Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Hakkasin uuesti dollaripulliks

12. juuli 2018, 16:14
Pullid tulevad!
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180712/TRADER/180719883/AR/0/AR-180719883.jpg

Piirhinnaga orderid võimaldavad teinekord auru välja lasta ja anda turule šanss ise jõuda sellele tasemele, mida kaupleja soovib.

Kuu aega tagasi proovisin Euroopa Keskpanga (EKP) istungi toimumise päeval võtta euros dollari vastu lühikest positsiooni, kuid pärast suure languse nägemist otsustasin oodata ja siseneda soodsamas kohas. Selleks soodsamaks tasemeks arvasin olevat 1,176 dollarit eurost, kuhu panin ka limiithinnaga lühikeseks müügi orderi.

Kahekordistasin võitva positsiooni

Order püsis seal hulk aega tegevusetult, aga lõpuks tuli turul korrektsioon ja see läks täitmisele. See, kuidas valuutapaar edasi käitus, kinnitas minu idee õigsust, seega otsustasin positsiooni kahekordseks suurendada. Lisasin teisegi 0,02 suuruse positsiooni tasemel 1,17139 dollarit eurost.

Graafikul on näha, kuidas korrektsioon taas algas ja eurokarud jõudu kogusid. Turg on taas pessimistlikult hääestunud, sest ega ausalt öeldes optimismiks põhjust polegi: EKP juht Mario Draghi kinnitas, et intressimäärad püsivad euroalal sel tasemel veel järgmise suveni.

Kui nüüd Fed teeb, mida lubab, ehk tõstab intressimäärasid sel aastal kaks korda ja järgmisel veel kolm korda, on dollari toetus tugev, sest kapital suundub ikka sinna, kus intressimäärad kõrgemad. Ega ei tahaks ise ka hoida praegu hoiust euros ja saada vaid sente intressina, kui mõnes teises valuutas on intressid tunduvalt kopsakamad.

Plaanin väljuda järk-järgult

Pool oma lühikeset positsioonist euros otsustasin sulgeda tasemel 1,16 ja teise poole tasemel 1,15. panin ka neil tasemetel sisse kasumivõtmise (Take Profit) orderid.

Niimoodi, järk-järgult on turult turvaline väljuda. Kui väljud ühe poolega liiga vara, võib teise poole sulgeda soodsamas kohas ja saada rohkem kasumit. Kui aga hind pöördub, on hea, et pool positsioonist on kinni ega pea täies purjes tormile vastu sõitma. Pole ükski kaupleja selgeltnägija, et trendi pöördumise kohti täpselt ära aimata.

Et dollar ei tõuse mitte ainult euro, vaid ka teiste valuutade suhtes, läksin eile ka USA dollaris pikaks Kanada dollari vastu. Praegu on ka see positsioon plussis.

Eile rakendus stop-loss ja lõi mind välja mu väikesest pikast positsioonist GoPro aktsias. Kaotasin kokkuvõttes vaid 15 eurot pluss teenustasud. Ega mul ausalt öelda suuri lootusi selle positsiooniga seoses olnudki, aga tahtsin siiski järgi proovida, kas GoPro kohta aetud pullistel kuulujuttudel ka mingit alust on. Ei olnud alust, nagu näha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. July 2018, 16:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing