Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kas röövik ronib taas mäkke?

03. juuli 2018, 16:52
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180703/TRADER/180709932/AR/0/AR-180709932.jpg

"Rööviku" ehk USA masinaehitaja Caterpillari aktsia on poole juunikuuga kukkunud oma 15% ning ma arvan, et see on juba liiast. Seepärast kavatsen minna Caterpillari aktsias pikaks.

Kaevandus- ja ehitusmasinate tootja Caterpillari aktsia sai pihta juba esimeste laskudega USA presidendi Donald Trumpi algatatud kaubandussõjas. Turul taibati kiiresti, et Trumpi meetmetele tulevad vastumeetmed ja kaitsetollidele vastuseks teiste riikide kaitsetollid USA kaupadele, ning et esimesed ettevõtted, kes viimaste all kannatama hakkavad, on USA tööstuse alustalad Caterpillar ja Boeing.

Tõsi ta on, et Boeingu ja Caterpillari müük ekspordiks ületab müüki USA turul. Seega laskis Oranž Don endale nii-öelda varba pihta: tema kaitsemeetmed edendavad ennekõike USA ettevõtete rivaalide Airbusi ja Komatsu rahvusvahelist äri.

Juuni keskpaigast hakkaski Caterpillari aktsia allamäge veerema, kukkudes 150 dollarit ületavalt tasemelt 130 dollari juurde ehk ligi 15%. See on minu arvates nüüd natuke liiast: kaitsetollid kaitsetollideks, aga nii palju kehvemaks Caterpillari äri ka ei lähe.

Pealegi pole need kaitsetollid ka kivissse raiutud. Ma siiski usun mõistuse võitu, seda, et kui saadakse aru, mida sellised tõkked kõigi riikide majandustele tähendavad, võetakse need maha sama kiiresti kui üles pandi.

Graafik toetab mu ideed

Minu ideed Caterpillari aktsias pikaks minna toetab ka graafik. Kui graafikut vaadata, siis hinna langus on kiilu kujuga (wedge pattern), mis kiilu haarade lõikumisel peaks tähendama trendi pöördumist. Ehk siis eilsest, mil kiilu haarad lõikusid, võiks aktsia hind tõusma hakata. Selleks peaks hind küll veel toetustasemest, mis on kuskil 137-138 dollari vahel, ülespoole murdma, kuid siis võiks oodata vähemalt 10 dollari jagu tõusu.

Seega plaanin osta täna 20 Caterpillari aktsia CFDd tasemelt 136,19 dollarit ja panna stop-loss order kolm dollarit allapoole. See limiteerib mu maksimaalse kaotuse 60 dollariga. Nagu eile kirjutasin, otsustasin oma riskide paremaks haldamiseks hoida panuste suurust mõistlikuna - seepärast ma Caterpillaris vaid 20 aktsia suuruse positsiooni võtangi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2018, 16:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing