Äripäev • 14. november 2018 kell 4:00

Meelitame vajalikud inimesed Räniorust siia

Kui Eesti soovib idufirmade edulugu jätkata, tuleb luua siin välistalendidele atraktiivne äri- ja elukeskkond.

Eesti idufirmadel läheb enneolematult hästi ning Äripäevalgi on olnud põhjust viimase aasta jooksul mitmest neist kirjutada. Kuid kui viljakas kodumaine idukultuur ka ei oleks, tehnoloogiaidude Meka on endiselt USA läänerannik ja Silicon Valley. Seal lihtsalt on ettevõtte arenguks kõik vajalikud tutvused ja õiged inimesed ühes kohas koos.

Eestil on oma start-up'ide pärast Ränioruga väga keeruline võistelda. Parim, mida me teha saame, on luua siin võimalikult soodsad tingimused, et vajalikud inimesed saaksid ja tahaksid rohkem siia tulla ning meie idufirmad ei peaks neid alati sinna otsima minema.

Firma asutamiseks on Eestis juba väga head tingimused loodud. Ettevõtte kiire registreerimine, nutikad, tehnoloogiahuvilised ja keeli valdavad inimesed, rahvusvaheline uuendusmeelse riigi kuvand, e-residentsus, avaliku ja erasektori tugi inkubaatorite, kiirendite ja rahastuse näol on loonud keskkonna, kus idufirmad saavad tekkida ja kasvada. Kuni ühel hetkel tuleb piir ette.

Mullu USA suurettevõttega liitunud eestlaste idufirma Planet OSi looja Rainer Sternfeld nendibki tänases Äripäevas, et nullist üheni võib jõuda kus iganes maailmas, kuid ühest sajani minemine on see, mida Silicon Valley oskab kõige paremini teha. Räniorus on olemas investorid, on olemas ettevõtted, on olemas reaalsed inimesed, kes on selliseid asju varem kõvasti teinud.

Talente meelitab mesilastaru

Eestist on alguse saanud mitu tugevat idu, kuid kasvades on neil järjest keerulisem Eestisse jääda. Raha ja kogemuste saamiseks tuleb liikuda rahvusvahelistele finantskeskustele lähemale. Näiteks Skype'i arendustiim on küll valdavalt endiselt Eestis, kuid ametlik peakorter siiski Luxembourgis. Nii Playtech kui ka TransferWise on kolinud oma peakorteri Londonisse, kuigi suuri esindusi hoitakse ka Eestis. Silicon Valleys on eestlastel samuti tugev esindus.

Apple'i looja Steve Jobs nimetas ühes intervjuus neli eeldust, mis muutsid võimalikuks Silicon Valley fenomeni. Lisaks arenenud ärikultuurile, tugevatele ülikoolidele ja kättesaadavale rahastusele on oluline miski, mida ta nimetas mesilastaru efektiks. See on kriitiline mass sarnase valdkonna ettevõtteid. Kus on, sinna tuleb juurde, sest sarnaste huvidega inimestele meeldib üksteise seltskonnas ning lisaks annab see kindluse, et isegi kui üks ettevõte mingil põhjusel ei sobi või ebaõnnestub, siis on kohe valida palju teisi, mis suudavad sarnast rakendust pakkuda.

Eesti ei suuda Silicon Valleyga võistelda ei kliima, tuntuse, kogemuse ega mahu poolest, kuid meil on väikese põhjamaise riigina oma eelised. Me suudame pakkuda puhast loodust, turvalist ja rahulikku elukeskkonda, uuendusmeelseid ja haritud inimesi, moodsaid e-lahendusi. Kuid on mõni kriitiline valdkond, mis võib saada takistuseks vajalike inimeste siia meelitamisel. Need on transpordiühendused maailma oluliste äri- ja innovatsioonikeskustega, oluliste teenuste, meditsiini- ja koolisüsteemi toimimine avatult ja rahvusvaheliselt, ametnike oskus suhelda ka inglise keeles. Kui soovime, et Eestis sumiseks Ränioru-sarnane innovatsioonitaru, siis peame just nende valdkondade arendamisele riigi ja ühiskonnana keskenduma.

Hetkel kuum