Minu portfelli kasv aeglustus

Investor Toomase portfelli kasv mais aeglustus.  Foto: Anti Veermaa
investor Toomas • 6. juuni 2017 kell 13:30

Minu portfelli kasv oli mais kuu varasemaga võrreldes kesisem ning peamiselt pidurdasid seda Olympic ja Apranga, veduriks osutus aga lennundussektor.

Nimelt kasvas minu portfelli väärtus möödunud kuul 0,67 protsendi võrra ning selle väärtus mai lõpu seisuga oli 280 609,91 eurot.

Mais vedas minu portfelli tugeva tõusu teinud Ryanair, mille turuväärtus kasvas kuuga lausa 10,75 protsenti. Tubli panuse plusspoolele andsid ka lõhekasvataja Lerøy Seafood ning tehnoloogiaettevõte Apple. Hea on näha, et tublit kasvu näitas ka minu teine Norra investeering Statoil, mille aktsia kerkis eelmisel kuul 3,96 protsenti.

Ryanair lendas mais kõrgelt.  Foto: Äripäev

Suurima miinusega jäid mulle aga maikuus silma kodumaine Olympic Entertainment Group (OEG), Vilniuse börsil noteeritud Apranga ning USA tehnoloogiaettevõte Micrsoft. Nimetatud börsifirmade turuväärtused kahanesid kuu ajaga vastavalt 5,59, 2,56 ja 2,46 protsendi võrra.

Võtsin kasumit

Lisaks oma portfellis olevate ettevõtete terasele jälgimisele ning nende käekäigu analüüsimisele otsustasin mais aga ka veidi aktiivsemalt tegutseda ja müüa veerandi oma Lerøy Seafoodi aktsiatest.

Otsuse peamine põhjus oli lõhekasvataja liiga suur osakaal minu portfellis. Niisiis ootasingi ära Norra ühe suurema lõhetootja esimese kvartali tulemused. Kuna ettevõte teatas rekordilisest käibest ja ajaloo parimast ärikasumist, otsustasin, et aeg kasumi võtmiseks on igati küps.

Suutsin müüa kõrghetkel, sest ettevõtte teatel tulevad järgmised kvartalid kehvemad. Nimelt on igasuguste kahjurite ja kalahaiguste kulud Lerøy jaoks erakorraliselt suureks kerkinud. Samuti võib kala kõrge hind pärssida tootmismahtude suurenemist ning see raskendaks ka kalatootjal globaalses konkurentsis püsimist.

Pärast kasumi võtmist suurenes aga allesjäänud Lerøy aktsiate hulk minu portfellis kümnekordseks. Seetõttu, et börsiettevõtte aktsionäride korraline üldkoosolek otsustas kinnitada aktsiate tükeldamise, mille järgi ühest aktsiast sai kümme. Tükeldamine muudab aktsia kergemini kaubeldavaks ning sellest ei muutu Lerøy Seafoodi aktsiakapitali suurus. Samaks jäi ka minu investeeringu väärtus – minu 640 aktsiast sai nüüd 6400.

Mitu üllatust

Minu portfelli suurim tõusja Ryanair üllatas aga heade majandustulemustega. Nimelt selgus mai viimastel päevadel, et lennufirma puhaskasum ulatus 1,3 miljardi euroni, mis on aasta varasemaga võrreldes 6 protsenti parem tulemus.

Ryanairi majandustulemus on seda muljetavaldavam, et lennusektori ettevõtete tegevust pärsivad ligi 13 protsenti kahanenud lennupiletite hinnad ning langev inglise nael. Ryanairi tegevjuhi Michael O’Leary sõnul õnnestus muutunud turuolukorras aga toime tulla eelkõige tänu uuenenud strateegiale. „Muutsime klientidele reisid mugavamaks ning pakkusime konkurentsivõimelisi hindasid,“ rääkis ta kohanemisprotsessist.

Peale kasumi kasvas ka Ryanairi käive, 2,2 protsendi võrra 6,6 miljardi euroni. Lisaks suutis ettevõte märtsis lõppenud majandusaastal sõidutada 13 protsenti rohkem reisijaid kui aasta varem. Selleks aastaks loodetakse aga 8protsendist lennuliikluse kasvu. Sellele peaks kaasa aitama kütusekulude langus, mis lubab odavlennufirmal piletihindasid veelgi alandada.

Portfelli kasv mais aeglustus.  Foto: Äripäev

Samuti plaanib Ryanair lisada oma liinidele vähemalt 47 Boeingut juba järgmise aasta märtsiks. Siinkohal on tegemist riskiga, sest hetkel pole teada, kas Suurbritannia jääb Euroopa Liidust lahkudest ühtse õhuruumi osaks. Kui mitte, tähendaks see Ryanairi hinnangul lennuliikluse seiskumist Suurbritanniasse suunduvate ja sealt väljuvate liinide puhul.

Peale Ryanairi ja Lerøy tegi minu portfellis tugeva tõusu aga ka Apple. Nimelt ootavad investorid, et Apple tuleb peagi välja tarkvarauuendustega oma senistele toodetele. Seda loodetakse juba sel nädalal alanud Apple’i tarkvaraarendajate konverentsilt.

Olympicu pärast ei muretse

Kuigi minu portfelli suurima miinuse tõi Olympic, siis sellepärast ma tegelikult ei muretse. Nimelt on kasiinoettevõtte nii suur langus tingitud maikuusse jäänud dividendi ex-kuupäevast. Tõsi, OEG-l on probleeme ka välisturgudel sealsete hasartmänge reguleerivate seaduste tõttu, kuid lähiajal midagi tõsist ettevõtet mõjutamas siiski minu hinnangul veel ei ole.

Olen ka rõõmus, et mulle on kirjutanud nii paljud lugejad, kes on andnud häid investeerimisvihjeid. Nii näiteks vaatlen juba mõnda aega ühisrahastuses toimuvat ning hoian silma peal ka Madis Müüri soovitatud Ampler Bikesi käekäigul.

Piilun ka patusektori poole, sest kipun nõustuma Raivo Heina väitega, et tubakat ja alkoholi tarbitakse ka halbadel aegadel. Murede tekkides võib pahede osakaal aga hoopiski suureneda ning seetõttu võib mõni hea patuaktsia tubaka- või alkoholisektorist minu portfelli ka kehvadel aegadel kenasti teenida.

Hetkel kuum