Äripäev • 25. aprill 2017 kell 4:45

Ettevõtjad volikogudesse

otsustama  Foto: Anti Veermaa

Jüri Mõisa eeskuju kandideerida linnavolikokku võiksid järgida ka teised ettevõtjad ja hakata omavalitsusasjades kaasa rääkima, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Ettevõtja ja endine Tallinna linnapea Jüri Mõis teatas eelmisel nädalal, et sobiva valimisnimekirja leidmisel kandideeriks ta Tallinna linnavolikokku. 1999–2001 Tallinna meeri ametis olnud Mõis ütles, et tema ambitsioon on saada volikokku, linnapeaks saamine ei ole tema eesmärk.

Jüri Mõis on üks mitmest ettevõtjast, kes on andnud märku, et ümbritsev elu talle korda läheb ja poliitiline ideoloogia ei pea saama takistuseks, et midagi ära teha. Eile kirjutas Äripäev ettevõtja Ants Lusti otsusest pöörduda juhatuse liikmete õiguste kaitseks kohtusse, sest riik on jätnud ettevõtjatest isad põhimõtteliselt ebavõrdsesse seisu. Meelelahutaja ja endine riigikogu liige Hannes Võrno teatas, et kandideerib Viimsis volikokku.

Ettevõtjad volikogudesse!

Äripäev kutsub üles ettevõtjaid olema ühiskondlikult aktiivsed ja kohalikes omavalitsustes otsustustasandil kaasa rääkimine on ettevõtlikele inimestele väga ­õige koht. Omavalitsuses ei ole poliitilise liini ajamine sedavõrd oluline kui riigi tasandil, sest munitsipaalasjades pole kuigipalju vahet, mis värvi erakond lasteaedade ja haiglate elu korraldab või teid remondib. Peaasi, et vajalik saaks tehtud ja elu areneks.

Ettevõtjad on kohalikul tasandil nähtaval olnud varemgi ja mitte üksnes pealinnas, kus enamik Eesti majandusest ennast sisse on seadnud. Jüri Mõis tuli Tallinna linnavalitsust juhtima ettevõtjana ning ettevõtja oli ka temalt meeritooli üle võtnud Tõnis Palts. Pärast neid on linnas võim olnud Keskerakonna käes.

Lootusetu võitlus linnakassaga

Tundub, et praegu on toimumas uus ettevõtjate aktiveerumine ja selle põhjuseks võivad olla sõnumid, mida avalikkus saab Tallinnas toimunu uurimisest. Kellele tundus, et Tallinnas ei olegi võimalik Keskerakonda ja selle kauaaegset juhti Edgar Savisaart kuidagi võita, sest sedavõrd massiivsele linnakassast toetatud kampaaniale ei ole võimalik vastu astuda, saavad nüüd olukorda uuesti hinnata.

Savisaarele esitatud korruptsioonisüüdistused oli justkui märguanne, millele järgnes Keskerakonna Tallinna juhtidelt valimiskampaaniaks kulutatud maksumaksja raha tagasinõudmine. Tagatipuks ei saanud finantsinspektsioonilt tegutsemisluba Edgar Savisaare algatatud Eesti Ühistupank ja Tallinna TV püüab saata sõnumeid, et on asunud erakonna häälekandjast muutuma linlaste infokanaliks. Sõnum, et kogu linnavõimu rakendamine ühe erakonna huvides ei ole norm, on hakanud levima.

Trump kui eeskuju

Ettevõtjad kipuvad toetama pigem parempoolset maailmavaadet ja sellel tiival on Eestis konkurents kõige tihedam. Kuigi ettevõtjaid võib innustada poliitikas võhikliku Donald Trumpi edu Ameerika Ühendriikides, ei soovitaks samale rajale astuda. Poliitikuid populismis ületada on keeruline ja pigem olge, kes olete – ettevõtjate pragmaatiline lähenemine on igale programmile kindlasti teretulnud täiendus.

Samas on pragmaatilisus üks riskikohti, sest just see sai saatuslikuks nii Mõisale kui Paltsile, kes maailmavaatelisi jooni ­eirates asusid võimul püsimiseks volikogus koostööle koduerakonna jaoks vastuvõetamatu ideoloogilise jõuga.

Ettevõtja jaoks oli asi teistsugune kui poliitiline retoorika. Kui häälteenamuse jaoks oli vaja sõlmida kokkuleppeid volikogus esindatud vene erakondadega, siis ettevõtjast linnapead seda ka tegid.

Hetkel kuum