25 mai 2017

Hüppa tehinguga konkurendist ette

Hea näide omandamistehingu tegijast on Elisa, kes jõudis sel kevadel Starmani ning Santa Monica Networks ostuni. Pildil suruvad kätt Elisa Eesti juht Sami Seppänen ja Santa Monica Networks Grupi juht Margus Vaino.  Foto: Andres Haabu

Eesti ärikeskkonna elujõu tagab ettevõtte juhtide aktiivsus otsida ja leida uusi ärivõimalusi ning juhtide ja omanike julgus neid teostada.

Praktika näitab, et laienemis- ja arenemisvõimalusi jagub nii suurematele kui ka väiksematele ettevõtetele. Tugevaid tegijaid lisandub igasse valdkonda, kuid karm konkurents sunnib jõulisemalt tegutsema.

Ettevõtete juhid teevad kõige tõenäolisemalt tehinguid esimese kahe aasta jooksul pärast ametisse asumist, näitasid konsultatsioonifirma McKinsey hiljutised uuringud. Hiljem julgus investeerida või äris strateegilisi muudatusi teha pigem kahaneb.

Seevastu edukamaks ja elujõulisemaks on osutunud uuringute järgi just need ettevõtted, kes suudavad hoida omandamis- ja müügitehingute aktiivsust pikema aja jooksul. Tehingud ei pea olema suured, kuid ainuüksi orgaanilisele kasvule lootvad ettevõtted on arengus oluliselt aeglasemad.

Julge hundi rind on rasvane

Viidatud uuringud näitavad, et kahetseda ei tohiks mitte tehtut, vaid seda, mis tegemata jäi. Kahju on kuulda ettevõtjat rääkimas, et aastaid tagasi kaaluti sama tegevusplaani, mille konkurent on edukaks töötanud. Oli võimalus ja oli idee, kuid tegemata jäi otsus või analüüs, mis oleks taganud võimaluse oma strateegiat realiseerida.

Loomulikult on oluline riske hallata. Iga otsus on olemuselt risk, kuid riske aitab maandada põhjalik eeltöö, mille tegemisel pole ettevõtja üksi. Kunagi varem ei ole Eestis olnud sellisel tasemel ja kogemusega nõustajaid, keda protsessi lisajõuna kaasata. Need nõustajad on koos Eesti ettevõtjatega käinud läbi pika ja kogemusterohke tee – osatakse näha nii riske kui ka võimalusi ja sageli täiesti ootamatu nurga alt.

Raske on juhina kutsuda esile muutust, kui selleks hetkel selget vajadust ei tunneta. Milleks muuta toimivat süsteemi? Praegune ärikeskkond on aga muutusterohkem kui kunagi varem ja küsimus on pigem selles, kuidas olla konkurentidest kaks sammu ees. Muutused tulevad nii või teisiti, kuid ettenägelikult toimides saab olla ise muutuste peremees ja suunaja. Homseks eduks on vaja pidevalt analüüsida, mida praeguses süsteemis muuta ja parandada, ning otsida uusi ärivõimalusi.

Raha otsib paigutamist

Lisaraha kaasamiseks on head ajad. See on muutnud tehingute sõlmimise kättesaadavaks mitte ainult suurtele, vaid ka keskmistele ja väiksematele ettevõtetele. Samuti peaks see julgustama neid, kes seni veel tehingustrateegiat tõsiselt kaalunud pole.

Statistika kinnitab, et näiteks 2017. aasta veebruari seisuga on mittefinantsettevõtetele antud 1-5aastaste laenude keskmine intressimäär viimase 12 kuu madalaim. Samas ei saa öelda, et toimuks ülelaenamine, sest laenumahud on kasvanud vaikselt ja stabiilselt pikema perioodi vältel. Laenude teenindamiskulusid kasvataks küll euribori tõus, mille realiseerumisel ei pruugi praegused intressimarginaalid enam nii madalad tunduda, aga see ei tohiks saada äripotentsiaaliga omandamistehingust loobumise põhjuseks.

Soovitame hoida ettevõtte omandamis- või müügitehingu mõtet pidevalt meeles, et õigel ajal õiget võimalust märgata ja võimaluse korral kiiresti tegutseda.

Mõned võimalused, kuidas oma äri ja ka turgu suunata, kasvatada ja arendada.

Uus turg või uus üksus. Kui on vaja uuele turule siseneda võimalikult kiiresti ja efektiivselt, omandada tehnoloogia või oskusteave või luua uus üksus koos meeskonnaga, kellel oleksid spetsiifilised oskused ja kogemused, siis on võimalik omandada selleks sobiv ettevõte või osa sellest. See on ka enamasti odavam, kui kõike algusest peale ise teha.

Oskus teha paremini. Kui on näha, et oma teadmiste ja vahenditega suudetakse ettevõtet oluliselt efektiivsemalt majandada, siis tasub kaaluda uue ettevõtte omandamist.

Fookus põhitegevusel. Kui tahta keskenduda oma põhitegevusele, siis saab restruktureerida ja müüa ülejäänud üksused.

Ülemäärase pakkumise vähendamine. Toote või teenuse ülepakkumise vähendamiseks vastavas sektoris aitab hästi valitud omandamistehing.

Sääst targast tehingust. Tootmis-, tööjõu- ja püsikulude vähendamine aitab pakkuda konkurentsivõimelisemat hinda.

Potentsiaali märkamine varakult. Varajases arengujärgus, kuid suure potentsiaaliga ettevõttesse investorina sisenemine võib olla pikas perspektiivis väga tulus.

Uus valdkond, toode või teenus. Kui näha sünergiat mõne teise valdkonna äriga, mille tulemuseks võiks olla uus toode või teenus, siis on parim edasiarendus ühisettevõte.

Lisaraha vajadus. Kui aga tekib vajadus kaasata uut raha, siis saab nõustajate abiga leida sobivad investorid.

Seda nimekirja võiks jätkata pikalt, sest kombinatsioone, mida konkreetseks olukorraks kaaluda, on tavaliselt rohkem kui üks. Head näited on Krediidipanga osaluse omandamine Coopi ja Inbanki poolt ja Starmani ülevõtmine Elisa poolt.

Lepingute käsiraamat

Artikkel ilmus Äripäeva käsiraamatus „Lepingud“.

Äripäeva käsiraamatud on praktilised professionaalsed töövahendid tippspetsialistile ja juhile.

Käsiraamatut „Lepingud“ koostab advokaadibüroo Ellex Raidla.

Käsiraamat annab kommenteeritud ülevaate enimkasutatud lepinguliikidest Eestis ja ka lepingupõhjad, mida saab vajadusel kasutada. Käsiraamatust leiab peamiselt kommenteeritud lepingunäidiseid ja ka mõningaid teoreetilisi selgitusi õiguslikele teemadele konkreetses ja arusaadavas vormis.

Veebis täieneb info igal kuul, paberil ilmub täiendus neli korda aastas.

Loe pikemalt Äripäeva käsiraamatust „Lepingud“.

Mida sisaldab aastane litsents?

ligipääsu veebikeskkonnalevõimalust kasutada nõuandekeskustvahetatavate lehtedega paberväljaannetkord kvartalis paberväljaande uuendusielektroonilist uudiskirja Õigusuudised

Autor: Risto Vahimets ja Karl-Erich Trisberg, Ellex Raidla vandeadvokaadid

Hetkel kuum