Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Tehnoloogiahiiud poputasid mu portfelli

03. november 2017, 06:00
investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171103/INVESTOR/171109929/AR/0/AR-171109929.jpg
Ainult tellijale

Oma portfelli oktoobrikuist käekäiku vaadates saan rõõmustada, et olen hoolimata pidevatest tipuvallutustest tehnoloogiasektori aktsiad alles hoidnud ja pole kasumivõtmisega liigselt tormanud.

Nii kasvatasid USA tehnoloogiahiiud Apple ja Microsoft koos teiste väiksemate tõusjatega oktoobris minu portfelli väärtust 1,57 protsendi võrra, kompenseerides seejuures ka viis languses positsiooni. Nii teenisin möödunud kuul 4488,74 eurot ning minu portfelli kogumaht ületas esmakordselt rekordilise 290 000 euro piiri. Täpsemalt oli mul 31. oktoobri seisuga varasid 290 169 eurot ja 10 senti.

Septembris minu portfelli üheks patuoinaks olnud Apple’i turuväärtus kerkis oktoobris 9,74 protsenti ning minu portfelli suurimaks tõusjaks õunafirma ees oli Microsoft, mille aktsia kerkis 11,62 protsendi võrra.

Lisaks tehnoloogiahiidudele läks minu portfelli ettevõtetest oktoobris hästi ka Statoilil, Olympic Entertainment Groupil (OEG), Tallinkil, Ryanairil ning Warren Buffetti konglomeraadil Berkshire Hathaway.

Tehnoloogiasektor vedas Toomast.

Muret valmistasid mulle aga Brasiilia käekäigule panustav ETF iShares MSCI Brazil Capped (EWZ) ning Norra lõhekasvataja Leroy Seafood. Nende turuväärtus kahanes kuuga vastavalt 3,73 ja 3,65 protsenti. Negatiivse poole pealt paistsid silma ka kodumaine ärikinnisvarale panustav Baltic Horizon Fund, Leedu rõivaettevõte Apranga ning LHV allutatud võlakiri.

Tugev tehnoloogiasektor

Kuu eest avaldasin õunafirma suhtes pettumust, sest nende uus toode iPhone X ei tulnud pärast esitlust kohe turule ja seega ei pruugi see tulemustes kajastuda. See viis õunafirma turuhinna ka septembris korralikult alla, kuid oktoobris tundus, et investorid hakkasid pettumusest üle saama ning selle nädala neljapäeva õhtul saabuvate tulemuste koha pealt ollakse küllaltki optimistlikud. Mina saan kasvu üle vaid rõõmustada, kuid annan sellest hoolimata endale aru, et tulemused võivad ootustele alla jääda ning olen valmis ka selle lühiajalise tagasilöögi vastu võtma.

Apple’i tõusule on kaasa aidanud kuuldused, et nende luksustelefoni iPhone X eeltellimine on üle ootuste menukas. Seniste plaanide järgi 3. novembril müügile jõudva iPhone X eeltellimusi hakati vastu võtma kõigest kaks nädalat tagasi, kuid analüütikafirmade Drexel Hamilton ja Nomura andmetel on nõudlus juba praegu äärmiselt suur, mistõttu tarneaeg on veninud lausa 5-6 nädala pikkuseks.

Microsoftist sai edukaim ettevõte portfellis.

Microsofti aktsia panid aga rallima head tulemused. Täpsemalt sain nii mina kui iga teine aktsionär iga portfellis oleva aktsia kohta 84 senti kasumit, mis ületas analüütikute ootusi märkimisväärselt. Veel enam, selline kasum pole tõenäoliselt ühekordne nähtus, sest Micrsoft arendab jõudsalt pilveäri, mis kasvab kõigi eelduste kohaselt samas tempos edasi ka tulevikus. Samuti lisab Micrsoftile hoogu eelseisev jõuluperiood, mil tullakse välja uue Xbox One Xiga.

Küsimärgid lõhe kohal

Olukord pole aga nii roosiline Norra lõhesektoris. Nimelt on minu pilk pingsalt suunatud 9. novembrile, mil kolmanda kvartali majandustulemused avalikustab Norra lõhekasvataja Leroy Seafood.

Leroy tänast aktsiahinda vaadates on investorid ilmselgelt murelikud ning on ka põhjust. Nimelt ennustavad Bloombergi küsitletud analüütikud lõhe hinnale ligi 20protsendilist langust. See vähendab aga lõhetootjate, sealhulgas Leroy kasumeid ning ennustatakse, et ettevõte ei suuda juba järgmisel aastal endale seatud sihte täita. Nii prognoositaksegi Leroy kasumile tulevikus 38 protsenti langust.

Paljudel minu fännidel võib tekkida õigustatud küsimus, et miks ma siis lõhetootja aktsiaid ei müü ning ettevõttest kasumit ei võta. Ma küll ei välista müümist, kuid hetkel usun neid analüütikuid, kes toovad välja rahvastiku arvu kasvu maailmas. Seejuures tõuseb ka elatustase ning sellest tulenevalt nõudlus emakese Maa pakutavate ressursside järele. Üheks selliseks ressursiks, mille järele nõudlus peaks rahvastiku kasvade suurenema, on just lõhe.

Täpsemalt prognoosib ÜRO maailma rahvastiku arvu kasvu 9,7 miljardile inimesele aastaks 2050. Kui lõhe tarbimine ühe inimese kohta jääb samaks, kasvab nõudlus selleks aastaks 40 protsendi võrra. Ja et kasvab ka elatustase, prognoosib ÜRO isegi lõhenõudluse duubeldumist.

Tõsi, Leroy on minu portfelli kõige suurem positsioon ning seetõttu olen lõhetootjast juba ka korra kevadel kasumit võtnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2017, 15:11
Otsi:

Ava täpsem otsing