Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Õunahooajal tuleb süüa õunu

24. juuli 2018, 16:05
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180724/TRADER/180729848/AR/0/AR-180729848.jpg

Õunahooajal tuleb süüa õunu, tulemuste hooajal tuleb kaubelda tulemusi. Elementaarne, Watson! Seepärast kaalungi täna panuse tegemist kahe ettevõtte aktsiatesse nende kvartalitulemuste põhjal.

Esimene kauplemisidee on Halliburton, gaasi- ja naftatööstusele teenuseid pakkuv ettevõte. Halliburton teatas eile oma kvartalitulemused ja need olid väga head: aktsia kohta teeniti 58 senti tulu ja kogutulu ulatus 6,147 miljardi dollarini. Aktsia kohta teenitud tulu osas suutis firma analüütikute ootustega võrdväärse tulemuse saada, kogutulu osas aga ületati prognoose mõnevõrra.

Sellegipoolest kukkus aktsia hind eile üle 8%. Kukkumise põhjus oli, et ettevõtte kasv tulusas Permiani naftamaardlas aeglustub tulevikus.

Halliburtoni tegevjuht Jeffrey Miller tõdes, et ettevõte on omaenda edu ohver, sest kõvasti paranenud tootlikkuse juures on raske edaspidi võrdset edu saavutada. Samal ajal märkis ta, et tuleval aastal on kasv loodetavasti parem.

Isiklikult leian, et 8% hinnalangust kasvu aeglustumise, saati veel ajutise iseloomuga aeglustumise puhul on liiast. Arvan, et aktsia hind teeb täna osa eilsest langusest tasa ja plaaningi sellele panustada.

Kas Coca-Cola ületab taas ootusi?

Teine kauplemisidee on Coca-Cola. Tuntud karastusjoogitootjal on viimastel aastatel olnud komme ületada analüütikute seatud eesmärke oma kvartalitulemustega. Viimasest 16 kvartalist suudeti seda 15 korral. Samuti on Coca-Cola aktsia muutunud oma dividendi tõttu pikaajalistele investoritele atraktiivseks.

Miinuspoolel on eelkõige tõik, et ettevõtte üldine tulu on kahanenud aasta-aastalt. Samal ajal on põhitulu – ehk tulu ilma ostude ja müükide mõju ning muude struktuursete eelarveridadeta – ikkagi kasvanud. Ka teises kvartali oodatakse ettevõttelt marginaalide paranemist seoses püüetega vähendada firma osa väga kapitalimahukas pudeldamise protsessis.

Coca-Cola puhul on minu kui kaupleja mure eelkõige seotud sellega, et aktsial ei ole kombeks kvartalitulemuste peale – ükskõik kas need on head või halvad – väga palju liikuda. Ilmselt on 3% tõus maksimum, mida oodata võiks. Ja kuna ettevõte teatab oma tulemused enne turu avanemist, võib juhtuda, et see mõneprotsendine tõus tehakse juba eelturul ära ning minul polegi enam midagi kaubelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2018, 16:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing