Aitäh, Kuldar Leis!

11. märts 2011, 08:22

Siiras kiitus Kuldar Leisile ja tema juhitavale Premiale, kes avalikustas äsja ettevõtte selle aasta käibe- ja kasumiprognoosi. Börsifirmad, võtke Leisist ja Premiast eeskuju! Mille alusel siis veel investorid peaksid oma otsuseid langetama, kuid mitte ettevõtte enda tulevikunägemuse pealt?

Veel eelmisel nädalal Ameerika Kaubanduskojas Eesti börsifirmadest rääkides tuli nukralt tõdeda, et erinevalt oma lääne kolleegidest ei ole Tallinna börsil noteeritud firmadel tavaks oma prognoose avaldada. Kunagi ammu Baltika avaldas, kuid nüüd enam mitte ükski.

Seda enam tuleb Kuldar Leisi sellenädalast pretsedenti tunnustada. Investorid on seda juba väikse aktsiahinna tõusuga teinud.
Aga lisaks prognoositalumatusele põevad paljud Eesti börsifirmad veel tulemuste avaldamise juhutõbe. Täpsemalt, selle haiguse erinevaid vorme. Vaid viis ettevõtet (Tallinna Vesi, Tallink, Baltika, Tallinna Kaubamaja ja Olympic) teatavad ette täpselt oma majandustulemuste avaldamise päeva. Nii peab!

Neli ettevõtet (Harju Elekter, Ekspress Grupp, Silvano ja ka Premia) teatavad ette ainult avaldamisnädala. Merko ning Nordecon teatavad majandustulemuste avaldamisest ette vaid mõned päevad varem. Aga Arco Vara ja Viisnurga (jätame arvestamata kaks naljafirmat, Trigoni ning Järvevana)  tulemuste avaldamise aja põhimõtteid teab vaid jumal taevas. Kui sedagi. Siin peaks Tallinna börs minu meelest kindlasti ühesed reeglid kehtestama.

Ja kas on palju tahetud, et majandustulemusi ei avaldataks reede õhtul pärast tööpäeva, mil investoritel juba mõned õlledki võetud? Arco Vara ja Silvano harrastavad sellist taktikat vast kõige enam. Jääb vaid loota, et mõned neist vähestest pankade analüütikutest, kes Tallinna katavad, nädalavahetusel veidi tööd teevad ja kasvõi Äripäevgi börsi avamiseks esmaspäeval mingigi kommentaari tulemustele edastab.
Ja veel. Kuigi Tallinna börs on pannud paika majandustulemuste avaldamise reeglistiku, tundub see liiga üldine ja liiga suurt loomingulisust võimaldav. Liiga palju erinevad ettevõtete raportite vorm ja sisu, võrrelge kasvõi Premiat ja Merkot. Mõnikord tundub, et ettevõtted üritavad meelega oma raportit raskesti loetavaks kirjutada, piire kombata.

Midagi head ka. Kontaktid, sh juhtide mobiilid (heaks näiteks EEG juht Gunnar Kobin) mis börsiteadete all, reeglina töötavad. Soovitan investoritel teinekord helistada. Kuid muus osas on paljudel Tallinna börsifirmadel veel samme astuda. Kordan igaks juhuks üle – palun prognoose, majandustulemuste täpset avaldamisaega ning nende arusaadavat ühtset vormi!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. March 2011, 09:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing