investor Toomas • 14. september 2016 kell 4:30

Investor Toomas: kas Mari on parem investor kui Toomas?

Investor Toomas  Foto: EPA

Võrreldes meeste ja naiste investeerimisharjumusi joonistub välja kindel trend: mehed on tüüpiliselt enesekindlamad investorid kui naised. Ometi ei garanteeri meeste enesekindlus nende investeeringutele suuremat tulu.

Berkley ülikooli Haasi ärikooli teadlaste grupp võrdles meeste ja naiste investeerimisharjumusi kuueaastase perioodi jooksul ning leidis, et naiste investeeringud olid tulutoovamad kui meeste omad. Huvitaval kombel kattub Berkley teadlaste leid Fidelity Investmentsi uuringuga, millest selgus, et naised võtavad tõenäoliselt vähem investeerimisriske ja hajutavad portfelli paremini.

Liigne enesekindlus võib viia liigse riskivõtmiseni ja tulemuseks võib olla raha paigutamine ettevõtetesse, mida ei tunta piisavalt. Naised seevastu on varmamad tunnistama oma teadmiste puudulikkust. “Nad uurivad lisaks või loobuvad investeeringust, kui tunnetavad, et ei tea piisavalt,” kommenteeris CNBC-le TradingPsychologyEdge.com asutaja Gary Dayton.

Tuleb välja, et (liigne) kauplemine võib oluliselt investori tootlust kahjustada. Berkley uuringust nähtus, et mehed kauplesid võrreldes naistega keskmiselt 45% rohkem, kuid see kahandas nende netotootlust aastas keskmiselt 2,65 protsendipunkti. Vähem tehinguid tegevad naised kaotasid kauplemisega aastas keskmiselt 1,72 protsendipunkti.

Vanguard uuris 2007. kuni 2009. aastani kestnud USA karuturgu, ning sellest tuli välja, et naised müüsid enda positsioone 10% harvemini kui mehed. Mehed olid tõneäolisemad kauplema finantskriisi ajal, mis tähendas, et nad olid tõenäolisemad müüma oma positsioone turu põhjas.

Naised riskigu veidi rohkem

Mehed võivad olla küll enesekindlamad investorid, kuid üldiselt on naised raha kõrvalepanemises edukamad. Ühendriikide naised säästavad keskmiselt 8,3% sissetulekust, samas kui meestel on see protsent 7,9, selgus Fidelity uuringust.

Uuringud aga näitavad, et pensioniikka jõudes on meestel rohkem sääste. Osalt tuleneb see kindlasti palgalõhest või emapuhkusest, kuid suurem tegur paistab olevat asjaolu, et mehed on valmis rohkem riskima ning paigutama rohkem raha aktsiaturgudele. Pikema aja peale toob see tõenäolisemalt suurema tootluse, sest aktsiaturud on võrreldes teiste varaklassidega ajalooliselt suurima tootlusega.

Seega naised võiksid pikas plaanis õppida veidi rohkem riske võtma - eelkõige suunata senisest suurem osa sääste hajutatud aktsiaportfelli, mis pikas plaanis toob kaasa tõenäoliselt suurema tootluse.

Mina tervitan kõiki naisi, kes on valmis investeerimismaailmas esimesi samme astuma. Lugege Äripäeva, hoidke end kursis minu tegemistega ning kindlasti kirjutage mulle - [email protected]

Hetkel kuum