Äripäev • 7. veebruar 2017 kell 4:00

Hoogne algus tõi sama hoogsa kriitika

Foto: Anti Veerma

Valitsus on keskendunud selle, et öelda mitmel erineval moel A, pragmaatiline maailm ootab ja vajab juba ammu B-d.

Valitsuse sada päeva ei ole veel täis, aga turmtulega uue koalitsiooni tegemiste pihta ei malda oodata ei opositsioon ega enamik Äripäeva küsitletud ettevõtjatest-arvamusliidritest. Äripäev on kriitikutega mitmes punktis nõus, siiski tunnustame valitsust julguse eest asuda tegutsema ning soovitame hoida mõistus selgena ja pea külmana.

Ambitsioonikas algus vajab konkreetsemat järge. Kui valitsus tahab oma sõnakast kavast tõepoolest sidusama ühiskonna ja suurema majanduskasvu välja võluda, tuleb nüüd kogu jutt ajateljele paigutada ning kavandatavale ümberjagamisele ja piiramisele lisaks ka konkreetsete majandust turgutavate meetmetega välja tulla.

Kriitikute elu lihtsaks

Peaminister Jüri Ratase valitsus ei ole kriitikute elu ka keeruliseks teinud, sest ­uusi ideid ja tegevusplaane pandi lauale tervete kobaratena. Uus ei tähenda tingimata halba ning plaanides võib olla iva, aga ei saa pidada enesestmõistetavaks, et sellest ka ühtemoodi aru saadakse. Ettevõtjate jaoks ei ole piisav, kui on välja öeldud suur plaan, vaja on ka kõiki detaile, et tegevusi pikemat aega ette planeerida.

Arusaadavalt paiskas valitsus esimese hooga lauale need plaanid, mille teeb suureks või eriliseks peamiselt asjaolu, et need olid seni Reformierakonna juhtimisel välistatud. Nii võib kriitika puhul märgata, et osaliselt on see suunatud peaministri partei pikaajalise retoorika pihta, olles seega maailmavaateline, mitte alati konkreetne. Samas – kuidas saakski olla kriitika olla konkreetne, kui valitsuse plaanid on tihti üldiste raamidena ette antud.

Kolm maailmavaadet

Muuseas, ka kontstruktiivsusest ei ole ettevõtjate ettepanekutes puudust, mis annab märku, et kui valitsus seda küsiks, nõuanneteta ta ei jääks. Iseasi, kui palju neist ettepanekutest kõigile koalitsioonipartneritele maailmavaateliselt vastuvõetavad on.

Sotsid, kelle alkoholipoliiitka teravat vastukaja leiab, ilmselgelt ei saa oma positsioone muuta. IRL, kes eelmises valitsuses püüdis oravate loiduse kõrvalt ennast juhtiva majanduspoliitilise jõuna välja tuua, uues valitsuses silma paista ei ole soovinud või suutnud, tõenäoliselt alles valivad positsioone. Keskerakond on praegu tulnud välja pigem oma tasuta-asjade jutuga, millega mõistetavalt turu­majandusse uskuvate ettevõtjate südameid ei võida.

Esimesed reitingud valitsusele pikka töörahu ei ennusta, sest vaevalt väiksematele velledele sobib, et Keskerakond kogu uudsuse võlu enda reitinguks vormistab ning kriitika sotside ja IRLi kanda jätab. Kui sotsid peavad ennast Keskerakonna varjust välja mängima, teeb IRLile muret oravatele sülle kukkunud võimalus ennast uuesti parempoolse ettevõtjate erakonnana kinnistada.

Samas on Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski võrreldes peaminster Ratasega juba kogemustega erakonnajuhid ning nende närvikava pigem peab rabedale algusele vastu. Halvem variant oleks see kui oma näo näitamiseks asutakse iseenda hoogsale algusele ideoloogiliste ettekäänetega jalga taha panema.

Valitsuse toetajate positsioon ei ole kerge, sest argumentide asemel saab toetuda peamiselt sisetundele ning usule, et valitud suund võib tuua soovitud tagajärgi. Kõige halvem, mis valitsus teha saab, on nüüd oma tegutsemisest ära ehmuda ning asuda oma algatusi peenhäälestama või üksnes reitinguid jälgida.

Hetkel kuum