investor Toomas • 17. aprill 2018 kell 9:06

See päev läheb ajalukku!

Foto: Anti Veermaa

Tänane päev on minu jaoks erakordne mitmeski mõttes. Vähe sellest, et minu portfelli väärtus on kerkinud kõigi aegade tippude lähistele, täna ilmus eesti keeles üks kõigi aegade paremaid investeerimisraamatuid.

Tegelikult on nende kahe rõõmusõnumi vahel väga suur seos. Nimelt võlgnen suure jupi oma aastate jooksul teenitud tootlusest just nimelt läinud sajandi ühe säravama finantsmõtleja Benjamin Grahami teosele "Intelligentne investor".

Seesama raamat just praegu trükikojast saabuski. Põhjusel, et olen portfelli kasvatamisel Benjamin Grahami teosest rohkem abi saanud kui ühestki teisest aastate jooksul loetud raamatust, oli ka selle kirjastamine minu jaoks südameasi.

Raamat "Intelligentne investor"

Autorid: Benjamin Graham, Jason Zweig

Kirjastus: AS Äripäev

Lehekülgi: 544

Raamatu saad tellida siit!

Allikas: Äripäeva raamatuklubi

Õpetab mõtlema

Mõistagi on suurepäraseid investeerimisraamatuid teisigi. Kui mõned autorid annavad endast parima, et õpetada lugejaid võimalikult täpselt väätpaberite õiglast väärtust hindama ja teised vahendavad kõige erinevamaid analüüsimeetodeid või isiklikke õppetunde, siis Grahami väärtus seisneb minu jaoks milleski muus.

Ta õpetab meid investeeringutest adekvaatselt mõtlema. Minule andis "Intelligentse investori" esmakordne lugemine juba aastate eest piisava teadmiste baasi ja meelekindluse, mille najalt portfell kindla käega üles ehitada.

Seda meelekindlust ja arusaama väärtuspõhise investeerimise olemusest on aga pikaajalisel investoril kõige enam vaja. Just need teadmised on aidanud mul kõigis turutormides kurssi hoida, vältida suuri kaotusi ning lõppkokkuvõttes teenida pikaajaliselt tootlust, millega saan rahule jääda.

Et "Intelligentne investor" on klassikute klassik, annab tunnistust seegi, et Grahami viimased täiendused pärinevad 70ndatest. Pea pool sajandit hiljem on tema sõnastatud põhimõtted jätkuvalt asjakohased, olgugi et elu on vahepeal kohati tundmatuseni muutunud.

"Intelligentne investor" praktikas

25. aprillil toimub Äripäevas üritus "Intelligentne investor" praktikas

Seminaril osalejatel on võimalik osta soodushinnaga raamat kohapealt

Esinevad: Mikk Taras, Jaak Roosaare, Aivar Õepa, Tarmo Tanilas, Indrek Naur ja Kaarel Ots

Seminarile saab registreerida siin!

Jäänud veel viimased kohad!

Allikas: Äripäeva Akadeemia

Raamat, mis on mind ära rikkunud

Mina olen "Intelligentset investorit" aastate jooksul niivõrd palju lehitsenud, et suur osa sellest on mulle vaat et pähegi kulunud. Just sel põhjusel on mul väga raske leida endas tahtmist soetada üle mõistuse kalleid väärtpabereid, ehkki teinekord paistab võimalus spekuleerimiseks soodne.

On tõsisasi, et praegustel rekordkõrgele kerkinud turgudel on väärtuspõhine investeerimine mõnevõrra keerulisem (kuid kaugeltki mitte võimatu) kui kriisiaastatel. Samas olen enam kui kindel, et mitte liiga kauges tulevikus on hästi ette valmistunud väärtuspõhisel investoril soodsaid ostukohti rohkem kui küll. Juba see üksi on põhjus, miks „Intelligentset investorit“ kõhklematult kõigile soovitan. Kainestav mõju on garanteeritud ning ehk jääb nii mõnigi kulukas viga tegemata.

Lõpetuseks. Müts maha Äripäeva raamatukirjastuse ees, kes minu soovitust kuulda võttis ja Grahami kirjastada võttis. Mütsi võtan peast ka järgmine kord LHV, Nasdaq Tallinna börsi ja Admiral Marketsi kontorist möödudes – just nemad panid pikemalt mõtlemata omalt poolt õla alla, et kultusteos Eesti lugejate ette tuua.

Hetkel kuum