Brasiilias äri tehes unustage ratsionaalsus

11. september 2011, 14:44

Brasiilia on üks maailma suurimaid riike oma 190 miljoni elaniku ning 8,5 miljoni ruutkilomeetri suuruse maaalaga, hõlmates ka väga erinevaid loodustingimusi troopikast parasvöötmeni, kirjutab Eesti aupeakonsul S?o Paulos Jüri Saukas.

Brasiillased peavad end ladina-ameeriklastest veidi erinevaks. Tõenäoliselt ei mõista brasiillane teid, kui ütlete talle, et ta on ladina-ameeriklane. Brasiillaste jaoks on Ladina-Ameerika hispaania keelt kõnelevad riigid. Kuid Brasiilia on Ladina-Ameerika ainus riik, kus räägitakse portugali mitte hispaania keelt.

Brasiilia on riik, kuhu saabuvad immigrandid tervest maailmast. Rahvuste kirevus sai alguse portugallastes, itaallastest, hispaanlastest, sakslastest, jaapanlastest ning küllap leiate siit inimesi, kes on tulnud siia maailma väga erinevatest paikadest. 

Sao-Paolos, kus ma elan, visatakse nalja, et see on tõenäoliselt ainus koht maailmas, kus jaapanlane räägib portugali keelt itaalia aktsendiga.
 
Brasiilia on välismaalastele väga avatud. Keegi ei küsi siin, kust sa pärit oled, sest see pole oluline. Sestap pole ka suhtumine Brasiilia ning välisettevõtetesse erinev. Samas on teatud riikide toodang siiski enam hinnatud ja hea imidžiga, nendeks on Saksamaa, Ameerika, Jaapan ning Põhjamaad. Kui Eesti suudaks luua kuvandi endast kui Põhjamaast, võiksid ka Eesti ettevõtted sellest kasu lõigata.

Brasiilia on maailma 25 suurema väliskaubandusriigi seas. Riigi majandus kasvab jõudsalt – küündides eelmisel aastal 7,5 protsenti, kuigi mündi teiseks küljeks on 5 protsendine inflatsioon. Täna on Brasiilia SKP inimese kohta siiski veel kolmandiku võrra madalam Eesti omast ehk siis 11 216 USD.

Brasiilia eksport põhineb peamiselt toorainel ning toidukaupadel nagu rauamaak, teras, kütused, soja, liha, kohvi, suhkruroog aga ka auto- ning lennukitööstusel. Samas veetakse sisse kütuseid, elektrijuhtmeid, autoosasid, ravimeid, maagaasi ning lennukite mootoreid. Kokkuvõttes leiab täna veel Brasiilias turgu peaaegu kõigile toodetele, eraldi võiks välja tuua keemiatooted, IT ning sellega seotud teenused. Seega on siin Eesti ettevõtetele palju võimalusi.

Brasiilia avatud majandus soodustab investeerimiskeskkonda, kuid teisalt on regulatsioonid nõrgad ning bürokraatia kohmakas. Üpris lihtne on leida äritegevuseks vajalikku informatsiooni. Samas palkavad turule sisenemist plaanivad ettevõtted sageli õigusnõustaja, sest seadused pole alati kõige selgemad ning ka maksuküsimustes kulub õigusnõu ära. Aeg-ajalt tuleb ette ka seda, et bürokraatia muudab asjaajamise väga aeglaseks. 

Äriajamine Brasiilias on hoopis midagi muud kui äriajamine Eestis. Eestlastele on põhjamaalastele omane külmavõitu, kohe asja juurde asumise komme. Brasiilia äritavad on hoopis teised. Brasiillased on väga soojad ning optimistlikud. Enne ükskõik, millise äri tegemist tahavad nad sind tundma õppida, small-talk on väga tähtis. Alles pärast seda kui nad on sind tundma õppinud, on uksed avatud. Samas pole turule sisenemiseks ilmtingimata vajalik kohaliku partneri või soovitaja olemasolu. Kuigi kohalik nõuandja, kes aitaks mõista kohalikku ärikultuuri, kirjutamata reegleid ja tavasid, on kindlasti abiks.

Kokkuvõttes, unustage Eesti ärimeestele omane ratsionaalne ning külm hoiak. Brasiilias see ei tööta. Teine soovitus on leida kohapealne esindaja, kes asjad korda ajab, kuna tema tunneb neid kirjutamata reegleid ja kombeid.

Kolmandaks on soovitatav kontakteeruda kohalike kaubanduskodadega ja liitudega. Igas regioonis on oma organisatsioonid, kes saavad praktilise informatsiooniga abiks olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. September 2011, 08:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing