Meelis Mandel • 3. september 2010 kell 8:39

Otsiks aastataguse eelarveprojekti välja

Käes on september, mis ettevõtete juhtidele tähendab järgmise aasta eelarvete tegemise algust. Mida aluseks võtta? Mis järgmisel aastal toimub? Mis oleksid aasta 2011 eelarve aluspõhimõtted?

Pakun ühe lahendusena otsida üles oma selle aasta eelarve tegemise alused eelmisest septembrist. Te võite üllatuda, kui hästi nad tunduvad sobivat ka järgmise aasta eelarve tegemiseks. Justkui poleks vahepeal üht rasket aastat olnudki.

Taas on põhjust arvata, et taastumine majanduses võib järgmisel aastal toimuda, kuid nagu aasta tagasi, käivad nüüdki W-jutud. Taas on põhjust arvata, et hinnad hakkavad järgmisel aastal ettevaatlikult tõusma.

Nagu aasta tagasi, on ka nüüd põhjust arvata, et survet töötajate palkade tõstmiseks oluliselt pole, töötus püsib praegusel tasemel. Kel on vahepeal palgavähendamine tehtud, ilmselt otsustab aasta lõpus, kas osaliselt palk taastada. Ja ka olulisemad konkurendid kestavad. Nagu ka aasta tagasi võis arvata.

Töötajate arv jääb samaks, nagu mullugi arvasime. Igale uuele töötajale eelneb konkreetne investeerimisotsus.

Tulude poolel on seega põhjust planeerida ettevaatlikku tõusu. Otsida tuleb endiselt uusi tuluallikaid. Kulude poolel tuleb endiselt tugevat kontrolli hoida.

Tõsi, ilmselt oleks tark vahepeal külmutatud koolituskulud taas lahti sulatada, ehk isegi veidi tõsta. Nagu ka kaaluda vahepeal vähendatud telefoni- ja kütusekompensatsioonide osalist taastamist, kuid kindlasti mitte kõigile.

Septembri viimasel päeva toimub ajaloo suurima osalejate arvuga konverents Äriplaan 2011. Kes ise kohale tulla ei saa, leiab seal esitatud mõtteid Äripäevast järgmisel päeval. Abiks ikka.

Hetkel kuum