investor Toomas • 24. mai 2017 kell 11:54

Investor Toomas: lugeja suunas mõtteid

Apple  Foto: Scanpix/Reuters

Muretsesin kuu algul, et minu iidoli Warren Buffetti viimase aja investeerimisotsused erinevad sellest, mida olen ise teinud ning imestasin vanameistri käitumise üle.

"Buffett on suure osa elust kritiseerinud tehnoloogiafirmasid ja pole neisse investeerinud, kuid nüüd oma nooremate alluvate eestvedamisel on Berkshire ka sellesse sektorisse tublisti raha paigutanud," tundsin ma toona muret. "Mind panevad aga Buffetti käigud muretsema, sest ise olen Apple’i osakaalu oma portfellis just vähendanud," mõtisklesin ja küsisin endalt, kas tõesti peaks sarnaselt Buffettiga oma investeerimisstrateegia üle vaatama.

Buffett pole strateegiat muutnud

Seepeale kirjutas mulle Janno, kelle arvates pole Buffett oma põhimõtteid siiski muutnud ning et erandi tegemine mõnele tehnoloogiaettevõttele on tema hinnangul õigustatud.

Janno rõhutas, et Apple on maailma üks tugevamaid kaubamärke ning brändi ostetakse mitte toote, vaid selle juurde kuuluva sära pärast. „Sellega kaasneb tarbija suur lojaalsus,“ põhjendas ta, miks õunafirma omamine on Buffetti strateegiaga kooskõlas ja õigustatud. Samuti sobib Apple väärtusinvesteerimise kategooriasse.

Apple'i osakaal investor Toomase portfellis on 4,6 protsenti.  Foto: Äripäev

Lisaks on ettevõttel Janno hinnangul väga tugev bilanss ning suur vaba raha osakaal. Samuti ostetakse tagasi oma aktsiaid, pakkudes sellega investoritele sisuliselt maksuvaba raha tagastamist.

Kõrge on ka firma omakapitali ning Buffetti lemmiknäitajaks olev materiaalse võimendamata kapitali tootlus. Viimaks oli Jannol põhjust arvata, et Apple’il on kõrge hinnastamise võimalus, mis tähendab, et kõrge inflatsioonitaseme korral ettevõtte kasumi teenimise võime säilib.

Nõustun Jannoga

Mõtlesin Janno sõnade üle ning saan vaid nõustuda, et Apple on tugev ettevõte, kuhu investeerimine on õigustatud. Ilmselt Buffett usub, et isegi mitte kõige odavama hinnataseme juures suudab firma veel kasvada ning ega ka alternatiivsete investeeringute leidmine ei pruugi lihtne olla.

Minu investeerimisstrateegia erineb guru omast siiski selle poolest, et praeguses turuolukorras pean oluliseks hoida oma portfellis ka võrdlemisi palju vaba raha. Kuigi usun Janno loetletud põhjustel ka ise Apple’isse, tundus vahepeal sealt kasumit võtta mõistlik. Seda ka seetõttu, et ühe sektori osakaal võrreldes teistega minu portfellis liiga suureks ei muutuks.

Seega võin öelda, et jagan küll Buffetti investeerimispõhimõtteid, kuid leian, et ainuüksi kellegi jäljendamisest ei piisa – iga investor peab edu saavutamiseks ka oma peaga mõtlema. Antud juhul käitusingi vanameistrile risti vastupidiselt, sest soovisin raha osakaalu suurendada.

Ning viimaks: olen ju oma raha Buffettisse ka investeerinud. Seega võidan tema Apple’i investeeringutest kaudselt igal juhul, isegi siis, kui minu portfellis selle aktsiate osakaal väheneb.

Hetkel kuum