Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kui ketšupit osta ei saa, ostan ketšupiga hamburgeri

06. august 2018, 17:22
Alexi reedene sisenemiskoht
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180806/TRADER/180809822/AR/0/AR-180809822.jpg

Täpselt selline mõte, nagu pealkirjas, tuli mulle reedel turupäeva alguses, kui püüdsin osta toidukontserni Kraft Heinz aktsiaid.

Muu hulgas ka ketšupitootjana tuntud Kraft Heinz teatas oma teise kvartali tulemused enne turupäeva algust. Ma olin veendunud, et need tulevad head ja olin valmis pikaks minema.
Võta näpust – tulemused tulidki head ja turg kihutas nende peale mul eest ära. Esimese minuti jooksul toimunud 7% tõusu järel ei tundunud pikaks minek enam mõttekas.

Astusin Buffetti laeva pardale

Kaalusin siis, et mida teha oma hea ideega, mida realiseerida ei õnnestu. Ja äkki tuli päästev mõte – Berkshire Hathaway pikk positsioon! Esiteks on Berkshire Kraft Heinzi suuromanik. Teiseks on Berkshire ka Coca-Cola suuromanik ning joogitootjal tulid juba seekord head majandustulemused, mida ma ka edukalt kauplesin.

Niisiis ostsin selle asemel, et osta ketšupit, terve hamburgeri. Ehk äraseletatult läksin pikaks hoopis Berkshire Hathaway aktsias, mille kvartalitulemused samuti nädalavahetusel teatati. Loogika on lihtne: kui Berkshire'i omandusel läheb hästi, nagu Coca-Cola, Apple'i ja Kraft Heinzi näitel näha, siis läheb ka ettevõttel endal hästi.

Paistab, et läks õnneks: Warren Buffetti tüüritud investeerimislaeva tulemused ongi head ja aktsia täna eelturul üle 2% plussis. Ja ma arvan, et see pole veel sugugi kõik, nii et enne nädala lõppu ma sellest positsioonist küll väljuda ei kavatse.

Kahekordistasin lühikest positsiooni euros

Reedel suurendasin ka oma lühikest positsiooni euros USA dollari vastu, milleks oli mul kaks põhjust: fundamentaalne ja tehniline.

Nädala lõpus teatatud põllumajandussektori välise tööhõive statistika (NFP: Non-Farm Payrolls) otseselt pulle ei rõõmustanud, sest kasv oli väiksem kui prognoositud. NFP on näiteks üks faktor, mida Föderaalreserv võtab arvesse oma intressipoliitika määramisel.
Isiklikult arvan, et ehkki juuli NFP oli oodatust väiksem, olid kahe eelmise kuu tulemused nii head, et Föderaalreserv ei näe mingit põhjust oma plaane muuta. Intressimäärade tõstmine tuleb ja see kergitab ka dollari kurssi.

Teiseks jälgisin tähelepanelikult, kuidas turg NFP uudisele reageerib. Selgus, et ehkki uudis dollaripulle just otseselt õnnelikuks ei teinud, oli dollarikarude poole esitus oodatust nõrgem. Nii võtsin vastu otsuse lisada oma avatud lühikesele EUR/USD positsioonile veel teine samasugune. Otsuse ja leitud sisenemiskoha õigsust tõestas seegi, et juba veidikese aja järel oli ka uus positsioon plussis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. August 2018, 17:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing