Ettepanekud pole uued

05. juuni 2011, 16:45

Eesti riigi kohustus on tagada, et tänavatel, sh teiste Euroopa riikide omadel, ei liikleks Eesti numbrimärki kandvaid kindlustamata sõidukeid. Kindlustuse eesmärk on kaitsta ühelt poolt õnnetustes kannatanuid, teisalt ka õnnetuse põhjustajaid kannatanute esitatavate nõuete vastu, kirjutab rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste.

Sarnased lahendused ka Skandinaavias. Kindlustuskohustuse täitmist tagatakse ja kontrollitakse kahel viisil: esiteks politsei poolt pisteliselt dokumente kontrollides ja teiseks Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) poolt liiklusregistri ja liikluskindlustuse registri andmeid võrreldes. Esimesel juhul on politseil õigus teha trahvi sõidukijuhile, kes on kindlustamata sõiduki roolis.

Teisel juhul saadab LKF sõiduki omanikule teate teha dokumendid korda, s.o kas sõiduk registrist ajutiselt või alaliselt kustutada või sõiduk kindlustada. Vajalikud ja asjakohased on mõlemat tüüpi kontrollimeetmed. Need ei ole uued ettepanekud, mis on eelnõuga tulnud, vaid tegemist on süsteemiga, mis on toiminud sellisena juba aastaid. Sarnased lahendused toimivad ka näiteks Skandinaavias.

Kui inimene ei ole oma sõiduki dokumente korda teinud (sõidukit registrist maha võtnud või seda kindlustanud), saadab LKF talle kindlustusmakse tasumise nõude. Nõude tasumisel on tal tagasiulatuv kindlustuskaitse, kuid see ei vabastada teda kindlustuskohustusest tulevikus. Sellisel viisil sissenõutud kindlustusmaksete eest hüvitab LKF kahju nendele kannatanutele, kellele põhjustas kahju kindlustamata sõiduk.

Seega tegemist ei ole trahviga, vaid sellest finantseeritakse kindlustamata sõidukitega seotud riski.

Sõiduk võib seista ilma kindlustuslepinguta 12 kuud - seejärel peab omanik/vastutav kasutaja otsustama, kas sõiduk ajutiselt või alaliselt liiklusregistrist kustutada või sõlmida kindlustusleping vabalt valitud kindlustusseltsiga.

Liiklusregistri vastavad toimingud - registrist ajutuselt või alaliselt kustutamine ning uuesti arvele võtmine - on isikutele tasuta toimingud (riigilõivu ei ole). On oluline, et kõik liikluses osalevad sõidukid oleksid kaetud liikluskindlustuse lepinguga ning samamoodi, et liiklusregister kajastaks korrektseid andmeid sõidukite kohta, mis osalevad liikluses ning mis ei osale.

Kui sõiduk n-ö seisab rohkem kui aasta, on mõistlik see registrist ajutiselt kustutada (mis on üpris lihtne ja kiire protseduur) ning seejärel ei ole ka kohustust sõlmida liikluskindlustuse lepingut.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. June 2011, 16:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing