Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Mull jätkab kasvamist

07. august 2018, 16:50
Minu 2 FB tehingut. Plaanin jupp aega hoida.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180807/TRADER/180809779/AR/0/AR-180809779.jpg

Kõik indeksid, aktsiahinnad, dollari kurss ja isegi toorained näivad taas suunduvat üles. Mull paisub üha ja kuigi mul sügelevad näpud juba pikemat aega ühe suurema lühikeseks müügi järele, pean end vaos hoidma. Trend on su sõber, trendi vastu minna ei tohi.

USA aktsiaturul on tulemuste hooaeg peaaegu möödas – vast veel kümnendikul noteeritud ettevõtetest on oma kvartalitulemused raporteerida jäänud – ja see, et suuri üllatusi oli sel hooajal tegelikult vähe, on investorid taas enesekindlamaks muutnud.

Isegi need üllatused, mis olid, olid tegelikult väikesed, nagu näiteks Facebooki ja Netflixi täitmata prognoosid. Muljet avaldasid pigem turu reaktsioonid niivõrd väikestele möödalaskudele, mitte need möödalasud ise.

Hoian Facebookist kinni

Et elu on turuosaliste arvates ilus ja järjest ilusamaks läheb, siis hoian siiani lahti ka oma pikka positsiooni Facebookis. Kohe pärast hinna järsku kukkumist tagasipõrget ei tulnud, nüüd aga tundub olevat hilinenud taastumisralli siiski alanud. Sestap on vara veel väljuda, enne tahaks näha hinna tõusmist vähemalt 190 dollarile.

Vara olnuks tegelikult väljuda ka Berkshire Hathaway aktsiast, milles reedel positsiooni sisse võtsin. Aga eile panin ma positsioonile liikuva stopi kaks dollarit allpool hinnataset ja see pühkis mind ka enne turu sulgumist positsioonist minema.

Ma ei saa siiski kurta, sest teenisin Berkshire'i aktsiaga üle 2%. Need, kes seda aktsiat rohkem jälgivad, teiste seas ka mu sõber Toomas, kelle portfellis see on, teavad, et Berkshire on üldiselt üsna staatiline aktsia, mis naljalt üle protsendi päevas ei liigu.

Kõrge hind kui omaette väärtus

Kuna hinnad on juba jõudnud "permanentselt kõrgele tasemele", kui tsiteerida klassikuid, siis loomulikult on tekkinud ka uus mullikuulutajate ja mulli peatset lõhkemist ennustajate seltskond. Lugesin täna üsna mitu lugu sel teemal. Nende autorite peamine tees on, et seekord on mull tekkinud just tehnoloogia- ja internetiaktsiates, nende seas nii FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) kui ka teised, vähemad tegijad.

Kriitikute väitel on nende hinna suhe tulusse ammu kõrgemal kui mõistlik, meenutades 2001. aasta dotcom-mulli. Kuid näiteks Goldmani strateegid tulid täna lagedale kirjatükiga, et tehnoloogiaaktsiate valuatsioon ei olevat üldse kõrge, sest teistes sektorites olevat see ka kõrge. Ja panid kogu sektorile ülekaalulise (overweight) reitingu, teisisõnu öeldes, et kasvuks on ruumi veel küll.

Ma nüüd ei tea, aga see faas, kus aktsiate kõrget hinda õigustati sellega, et teiste aktsiate hind on ka kõrge, kus enam muid argumente polnudki, meenub mulle täpselt hetkest enne dotcom-mulli lõhkemist. Oleks ma investor, siis praegu suurte plaanidega pikaks küll ei läheks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2018, 16:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing