Korraks sain kosutust

Reedene kergendusralli börsidel oli päris kosutav pärast keerulist detsembrit ning äkilist uue kauplemisaasta algust.

New Yorgi börs  Foto: EPA

Seda võimaldasid uudised USAst. Tugev tööturu statistika, mis pani turu hirmudele USA majanduse seisust faktipõhja alla. Ja muidugi Föderaalreservi juhi Jerome Powelli esimene avalik esinemine pärast detsembri intressiotsust, kust turud said kuulda just seda, mida tahtsid.

Mäletatavasti jätkas Föderaalreserv detsembris baasintressimäärade tõstmist, visandades alanud aastaks veel vähemalt kahte tõusu. Turud hakkasid sellest kartma, et keskpank on kurt ja pime majanduse nõrgenemisnähtude suhtes ning liigub otsekui autopiloodi peal, mis võib halvimal juhul lõppeda kraavis.

Trump tembutab jälle

Närvilisust lisas USA presidendi Donald Trumpi raevukas rünnak keskpanga juhi aadressil, et mees on hull, et sellist intressipoliitikat ajab. President olevat juba kombanud, kas tal on voli keskpanga juht ametist lahti lasta, ehk siis kangutanud üht olulist pidepunkti eriti ebakindlal ajal.

Reedel õnnestus Powellil turud hirmuspiraalist välja raputada. Süngetest prognoosidest, kui suurel määral majanduse kasv aeglustub ja kuidas see kõik ettevõtete kasumites kajastuma hakkab. Tugev tööturu raport näitas, et reaalmajanduses on vähemalt tööturul asjad seni hästi. Powelli sõnul on turud oma pessimismiga elust ette tormanud.

Samas pole saladus, et tööturu raport vaatab minevikku, turud mõistatavad tulevikku. Nii oli hea Powelli suust kuulda, et arengut jälgitakse tähelepanelikult ja alati ollakse valmis paindlikult reageerima. See on tavaline keskpanga jutt, aga turgudele oli tarvis, et Powell selle ekstra välja ütleks. Niisamuti võeti hästi vastu Powelli tõre “ei” vastuseks küsimusele, kas ta võib tagasi astuda, kui president teda survestama peaks.

Keskpanga uudiseid tuli ka Hiinast, kus keskpank langetas jälle pankade reservide nõudeid, mis peaks aitama toestada Hiina majandust. Viimase tervis on turgudele samuti oluline küsimus, eriti pärast Apple’i äsjast käibehoiatust. Paljude ettevõtete kasumiväljavaated on seotud Hiina turuga. Ja muidugi sellega, kuidas laheneb Hiina ja USA kaubandustüli. Sellel nädalal lähevad kõnelused edasi, pärast seda, kui Trump ja Hiina president tollisõjas aja maha võtsid.

Euroopa paneb muretsema

Saame näha, kas ka Euroopa Keskpanga toon läheb pehmemaks – siiani viidatakse tänavu justkui esimese intressitõusu võimalusele (ehkki turg nii ei arva) ja jaanuaris lõppesid uued tugiostud võlakirjaturul.

Euroala inflatsioon ei võta aga ikka vedu, nagu värske detsembri statistika näitas. Kindlustunne nõrgeneb, kasv aeglustub. Ja Prantsusmaal lahvatasid nädalavahetusel uue jõuga nn helkurvestide protestid, mis ei ole hea ei euroala suuruselt teisele majandusele ega selle reformimise katsetele.

Pole justkui sellist pidu, mis laseks keskpankadel – nagu öeldakse – boolikausi ära viia.

Jaga lugu:
Hetkel kuum