Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Täna vaatan statistikaetendust

06. juuli 2018, 16:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180706/TRADER/180709802/AR/0/AR-180709802.jpg

Täna on kuu esimene reede, mis tähendab, et nagu igal esimesel reedel, avaldatakse USAs tööjõuturu statistika. Kauplejad kasutavad selle tähistamiseks lühendit NFP (Non Farm Payrolls). Sel päeval on turul palju sagimist, kui analüütikud püüavad ära arvata lisandunud tööhõivet, mis omakorda paneb turu liikuma kas üles- või allapoole.

Sellisel päeval mõistlik kaupleja eriti tehinguid ei tee, vaid hoopis jälgib ja analüüsib ning vaatab oma stop-loss- ja take-profit-orderite vastupidavuse järele. Sellega kavatsen minagi täna tegeleda.

Lühidalt näitab USA tööjõuameti statistika väljaspool põllumajandust lisandunud tööhõivet. Põllumajandus ei lähe arvesse seetõttu, et see sektor on väga sesoonse iseloomuga ja ka selle tööhõive on hooajati väga erinev.

Tugev mõju turgudele

NFP mõju turule on üsna tugev, eriti just valuutaturule. Tööhõive mõjutab intressimäärasid – mida suurem on hõive, seda kõrgemale tõusevad intressimäärad, mis omakorda paneb dollari kallinema. Fonditurul mõjub NFP statistika ent mitte nii otseselt. Intressimäärade tõus tõstab kapitali hinda, mis ettevõtetele kasulik ei ole.

Kui praegust pilti vaadata, siis ootavad analüütikud arve vahemikus 195 000–200 000 uut töökohta. Viimasel neljal aastal on NFP kasv kõikunud 100 000 ja 300 000 vahel, aga mõnikord ulatunud ka kõigest paarikümne tuhandeni.

Pikaajalise vaate osas turul on töötuse määr kukkunud viimaste aastate madalaimale tasemele ning praegu on USAs kõigest 3,8% tööjõust tööta. Veel viis aastat tagasi ulatus töötus 8%ni tööjõust.

Kui täna teatatav NFP kasv tuleb suur, siis jätkub kasv ka fonditurgudel, aga dollar saab kõvasti tuge. Eile avaldatud föderaalreservi avatud turu komitee FOMC istungi protokolli põhjal on föderaalreserv valmis tänavu veel kaks korda intressimäärasid tõstma, mis kasvatab intressimäärade tõusu kordade arvu sel aastal neljani. Soodne statistika annab Fedile vabamad käed.

Niisiis varustan end plaksumaisiga, nõjatun tooli seljatoele ja valmistun statistikast lahtihargnevat etendust vaatama. Head nädalavahetust kõigile kauplejatele!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2018, 16:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing