Äripäev • 16. märts 2018 kell 3:00

Tasuta bussid tuleks ära unustada

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Majandusminister Kadri Simsoni tasuta ühistranspordi plaani pidurdamist on loota koalitsiooni seest. Ja hea on, leiab Äripäev juhtkirjas.

Kui uskuda Olari Taali, siis jagab majandus- ja taristuminister Kadri Simson majandusest nii mõndagi. Nimelt temal ja Jüri Ratasel usub Taal selle valitsuse liikmetest mõningast majanduslikku kompetentsi olevat. IRLi omadest polevat selles teemas loota kõige vähematki.

Kui Taalil on õigus ja Simson tõesti numbreid hästi tunneb – nagu majandusministrilt ju eeldada võikski –, siis peab see tema tasuta ühistranspordi jutt küll läbi ja läbi silmakirjalik olema. Kes siis veel kui mitte majandusminister võiks teada, et tasuta asju pole üldse olemaski. Küll aga on tasutud asjad – nn tasuta asjade eest tasutakse enamasti maksumaksja rahaga.

Muidugi teavad nii Kadri Simson kui ka teised valitsuse liikmed, et kui nad räägivad tasuta sõidust-söögist, siis räägivad nad maksumaksja rahaga finantseeritavatest teenustest. Just nii on lugu ka sellesama tasuta ühistranspordiga, mida minister Simson tahaks Tallinnast üle Eesti mujalegi levitada. 

Simson on seda tasuta ühistranspordi juttu juba nüüdseks nii kaua rääkinud, et tagasi võtta ka enam ei saa: see laul on nii talle kui ka tervele Keskerakonnale nii hästi naha vahele kasvanud, et kui ettevõtmine võimuliidu omavahelistes jagelemistes vett vedama peaks minema, tähendaks see nii Keskerakonnale kui ka Simsonile isiklikult lubaduse täitmata jätmist ja rasvast miinuspunkti nende valijate seas, kes tasuta asjade olemasolusse endiselt usuvad. Ja neid juba jagub, muidu seda tasuta asjade laulu ei lauldakski.

Ja ega kord antut – olgu see pealegi maksumaksjale tema enda raha eest kingitud – tagasi võtta polegi nii lihtne. Või usute, et kui Tallinnas Reformierakond võimule tuleks, siis kaotaksid nad selle nn tasuta ühistranspordi ära? No ei nad kaotaks. Viimaste valimiste aegu lubasid oma majanduskompetentsi kõrgeks kiitvad oravad tasuta lõunaid – tookord lasteaias – sama suure suuga nagu kõik teisedki erakonnad. Ei hakka keegi tagasi võtma ka 500eurose sissetuleku maksuvabastust – IRL mõtleb hoopis seda laiendada kõigile.

Ei ole vaja Tallinna õnnetust eksportida

Aga see kõik pole mingisugunegi õigustus Kadri Simsoni plaanidele, pigem poliitilise reaalsuse kibe mõistmine. Simsonile on meil öelda ainult üht: isegi keskerakondlasest ministril on lubatud majanduslike realiteetidega sina peal olla ning isegi avalikult välja öelda, et tasuta asju pole olemas. Ei ole vaja seda Tallinna õnnetust mujale Eestisse eksportida. Võimalik aga, et Simsoni plaanile tõmmatakse pidurit hoopis valitsusliidu seest. Kuuldavasti ei meeldi tasuta ühistranspordi jutte IRLile ja iseäranis mitte selle esimehele Helir-Valdor Seederile. Mitte isegi ilmselt nii palju selle pärast, et ta kõva majandusmees oleks. Kui ta oleks, siis oleks tal praeguse pensionisüsteemi reformiseks ka mõni päris plaan peale lihtsalt lammutamise. Aga tal ei ole. Kui aga Seeder ja tema parteikaaslased suudavad valitsusliidu sees Simsoni ühistranspordi plaanile pidurit tõmmata, on veel isegi päris hästi. Üks rumalus vähem. 

Et Seedrit ja IRLi selle piduri tõmbamise mitte õilsad motiivid tagant ei tõuka, on küll selge. Seesama 500eurose maksuvabastuse kõigile laiendamise jutt annab vihje, et IRL tahab lihtsalt sellesama rahaga oma valijatele kosja minna. 

Hetkel kuum