Swedi kaotus toob talendi koju

13. august 2011, 10:39

Ma olen oma kunagise grupivenna Erkki Raasukese tööalast edenemist imetlusega jälginud. Kuidas ülikooli ajal “muhuga” ringi kimavast noormehest sai Eesti suurima panga finants- ja seejärel tippjuht, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Siis algas finantskriis, kus pangajooks ehk hoiuste massiline väljaviimine muutus üsna reaalseks ja laenukahjumid kasvasid hüppeliselt. Kriis viis ametist toonase Swedbanki juhi Jan Lideni, kuid mitte Erkki, kes ometi kogu panga Balti ärisid juhtis. Kuigi Baltimaadest need laenukahjumid suuresti tulid. Hoopis vastuoksa, Lideni järeltulija Michael Wolf kutsus Erkki kogunisti grupi finantsjuhiks.

Sõnaaher kriitik. Põhimõttekindla ja hullu töörügajana tuntud Erkki oli eelmise kriisi ajal ja hiljemgi teadaolevalt üsna kriitiline panga majandusaruannete esitamise kiiruse, viisi ja vormi suhtes.

Tema meelest pidanuks üks Rootsi börsiettevõte, nagu seda Swedbank on, oma aktsionäridele enam avatud olema. Nii võib ka tema vähestest “Rootsi aja” intervjuudest aru saada. Otsekohese ja ausa ütlemisega Erkki eriti intervjuusid siin- ega sealpool Soome lahte ei andnud. Pressikonverentsidelgi piirdus ta möödunud kvartali kommenteerimisega.

Katkes tee tippu. Ma ausalt arvasin, et Erkki teeb Sandor Liivet ehk liigub finantsjuhi kohalt ükskord pangagrupi juhatuse esimehe teele. Millalgi aastate pärast. Et küll rootslased oma uhkuse alla neelavad. Läks teisiti.
Oli selle põhjuseks siis tõesti soov Eestisse tagasi tulla ja uut väljakutset pangas mitte vastu võtta või soovis Wolf enda kõrvale teistsuguste põhimõtetega finantsjuhti – mine tea.

Mis on ühele õnn, see on teisele õnnetus. Ma arvan aga, et Erkki lahkumine on Swedbankile pigem halb. Sest silmapiiril terendab uus kriis, kus eelmise kriisi edukalt läbi elanud mees enam pangale abiks pole. Ning kuidagi on Swedbank vähemalt siin Eestis nüüd vähem “oma”.
Ja hea Eestile, sest kui Erkki jääb enda juurde, et seob oma tuleviku siinse maakamaraga, on tegemist kindlasti talendi kojusaabumisega. Nii nagu Mart Poom (mulle on nad mõlemad veidi sarnased miskipärast alati tundunud, nii oma karjääri, spordilembuse, töörügamise kui ka välimuse tõttu) tuli koju väravavahte kasvatama. Uusi martpoome.

Erkki, ära siis pikalt (loe: aastaid) puhka ning asu ka uusi erkkiraasukesi kasvatama. Ära kindlasti hakka veel rantjeeks ning ainult kõrvalseisjana Eestis toimuvat kommenteerima. 40 pole veel mingi vanus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2011, 09:22
Otsi:

Ava täpsem otsing