Allikas: www.aripaev.ee • 8. märts 2019 kell 4:00

Tehke see koalitsioon siis ära!

Pragmaatiliselt võttes oleks nüüd hea, kui Keskerakond ja Reformierakond kiiresti stabiilse valitsuse moodustaks, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Foto: Anti Veermaa

Kohe valimiste järel paistis tõenäoline, et sünnib Reformierakonna, Isamaa ja sotsiaaldemokraatide kolmikliit. Avaldasime sellele ka toetust kui ettevõtjaile maailmavaateliselt sobivale kompromissile. Vahepeal on aga Kaja Kallas kohtunud teiste erakonnajuhtidega, plussid-miinused kokku liitnud ja teinud koalitsioonikõneluste pakkumise hoopis Jüri Ratasele.

Äripäev soovib pragmaatiliselt, et Keskerakond võtaks täna koalitsioonikõneluste pakkumise vastu ja kaks suurparteid jõuaksid valitsuse moodustamises võimalikult kiiresti kokkuleppele. Seejuures ei tohiks Reformierakond ohverdada lihtsat maksusüsteemi ja vaba ettevõtlust toetavaid põhimõtteid.

Kahel parteil on lihtsam leida ühisosa, saavutada mõistlik kokkulepe ja Eestit stabiilselt valitseda kui kolmel. Sotsid ja Isamaa olid valitsuses pidevalt nugade peal, tehes juhtparteil koalitsiooni kooshoidmise väga raskeks. See oht oleks ka uues koalitsioonis. Ossinovski ja Seeder, nagu ka Reinsalu, on end näidanud jäärapäiste juhtidena, kes ei lähe kompromissile. Näiteks puhuti üles väheoluline ränderaamistiku temaatika, kuni see halvas valitsuse teovõime. Kuigi Seeder on parteijuht, keeldus ta valitsusse minekust ja „ajas teadlikult riigikogus torpedeerivat poliitikat“, nagu märkis politoloog Tõnis Leht. Samas maadlevad sotsid juhtimiskriisiga, Isamaa aga ohuga EKRE varjus marginaliseeruda.

Lähtuda tuleb ühisosast

Tsentristidel ja oravatel oli valimislubadustest nii mõndagi kattuvat. Mõlemad lubasid pensione tõsta, KE järsemalt 700 euroni, RE aeglasemalt 680 euroni. Raske pole ka leida ühisosa 750 eurose pensionide maksuvabastuse (KE) ja pensionide topeltmaksustamise kaotamise (RE) vahel. RE lubas alandada aktsiisid „konkurentsivõimelisele ja tarbimist vähendavale“ tasemele, KE aga külmutada alkoholiaktsiisi neljaks aastaks.

Keerulisem on kokku leppida maksuküsimustes, kus RE üks põhilisi valimislubadusi oli 500eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine kõigile, KE aga raiub, et lihtsamaks tuleb teha elu keskmist ja väikest palka saavatele inimestele. Ühetaolist tulumaksusüsteemi pooldav RE pööraks tulumaksusüsteemi tagasi, samas kui KE tahaks teha kolm maksuastet. Samas pole kahtlust, et vana kolmikliidu nurisündinud maksureform vajab muutmist.

Probleemseteks saavad ka RE lubadused minna täielikult üle eestikeelsele haridusele ja kaotada tasuta ühistransport, kuid kompromissid on siiski võimalikud. Räägitakse ju ka järgmise presidendi ja Euroopa voliniku kohast ning 2021. aasta kohalikest valimistest. Jagatakse kohti.

Indrek Tarand tõi käibele fraasi, et alates Kallase-Savisaare „sobingust“ 2001. aastal on KE ja RE „ühe tagumiku kaks kannikat“. Mõlemad parteid kuuluvad Europarlamendis liberaalsesse ALDE fraktsiooni, jagavad kattuvaid põhimõtteid ja on teinud aastaid koostööd. Tarandi jutt „sobingust“ on aga viide parteilistele toiduahelatele ja võimu põlistamisele. See on hoiatus, et kui lepitakse kokku võimu jagamine lisaks Toompeale ka Tallinnas, võib see võimu nüristada. Kui valitseda on liiga lihtne, suurendab see korruptsiooniohtu, nagu näitas KE Tallinnas ja RE Tallinna Sadamas.

Kui KE ja RE diilist asja ei saa, oleme kehvas olukorras. Isamaa ja sotsid on solvunud ja nõuavad enda eest kõrgemat, võimalik, et ebamõistlikku hinda. RE-le võidakse EKRE „koristusbrigaadi“ abil teha kambakas ja ta sootuks opositsiooni suruda. See ei ole valik, mis meile meeldiks.

Hetkel kuum