21. veebruar 2011 kell 6:26

Tuulelohe lend – tööandjate manifesti teine tulemine

Kui tööandjate keskliit avaldas mullu augusti viimastel päevadel oma manifesti 2011–15, kiskus väikeses Eestis suureks tormiks. Üsnagi deklaratiivses toonis manifesti kritiseerisid loomulikult vasakpoolsemad erakonnad ja ametiühingud, kuid oma terava sõna ütles ka peaminister, Reformierakonna esimees Andrus Ansip. Ning meiegi.

Äripäeva meelest oli tegemist praegusesse reaalsusesse mittesobituva käskude koguga, millega tööandjad vastandavad end ülejäänud ühiskonnale. “Dokumendi deklaratiivne toon ei lase kahjuks avalikul diskussioonil tekkida, vaid ongi juba vallandanud peamiselt vastuseisu ja pahameeletormi. Niiviisi riskivad tööandjad hoopis mõistlike ideede põhjalaskmisega,” kirjutasime 1. septembri juhtkirjas.

Ansip nimetas manifesti aga suisa kohatuks tekstiks. Samas möönis ta, et osa sellest manifestist on pärit reformierakonna programmist.

Tänaseks on selge, et tööandjad olid oma manifestiga lihtsalt ajast veidi ees. Ja lihtsalt liialt deklaratiivsed, nõudlikud. Sest hoolimata esialgsest tõrjuvast hoiakust ja ettepanekute mahategemisest on manifestis esitletud ideed tegelikkuseks saamas. Alles hiljuti võrdles tööandjate keskliit Eesti erakondade valimisprogramme oma sügisese manifestiga ning märkas neis hämmastavaid sarnasusi.

Üsna loogiline, et enim kattusid manifesti põhipunktid reformierakonna ja IRLi valimisprogrammidega, kuid sarnaseid mõtteid oli märgata ka vasakpoolsemate erakondade programmides. Seega on tööandjate manifest vaikselt meie kõigi teadvusesse jõudnud ning sama vaikselt ka toimima hakanud. Ning kui pärast valimisi mõnd neist punktidest ellu hakatakse viima, ei tõsta keegi suuremat kära.

Selleks arvamuseks annab alust ka reedel Kumus toimunud tööandjate keskliidu tavapärane ja järjekordne majandusfoorum “Tuulelohe lend 2011”. Et riigikogu valimised toimuvad juba kahe nädala pärast, oli esinejate seas pea kogu riigi poliitiline ladvik alates uustulnuk Kaja Kallasest lõpetades tervitussõnad lausunud president Ilvesega. Laarist, Partsist, Mikserist, Nestorist, Ligist, Tootsist ja Strandbergist rääkimata.

Vaid peaminister Ansipit polnud esinejate seas. Polnud ka ühtki Keskerakonna tippu. Aga see selleks.

Kohale oli tulnud suur hulk tänase Eesti tipp-poliitikuist. Ja ometi kõneles selle konverentsi eelreklaam üsna selgelt, et tegemist on tööandjate manifesti teise tulemisega. “Kuna tänavu saavad Eesti elanikud lisaks uuele rahale ka uue esinduskogu, keskendumegi konverentsil põhiliselt erakondade valimisprogrammide analüüsile ja ettevõtjasõbralike lubaduste väljasõelumisele,” tutvustas keskliidu juhataja Tarmo Kriis konverentsi selle eel.

Ehk – hulk ettevõtjaid sai tipp-poliitikuile anda selgeid juhtnööre, mida täpselt pärast valimisi ette võiks võtta.

Äripäeval tööandjate tegevuse üle hea meel – kutsuda Eesti tipp-poliitikud saalitäie ettevõtjate ette selgelt ebamugavatel teemadel väitlema on tõeline saavutus. Loodame, et Eesti riik ja majandus sellest midagi ka võidavad.

Tööandjad andsid reedel selgelt teada, et ootavad erakondadelt selgemat maailmavaatelist enesekehtestamist ja prioriteetide seadmist pikemas perspektiivis ning vähem üksikuid toetusmeetmeid. Äripäev kirjutab sellele manifestile südamerahuga alla.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum