Äripäeva eriprojektide toimetus • 23. jaanuar 2019 kell 14:07

Lipuvabrik: meie jaoks on oluline, et Eesti lipud valmivad Eestis

Eesti vanim ja suurim lipu­tootja Lipuvabrik tähistab täna­vu ­juba 25. sünnipäeva. Firma sirgus endisest kunstikombinaadist ARS. Täna­seks kümneid tuhandeid lippe ­valmistanud ettevõte peab tähtsaks eestimeelsust ja suurem osa toodangust valmib kohalike meistrite käe all.

Lipuvabriku poes seisti mullu veebruaris lippude soetamiseks lausa järjekorras. Lipud läksid kaubaks sõna otseses mõttes soojalt, otse triikraua alt.  Foto: Lipuvabrik

"Võime oma toodetele julgelt kirjutada valmistaja, mitte aga maaletooja või edasimüüja. Muidugi on aasta-aastalt keerulisem rinda pista mujalt tuleva odava masstoodanguga, kuid meie jaoks on oluline esmajärjekorras anda tööd meie enda Eesti inimestele. Ainult nii saame lõpuni kindlad olla kvaliteedis, sest oma inimesed alt ei vea. Meie inimesed on meie suurim väärtus, anname tööd ja maksame makse Eestis," ütleb Lipuvabriku tegevjuht Karina Tõeleid, kelle sõnul töötab praegusel hetkel vabrikus 20 inimest, nende hulgas on ka osalise töövõimega inimesi.

Mullu veebruaris seisid eestimaalased Lipuvabriku poes lausa järjekorras

Tõeleid nendib, et ettevõtte panus lipukultuuri arengusse Eestis nende aastate jooksul pole jäänud sugugi väikeseks. Rahvuslippude kõrghetk oli kindlasti EV100 tähistamine eelmisel aastal. Tundub, et siis soetasid lipu lõpuks kõik kaasmaalased ja mõni isegi mitu! Nii kui veebruaris tulid telesse reklaamid "Hakkame sättima!", tõusis Eesti rahvas püsti ja asus tegudele. "Meie poes seisti veebruaris lippude soetamiseks lausa järjekorras! Lipud läksid kaubaks sõna otseses mõttes soojalt, otse triikraua alt!”

Karina Tõeleid, Lipuvabriku tegevjuht

Võime oma lippudele julgelt kirjutada valmistaja, mitte lihtsalt maaletooja või edasimüüja.

Tõeleiu sõnul on ta rõõmus, et aina enam tellitakse ka logolippe ja oma lipu heiskamine on saanud ettevõtetes auasjaks. Põnevad on ajad riigisektoris, sest nii palju uusi omavalitsuste lippe pole ilmselt Eestimaal ammu sündinud kui viimastel aastatel pärast haldusreformi. Ja samuti tellitakse aina enam ka pulmalippe.

"Inimesed hindavad järjest enam terviklahendusi ja mugavustooteid, näiteks kui veel viis aastat tagasi müüsime lihtsalt lipumaste, siis nüüd on ülekaalus terviklahendus ehk mast-transport-paigaldus koos. Ka majalipu valmiskomplektid "Heiska kohe!" on oma niši leidnud,” räägib Tõeleid. Ja Lipuvabriku e-lipupood on Eesti ainus, kust tellitud lipu või liputarviku saab enamasti kätte juba järgmisel päeval.

“Meil on ainsana Põhjamaades säilinud oskused ja teadmised keeruliste aplikatsioontehnikas käsitöölippude valmistamiseks ja seetõttu eksport kasvab," tõdeb Tõeleid.

Innovatsioon ja uued tehnoloogiad lipumaailmas

Innovatsioon ja uued tehnoloogiad on viimastel aastatel jõudnud ka lipumaailma, näiteks pakub Lipuvabrik rebenemiskindlat lipukangast ja isepöörlevat majalipuvarrast. Hetkel käib koostöös pikaajaliste klientidega "sõlmevabade" vimplite väljatöötamine – kellel see mure olnud, teab millest jutt. Esimesed prototüübid juba lehvivad. Lisaks pakutakse trükiteenust erinevatele kangastele ja koostööd tehakse disainerite, moeloojate ning kunstnikega. Vabrikus on valminud nii mõnegi moekollektsiooni kangad, põnevad sisustustekstiilid ja huvitavad kunstiprojektid.

Põnevaid väljakutseid on jagunud igasse aastasse, mis on tore, sest nii ei hakka igav ja meel püsib virge! Tõeleid toob esile Eesti Euroopa Liidu eesistumise perioodil lipuehtesse sätitud Kultuurikatla, mille keeruline teostus tundus alguses ilmvõimatu. Samuti valmis möödunud suvel vabrikus läbi aegade suurim Eesti lipp – 284m².

Karina Tõeleid, Lipuvabriku tegevjuht

Eesti Euroopa Liidu eesistumise perioodil sättisime lipuehtesse Kultuurikatla, mille keeruline teostus tundus alguses ilmvõimatu. Samuti valmis möödunud suvel vabrikus läbi aegade suurim Eesti lipp – 284m².

Kuigi 99% lippudest valmib tänapäeval trükituna, siis endiselt valmivad Lipuvabriku tublide meistrite käe all ka unikaalsed, käsitööna õmmeldud pidulikud esinduslipud – Kaitseväe ja Kaitseliidu paraadlipud, erinevate organisatsioonide pidulikud lipud, samuti Eesti Vabariigi Presidendi esinduslipp.

Tule sünnipäevale!

Sel aastal tähistab Lipuvabrik esimest korda vabriku ajaloos oma juubelit lahtiste uste päevaga, mis toimub ettevõtte õigel sünnipäeva päeval, 1. märtsil kell 12–16, Tallinnas, Türi tn 3. Suur sünnipäevatort lõigatakse lahti kell 15.

Avatud uste päeval saab ringi vaadata Lipupoes, tootmises näidatakse, kuidas valmivad lipud, millised materjalid ja tehnoloogiad on tänapäeval kasutuses, antakse head nõu, mida ja kuidas teha lippude vastupidavuse pikendamiseks ning muidugi jagatakse kingitusi.

Lisaks Lipuvabriku sünnipäevale on tänavu mitmeid Eesti ajaloos olulisi tähtpäevi: juunis täitub Eesti lipul 135 aastat, juulis laulupidudel 150 aastat ja augustis saab Balti ketist 30 aastat.

Neid tähtpäevi silmas pidades on Lipuvabrikul plaanitud mitmeid toredaid juubeliaasta üllatusi, kuid nende avaldamine jääb suvesse.

Täname kõiki kliente ja koostööpartnereid, kes läbi aastate on olnud ja jäänud meiega!

Teie Lipuvabrik

www.lipuvabrik.ee

Hetkel kuum