6. juuli 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Täna vaatan statistikaetendust

Täna on kuu esimene reede, mis tähendab, et nagu igal esimesel reedel, avaldatakse USAs tööjõuturu statistika. Kauplejad kasutavad selle tähistamiseks lühendit NFP (Non Farm Payrolls). Sel päeval on turul palju sagimist, kui analüütikud püüavad ära arvata lisandunud tööhõivet, mis omakorda paneb turu liikuma kas üles- või allapoole.

Sellisel päeval mõistlik kaupleja eriti tehinguid ei tee, vaid hoopis jälgib ja analüüsib ning vaatab oma stop-loss- ja take-profit-orderite vastupidavuse järele. Sellega kavatsen minagi täna tegeleda.

Lühidalt näitab USA tööjõuameti statistika väljaspool põllumajandust lisandunud tööhõivet. Põllumajandus ei lähe arvesse seetõttu, et see sektor on väga sesoonse iseloomuga ja ka selle tööhõive on hooajati väga erinev.

Tugev mõju turgudele

NFP mõju turule on üsna tugev, eriti just valuutaturule. Tööhõive mõjutab intressimäärasid – mida suurem on hõive, seda kõrgemale tõusevad intressimäärad, mis omakorda paneb dollari kallinema. Fonditurul mõjub NFP statistika ent mitte nii otseselt. Intressimäärade tõus tõstab kapitali hinda, mis ettevõtetele kasulik ei ole.

Kui praegust pilti vaadata, siis ootavad analüütikud arve vahemikus 195 000–200 000 uut töökohta. Viimasel neljal aastal on NFP kasv kõikunud 100 000 ja 300 000 vahel, aga mõnikord ulatunud ka kõigest paarikümne tuhandeni.

Pikaajalise vaate osas turul on töötuse määr kukkunud viimaste aastate madalaimale tasemele ning praegu on USAs kõigest 3,8% tööjõust tööta. Veel viis aastat tagasi ulatus töötus 8%ni tööjõust.

Kui täna teatatav NFP kasv tuleb suur, siis jätkub kasv ka fonditurgudel, aga dollar saab kõvasti tuge. Eile avaldatud föderaalreservi avatud turu komitee FOMC istungi protokolli põhjal on föderaalreserv valmis tänavu veel kaks korda intressimäärasid tõstma, mis kasvatab intressimäärade tõusu kordade arvu sel aastal neljani. Soodne statistika annab Fedile vabamad käed.

Niisiis varustan end plaksumaisiga, nõjatun tooli seljatoele ja valmistun statistikast lahtihargnevat etendust vaatama. Head nädalavahetust kõigile kauplejatele!

Kaupleja Alexi kontoseis

Hetkesaldo (suletud tehingute summa kontol): 9465,91 eurot

Kapital (avatud tehingute kasum/kahjum kontol): 9460,90 eurot

Reaalajas ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt