Äripäev • 27. jaanuar 2017 kell 4:00

Tõhus ravim börsipeo pohmelli vastu

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev soovitab Dow Jonesi tipu emotsioonide laineharjal eeskuju võtta investor Toomasest ja osa kasumit koju tuua.

Kolmapäeval tõusis USA Dow Jonesi indeks esimest korda üle maagilise 20 000 punkti taseme. Kui ühest küljest on tegemist pelgalt numbriga ja analüütikud ei pea Dow Jonesi peamiseks suunanäitajaks, siis teisalt oodatakse tõusu jätkumist investorite positiivsete emotsioonide pinnalt.Küsimus on aga selles, millal muusika kinni keeratakse ja eufoorilised investorid tantsupõrandale pettunult seisma jäävad, tundes laviinina kaela vajuvat väsimust või koguni viha. Selleks ajaks on nutikamad ja ettenägelikumad investorid juba turvaliselt kodus linade vahel, et alustada järgmist päeva hea enesetundega.

Börsiguru Seppo Saario ütleb oma raamatus, et temalt küsitakse palju, kuhu investeerida – kuid hoopis tähtsam küsimus on, kas praegu on õige aeg investeerida. “Kui tegutseme valel ajal, siis on kahjumi vältimise võimalus väike,” ütleb ta. Saario nendib, et kui aktsia liigub tõususuunas, muutuvad investorid lootusrikkaks ja hakkavad helgesse tulevikku uskuma olenemata sellest, kuidas ettevõtte äritegevus päriselt sujub. Lühidalt: tõus toidab tõusu ja langus tugevdab langust. Kui oled juba languse esimese faasiga pihta saanud, toimub kolinal kukkumine kiiremini, kui mõistuspärane näib. Järgnevad languse keskfaas ja lõppfaas. Viimases müüakse tugevate ettevõtete aktsiaid juba mis tahes hinnaga. Ka tõusul on kolm faasi, millest viimane on Saario järgi ägeda spekuleerimise faas kõrgel hinnatasemel. Võtmeküsimus ongi, millal tõusu lõppfaas läheb üle languse algfaasiks.

Tee strateegia

Sellepärast on oluline, et investor ei lähtuks oma otsustes pelgalt maagilisest tõusukõverast ja mõtleks ühe või mitu sammu ette. Äripäeva investor Toomas on juba mõnda aega sepitsenud plaani suurendada portfellis vaba raha osakaalu ja kasutada kõigi aegade tippu kerkinud turgu osa kasumi kojutoomiseks. Tegudele asus ta paar nädalat tagasi ning jätkab samal kursil. Investor Toomas pani väljumisstrateegia paika oma pikaajalisest strateegiast ja eesmärkidest lähtudes. Selleks analüüsis ta põhjalikult iga üksikut positsiooni, kogu portfelli tervikuna ning vaatas globaalset majanduskeskkonda. 

Äripäev soovitab investor Toomasest eeskuju võtta. Vaata üle oma portfell nii üksipulgi kui ka tervikuna ja otsusta, kas ja kuidas saaksid selle riskitaset allapoole tuua juba enne langusfaasi. Müümist tasub alustada riskantsematest, ebastabiilsematest aktsiatest, näiteks neist, mille müümist oled juba varem kaalunud, kuid edasi lükanud. Kindlasti ei tähenda suurem ettevaatlikkus, et tasub portfellile peale lennata põhimõttel, et müün kõik kohe maha, sest noh, paanika!

Kui need aktsiad, millest raske südamega väljusid, peaksidki langusse sattuma, siis saad neid madalamalt hinnatasemelt alati tagasi osta. Samuti võiks olla valmisolek suurema languse korral hakata jupi kaupa ostma. 

Teisalt aga võib 20 000punktise tasemeni jõudmine tähendada barjääri murdumist ja tõusu jätkumist – ja isegi kui lõpuks tuleb krahh, võetakse suurimaid kasumeid vahetult enne seda. Loogilise põhjuse just praegu investeerida annab heade alternatiivide puudumine: hoiustamine ei tasu ära ja võlakirjad on suure osa atraktiivsusest kaotanud. 

Riskide jagamiseks tasub kaaluda raha paigutamist kinnisvarasse või ühisrahastusse, need ei sõltu otse turgudest. Kolmas võimalus on otsida turge, kus pole sellist suurt hüpet toimunud, näiteks India või Hiina.

Hetkel kuum