Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Minust saab amatöör

26. juuli 2018, 16:08
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180726/TRADER/180729774/AR/0/AR-180729774.jpg

Minul ja tuhandetel kauplejatel Eestis tuleb juuli lõpus vastu võtta tähtis otsus: kas olla amatöör- või profikaupleja. Mina juba langetasin otsuse – olen amatöör.

Kuna aga paljudel minu lugejatel seisab otsustamine veel ees ja mõni võib-olla ei teagi, mida ja miks ta tegema peab, siis kirjutan täna veidi sellel teemal.

Asja taustal on Euroopa väärtpaberi- ja turuinspektsiooni ESMA otsus piirata CFDdega (Contract For Difference ehk hinnavaheleping) kauplemise riske tavakauplejatele ehk neile, keda mina amatöörideks kutsun. ESMA on tuvastanud, et paljud kauplejad kaotavad CFDdega kaubeldes raha ja seda eriti kõrge võimendusega. Seetõttu piiratakse tavatarbijate kontodel võimendust ja juurutatakse konto miinusesse mineku kaitse.

Need, kes end professionaalseteks kauplejateks peavad, neile seatud tingimustele vastavad ja ka sellekohase avalduse oma maaklerile esitavad, võivad jätkata kauplemist vanal moel suure võimendusega.

Uute reeglitega peavad CFDde maaklerid end kohandama juuli lõpuks. Minu maakler Admiral Markets läheb uutele reeglitele üle 30. juulil ehk esmaspäeval.

Amatööridel kaob suur võimendus

Tähtis on see, et need CFDde maakleri kliendid, kes oma maaklerile professionaaliks hakkamise avaldust ei esita, liigituvad automaatselt tavaklientideks. Nii et mina, kes ma otsustasin amatööriks jääda, ei pea ühtki sammu tegema – minu staatus muutub automaatselt tavakliendiks.

Mida see tähendab? Kolme peamist asja. Esiteks ei saa tavaklient tulevikus kasutada kuni suhteni 1 : 500 ulatunud võimendust. Tavakliendi võimenduse maksimumid on peamiste valuutapaaride puhul 1 : 30, teiste valuutapaaride, kulla ja peamiste indeksite puhul 1 : 20, ülejäänud toorainete ja indeksite puhul 1 : 10, aktsiate puhul 1 : 5 ja krüptovaluutade puhul 1 : 2.

Teiseks rakendub minu kontole miinusesse mineku kaitse. Kui mõni positsioon pöördub üleöö radikaalselt kaupleja vastu ja viib minema kogu kontol oleva raha, siis miinusesse konto ei lähe. Kauplejal ei tule sellise õnnetuse korral veel maaklerile raha juurde maksta.

Kolmandaks tõuseb stop out-tase – see on tase, millest alates hakkab maakler ise kaupleja positsioone sulgema. Kui seni oli see tase 30% juures tagatisest, siis uute reeglite järgi on see tavaklientidel 50%. Ehk kui kaupleja tagatis on vähenenud pooleni nõutavast, hakatakse positsioone sulgema.

Esmaspäevaks tuleb konto korrastada

Küll aga tuleb hoolega üle vaadata oma konto, kui praegu kasutatakse suuremat võimendust ja kontol on lahtisi positsioone. Kui võimendus muutub automaatselt väiksemaks, on vaja suuremat tagatist. Näiteks kui ühe WTI futuurilepingu CFD tagatis 1 : 500 võimenduse korral on 14 USA dollarit, siis 1 : 10 võimenduse korral on tagatis 700 dollarit.

1 : 500 võimendusega kaupleval ja konto positsioone ääreni täis laadinud amatööril võib praegu olla ainult murdosa tagatisest, mida tal esmaspäeval peaks kontol olema. Seega peab ta hiljemalt reedel (Admiral Marketsi puhul, teistel maakleritel võivad üleminekuks olla teised tähtajad) panema oma ülearused positsioonid kinni või kandma kontole tagatiseks rohkem raha – või paneb maakler esmaspäeval tema eest seni positsioone kinni, kuni tagatisraha piisavaks osutub.

Minul, kes ma nagunii 1 : 10 võimendusega kauplen, muutub lahtiolevatest positsioonidest (EUR/USD short, USD/JPY long, Caterpillari, Progenicsi ja Amicuse aktsiad) võimendus väiksemaks ja tagatis suuremaks vaid aktsiapositsioonide puhul. Ehk esmaspäevast arvutatakse mu aktsiapositsioonidele kaks korda suurem tagatisraha. Õnneks on mul selleks praegu vaba raha piisavalt. Need, kel pole, peaksid oma portfelli tõesti hoolikalt nädala lõpus üle vaatama.

Admiral Markets kirjeldab muudatusi üksikasjalikult ka oma kodulehel. Sealtsamast saab teada, mida peab kaupleja tegema, et professionaalse kauplejana jätkata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. July 2018, 16:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing