

Ekspertide hinnangul tuleb tsingi hinna tõus tooraine varude vähenemisest. Viimaste kuude jooksul on suletud mitu tsingi kaevandust. Samuti vähendas oma tootmismahtu peamine maavara kaevandaja Glencore. Seetõttu on turul tekkinud olukord, kus nõudlus ületab pakkumist, mis on soodne pinnas hinna tõusule ka tulevikus.

Hoolimata pakkumise vähenemisest püsib nõudlus varasemal tasemel, sest tsink on vajalik terase kaitsmiseks rooste ja korrosiooni eest. Terase katmiseks läheb rohkem kui pool turule paisatavast tsingist. Lisaks kasutatakse tsinki laialdaselt mitmes  tööstusharus üle kogu maailma.

Tõusjate esirinnas

Viimast poolaastat vaadates on ühtlasi ka näha, et tsink on võrreldes teiste toorainetega turuväärtuse kasvatamise poolest teisel kohal. Kui selle maavara hind on kerkinud rohkem kui kolmandiku, siis näiteks tööstuse jaoks samuti olulise alumiiniumi hind on praegu veebruariga võrreldes kõigest 7 protsenti kõrgem. Vase hind on kuue kuu jooksul aga sootuks paigal püsinud.

Suurima tõusja koha on viimase kuue kuu lõikes hõivanud hõbe, mille turuväärtus on kasvanud üle 40 protsendi. Kui veel veebruaris tuli untsi eest tasuda 14,34 dollarit, siis täna maksab sama palju hõbedat 20,39 dollarit. Suurt kasvu on veel näidanud ka kuld, kerkides poole aastaga rohkem kui 18 protsenti.

Samal ajal on märgatavalt oma väärtust kaotanud plii. Hinna langus tuleneb peamiselt tooraine küllusest. Eriti palju on seda Hiina turgudel, mis on ühtlasi plii suurim tarbija. Toorainet saadakse näiteks kasutatud autoakudest ning elektrijalgrataste toiteallikatest. „Plii üleküllus on põhjus, mis see pole enam investorite jaoks atraktiivne,“ kinnitas ka Londonis paikneva Sucden Financiali toorainete analüütik Steve Hardcastle.

Kasvutempo võib vaibuda

Kuna praegusest tsingi nõudlusest suur osa tuleb Hiinast, suhtun toorainesse ning selle hinnakasvu ettevaatlikult. Hiina majandus jahtub ning selle valguses võivad ka mitmed sealsed autotootjad, kes praegu kasutavad sõidukite valmistamiseks terast, odavuse huvides hakata vaatama muude toorainete poole. Seejärel väheneks ka  rooste eest kaitsva tsingi nõudlus.

Kuigi Glencore’i otsusega seonduv tsingi tootmise vähenemine kolmandiku võrra ennustab tooraine defitsiiti ka tulevikuks, jään mina selle soetamisel äraootavale seisukohale. Sellegipoolest pean uut katust ehitama asudes mõtlema, kas praegust hinnataset arvestades on mõistlik seejuures tsinki kasutada.

Hetkel kuum