Kuidas Eesti Nokiast sai Ericsson Eesti

1185-aripaev 14. veebruar 2011, 10:04

Reedene suur uudis kõneles, et Eesti majandus kasvas mullu neljandas kvartalis 6,6% ning et suure osa sellest andis elektroonikatööstus, mis omakorda tähendab suuresti Ericsson Eestit ja Elcoteqi. Äripäeva meelest näitab see üsna selgelt, et Eesti lähiaastate edu või edutus sõltub suuresti elektroonikatööstusest. Ja vähemalt praeguse seisuga veel allhangetest, meeldib see meile või mitte.

Kuid eks elektroonikatööstus ise ole pidevas muutumises. Me kunagine suurim tööandja Nokia ägab nüüd keerulistes majandusoludes ning praeguseks on Eesti elektroonikatööstuse suurimaks kliendiks saanud hoopis Nokia suur konkurent Ericsson. "Kindlasti oli Ericsson sellele suur tugi ja eks mujaltki tuli lisa," räägib tänases Äripäevas Elcoteq Tallinn ASi tegevjuht Jan Kotka. Ericsson Eesti juhatuse esimees Veiko Sepp ütleb, et Ericssoni võrguseadmete nõudlus üle kogu maailma on suur ja see on aluseks Eestis asuva tootmise kiirele kasvule. Sepa sõnul tehti mullu läbi suured muudatused, liikudes moodulite tootmisest tugijaamade tootmisele ja kuust kuusse on see lisanud juurde eksporti mineva toodangu mahtu. "See moodustas hinnanguliselt ligi 10% Eesti ekspordist neljandas kvartalis," lausus ta ja lisas, et kasvas ka teenuste eksport eelkõige Põhjamaadesse. Tagasihoidlikkusest jätab ta märkimata, et Ericsson moodustas pea poole Eesti ekspordist Rootsi.

Ericssoni edu kasvatab ka allhankijate käibeid. Ericssonile allhanketöid tegeva Hanza Tarkon ASi juhatuse esimees Villu Ehrlich kinnitab tänases lehes, et aasta viimane kvartal oli ettevõtte ajaloo üks paremaid ning et tänavune aasta tuleb mullusega enam-vähem samasugune. Niisiis, Eesti edu sõltub praegu Nokia asemel Ericssonist.

Seda enam, et reedel tuli ka suur uudis Soome lahe põhjakaldalt - Nokia teatas, et pani Microsoftiga seljad kokku. Nokia aktsia tegi seepeale läbi viimase aja äkilisema põrumise, kukkudes 12%. Analüütikute hinnangul tunnistas see koostööteade üsna selgelt, et seni on Nokia panustanud valele kaardile. Negativistid näevad koguni, et algas Nokia ülevõtmine, et tulevikus võib Nokiast saada pelgalt Microsoft Mobile nimeline allüksus. Ja kui Microsoft ostab Nokia päris ära, võib see Soomele üsna drastilist muutust tähendada, sest Nokia tähtsus väheneb maksumaksjana, lahkuvad teisedki Nokiale allhanget jm tööd teinud firmad. Musta stsenaariumi järgi.

Reedene Kauppalehti kirjutas ka, et Nokia plaanib Soomes ulatuslikke kärpeid, et kui seni on nad Soomes koondatud ca 320 inimest, siis nüüd räägitakse suurusjärk suuremast numbrist, kaduda võib tuhandeid töökohti, Nokia tähtsus Soome majandusele kahaneb. Ehk lihtsamalt öeldes - Soome uhkus kukub.

Rahvas armastab aga võitjaid. Ning põlastab kaotajaid. Nii võib arvata, et Nokia turuosa mobiiltelefonide turul hakkab kahanema. Pealegi, Microsoft ei kõla suuremale osale arvutikasutajaist just töökindluse ja kasutajamugavuse verstapostina. Kas me tahame telefone, millele eluks ja tööks vajalikud programmid tuleb lisaks osta, mis lülituvad välja Start nupust, millel on palju turvaauke ning mis kõige ebasobivamal hetkel hanguvad? Nii võibki öelda, et lahkunud president Lennart Meri sõnakõlksust Eestile oma Nokia otsida sai hoopis Ericssoni Eesti leidmine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2011, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing