ÄP: Talendid Koju? Ei, Talendid Eestisse!

1185-aripaev 01. november 2011, 06:30

Viimasel ajal on üks või teine Eesti ettevõte tippjuhiks või -spetsialistiks palganud välismaalase ja neid peaks isegi julgemini palkama.

Äripäeva arvates on see rõõmustav trend. Ning kuigi täna on see trend veel kujunemisjärgus, on üsna kindel, et tänapäeva maailmas tuleb rahvusvaheliselt edukas olemiseks veelgi enam vaeva näha ning mis võiks olla veelgi loogilisem, kui sihtturge hästi tundvate talentide tippudeks palkamine? Me ettevõtted peaks julgemini väljamaalaseid palkama. Sest eestlane ei tea ega tunne kõiki turge, ega saagi neid kõiki läbi ja lõhki teada-tunda. Samuti on ju erinevad ka erinevate riikide ärikultuurid, tõekspidamised jms, mida tundmata on läbi lüüa võimatu. Või vähemalt tuleb tulemus kordi raskemini kui võiks.

Muidugi ei pea me silmas vaid tippjuhtide palkamist, see on märksa laiem teema. Eesti (tegelikult kogu Euroopa) vananevat elanikkonda arvestades seisame täna kesk süvenevat tööjõupuudust, mis takistab elatustaseme säilitamist, rääkimata selle tõstmisest. Me ei saa lootma jääda vaid Talendid Koju programmidele, mis toovad kulutatud miljonitele vaatamata heal juhul kümmekond laia ilma läinud kaasmaalast koju, loomaks siin töökohti vähemandekatele kohalikele ja kasvatamaks uue põlvkonna eestlastest uusi talente.

Meil tuleb olukorraga leppida. Meil tuleb võltshäbi (mida üsna sageli sel teemal rääkides kohtab) alla neelata ja hakata välismaiseid talente siia meelitama. Me ettevõtjad ei tohiks leida end enam olukorrast, kus välismaise tippspetsialisti palkamise järel tuleb häbenedes aru anda, miks eestlast ei palgatud. Kuid vastutustundlik oleks siiski ka tulevikule mõelda. Ja tulevikule mõeldes on ju selgemast selgem, et vaid kaasmaalaste toel me kaua läbi ei aja, meid ei ole ju lihtsalt nii palju.

Võtmeküsimus on soovimatus. Äripäeva peitub probleemi juur just soovimatuses või kui võõrsõnaga väljenduda, siis isegi ksenofoobias ehk hirmus/vihas kõige võõrapärase ja võõramaise vastu. Äripäev usub, et me ettevõtted palkaks hea meelega välismaiseid tippe, mis sest, et nood kodumaistest palju kallimad, kui ühiskond seda aktsepteeriks. Nagu öeldud, peab ettevõtja täna veel siiski välismaalt inimese palkamist häbenema. Võib olla oleks pidanud näiteks palgalõhede vähendamise kampaaniale kohe ka võõraviha vähendama kutsuv kampaania järgnema?

Teine ja mitte palju väiksem takistus on seotud kvootidega kolmandatest riikidest pärit inimeste sisserändele, näiteks lõunanaabrite juures Lätis neid ei ole. Kas Läti on seetõttu katastroofi lävel? Ühesõnaga, kas poleks ehk Eestigi riigijuhtidel aeg mõtlema hakata, et järsku on see 0,1protsenti rahvastikust ehk ca 1300 inimest pisut liiga väike number?

Talendid Eestisse! Võõraviha vähendamisega valitsus toime ei tule, see on pikk protsess, kuid sisserände piirarvu võiks suurendama küll hakata. Ja veel üks lihtne võte: asendagem Talendid Koju programm Talendid Eestisse programmiga. Sest talente on Eestisse hädasti tarvis, aga kahjuks ei tähenda talend alati eestlast, kuigi mõned meist sooviks seda nii kangesti uskuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. November 2011, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing