Jaga lugu:

Mida teha toksilise töökeskkonnaga?

Foto: Shutterstock

Kas sa töötad toksilises keskkonnas? Kui vastus on jah, siis tuleb oma väärtused üle vaadata ning välja selgitada, kas see mõjutab sinu karjääri negatiivselt või kahjustab isegi sinu tervist või heaolu.

Kui sa otsustad tööle jääda, siis toksilise keskkonna vastu tuleb ennast kaitsta. Selle eest peab iga töötaja vastutama aga ise. Vahet pole, milline on sinu ametipositsioon või funktsioon ettevõttes. Igaüks peab keskkonnal silma peal hoidma ning vajadusel mädanenud õunad ära koristama. Kui seda ei tehta, võib see kõigi moraali kahjustada, kirjutab portaal Inc.com.

Oma raamatus Eye of the Storm: How Mindful Leaders Can Transform Chaotic Workplaces toob koolitaja Ray Williams välja toksilise töökeskkonna karakteristikud. Ta räägib ka sellest, kuidas vääriti käituvad juhid võivad olukorra tekitada. Ta toob portaalis Psychology Today välja seitse omadust, kuidas toksilist keskkonda ära tunda.

Probleemid on tähtsamad kui tunnustus

Juhtkond keskendub ainult sellele, mida töötajad teevad valesti ja kuidas seda parandada. Nad annavad väga harva positiivset tagasisidet või räägivad sellest, mis on õigesti tehtud. Tunnustus läheb ainult usinamatele töötajatele, teised saavad vaid kriitikat.

Bürokraatia

Asjade muutmine on raske, sest kõik kõrgemad ametikohad peavad sellega nõus olema. Lisaks on tekkinud kastisüsteem, kus peamine fookus on töötajate pisiasjadega tegelemisel.

Kõige tähtsam on kasum ja võitmine

Kasum, konkurentide edestamine ja kulude vähendamine on peamine eesmärk. Teisi, inimlikumaid väärtusi ei kaaluta.

Kiusamine

Juhtkond kiusab oma töötajaid või tolereerib seda, kui see toimub töötajate vahel.

Inimlikkuse kaotamine

Inimesi võetakse objekti ja kuluartiklina, mitte väärtuse või varana. Nende õnne või heaolu pärast muretsetakse väga vähe. Lisaks sellele ei ole märki juhtide kaastundest või empaatiast töötajate vastu. See tähendab, et töötaja on pidevalt stressis, tööst kõrvalehoiduv või läbi põlenud. Tihtipeale on ka kaadri voolavus väga suur, sest paljud inimesed ei soovi toksilisse keskkonda jääda.

Sisemine konkurents

Töötajad peavad pidevalt omavahel mõõtu võtma. Sellise olukorra tekitavad individuaalse töö hindamise süsteemid, mis keskenduvad indiviididele, mitte meeskonnale.

Töö ja elu tasakaalu pärast ei muretseta

Juhtkonnal on selline suhtumine, et inimese pere- ja eraelu tuleb töö nimel ohverdada. Ületöötamine, töönarkomaania ja 50tunnised nädalad on tavalised. Puhkuseks aega ei jää ning sa pead valmis olema 24/7. Kogukonda ei panustata ning maailma ei püüta paremuse poole muuta.

Kuidas olukorda muuta?

Kõigepealt tuleb kindlaks teha, et kõik töötajad hoiavad sõrme organisatsiooni pulsi peal. Kollektiiv peab selle eest hoolitsema, et inimeste eest kantakse hoolt ning keskkonna toksilisemaks muutumisel tuleb midagi ette võtta.

Kui toksiline töökeskkond on aga püsiv, siis allpool on välja toodud mõned strateegiat, kuidas käituda.

Koosta kultuuri ja töötajate pühendumise küsitlus, mis peegeldab töökeskkonda ning juhtkonna tegevust. Kui juhtkond on probleemne, siis peab personaliosakond asja käsile võtma ning vajadusel teatud juhiseid jagama.Personalijuht peaks korraldama intervjuusid, mille eesmärk on häid inimesi töö juures hoida.Toksilistest inimestest vabanemiseks tuleks hinnata ka töötajate käitumist ning siduda see tulemuslikkusega.Investeeri koolitustesse, mis on mõeldud nii juhtkonnale kui ka töötajatele.Sea piirid. Defineeri ära, milline on aktsepteeritud käitumine ja milline mitte. Ära lase inimestel piiridest üle astuda.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas