investor Toomas • 22. detsember 2017 kell 3:00

Hiina avastamata rikkused

Hiina lennundus on sektor, milles Hiina riskifondi Megatrust Investment tegevjuht Qi Wang näeb investeerimispotentsiaali.  Foto: epa

Kohtusin Singapuris investeerimisguruga, kes pajatas mulle Hiina eelistest teiste rahateenimiseks sobivate piirkondade ees.

„Räägitakse küll, et Hiina majandus jahtub peagi ja süsteemile heidetakse ette ebaefektiivsust - räägitakse kinnisvaramullist kuni valuutaprobleemideni,“ ütles häid tootlusi näidanud Hiina riskifondi Megatrust Investment tegevjuht Qi Wang Singapuris eestlaste korraldatud konverentsil „World Wealth Creation 2017“. „Tegelikult on Hiina suur ja mitmekesine riik, mille majanduses on palju „mahlasid“ alles,“ oli ta veendunud.

Wangi kinnitusel on sealsed börsid välisinvestoritele järjest avanemas ning riigi poole vaatab üha enam uusi rahvusvahelisi fonde. „Üle poole maailma suurfirmadest tahab Hiinas lähiajal tegevust alustada. Meil on turgu igaühele, kuna rahvaarv on 1,4 miljardit, ning tähele tuleb panna, et Hiina annab 15 protsenti maailma majanduse kogutoodangust,“ märkis Wang.

Ta tõi näite, et ainuüksi naiste aluspesu turg on seal meeletu, ja ennustas, et kui praegu omab Hiina ettevõtete A-aktsiaid vaid 2 protsenti välismaalastest, siis peagi on see number mitu korda suurem.

Jagas soovitusi

Hiina ettevõtetesse investeerides peab Wang kõige olulisemaks vaadata firma juhtkonda. Tema sõnul on seal, erinevalt Läänest, kus hinnatakse vabadust ning demokraatia põhimõtteid, firmade juhtimine juhtkonnapõhine. „Peab vaatama, kes juhib ning mida ta minevikus on teinud,“ toonitas Wang.

Riskifondi Megatrust Investment tegevjuht.

Keskendub investeeringutele Hiinas, kuid teenindab kliente üle maailma.

Nõustas Hiina aktsiate viimist arenevate turgude indeksisse.

On oma uurimistöödega panustanud Jaapani pensionisüsteemi kujundamisse.

Teenis 2008. aastal rohkem kui 20protsendilist tootlust investeerimisfondile Elliott Advisors.

Sektoritest näeb Wang potentsiaali tervishoiul ja seal tegutsevatel ettevõtetel. „Meie tervishoiusüsteem on muutumas ja seetõttu vajatakse üha rohkem erateenuseid. Mina panustaksin sellele,“ arvas ekspert. „Meil on palju haiglaid ning juhtiv haiglakett tahab aastaks 2020 oluliselt tegevust laiendada. Hiina on tervise jaoks suur turg,“ vihjas Wang.

Potentsiaali nägi ta veel lennundussektoris, sest enamus Hiina lennujaamu on ehitatud võlarahata. „Shanghai on hea näide,“ märkis ta. „Muidugi on siinne turg juba enam kui külluslik, aga kes tahab teenida, leiab Hiinas koha.“

Arvesta riskidega

Kuigi Hiina turg pakub investorile rohkelt võimalusi, viitas Wang ka sellele, et sisenemisbarjäärid on veel kõrged. „Tuleb arvestada, et suure tootlusega kaasnevad ka väljakutsed ja riskid,“ rõhutas ta. „Hiinas võib teenida miljoneid, kuid enne seda peab juba olema miljonär,“ rääkis ta. Hiina turg on tema hinnangul küll väga likviidne, kuid seal kohtab palju ülereageerimist ja irratsionaalsust.

Tema juttu kuulates tuleb tõdeda, et sain oma veendumustele kinnitust: olen ka ise mõelnud, et Hiinasse või Venemaale oleks hea ja odav investeerida, kuid ei tohi unustada, et odavusel on alati põhjus ning sellega käivad kaasas riskid.

Hetkel kuum