23. november 2011 kell 3:00

ÄP: Ansip, lõpeta maksete moondamine

Valitsus peab otsustama tuleva aasta töötuskindlustusmakse määra suuruse. Kui Reform koos Ansipiga soovib käituda oma sõnade järgi, otsustab valitsus määra alandada.

Maksemäära alandamist on tööandajate ja töövõtjate esindaja kõrval oma juhtkirjas nõudnud ka Äripäev.

Tõenäoliselt jääb aga määr muutmata, sest kahjuks on töötuskindlustusmaksest saanud Reformierakonna kahepalgelisuse musternäidis. Sihipärane kindlustusmakse on muudetud maksuks, mille abil parandatakse valitsuse eelarvepositsiooni.

Töötuskindlustusteemalises diskussioonis sarnaneb Reformierakond silmamoondajaga. Oravapartei üheks oluliseks trumbiks on pikki aastaid olnud tulumaksumäära langetamine. Seda on valijatele lubatud ja jõudumööda üritatud lubadust ka täita.

Tegelikult ei ole aga töölkäivate inimeste maksukoormus märgatavalt langenud, sest Ansip on neid karistanud kõrge töötuskindlustusmaksega. Tulumaks on küll langenud 26%-lt 21%-le, samas on töötajate palgalt tasutav töötuskindlustusmäär kerkinud 4,2%-le. See sööb ära tulumaksu langetamise positiivse efekti.

Tänu ebamõistlikult kõrgele maksemäärale on töötukassa reservid aga paisunud jõudsalt. Sõltuvalt majanduskasvust võib 2012. aasta lõpuks olla sinna kogunenud reserve 378-456 miljonit eurot. See suur summa võetakse kõigi tööl käivate inimeste taskust.

Äripäev tuletab peaminister Ansipile meelde, et praegu läheb iga kuu enam kui pool laekuvatest maksetest otse reservi. Täpsemalt, kui maksumaksjad tasuvad iga kuu ligi 20 miljonit eurot, siis töötute toetuseks kulub sellest alla 10 miljoni. Seega on makse määra tegelikult võimalik alandada.

Tõsi, reservide kiirtempos kasvu taga on tööpuuduse vähenemine. Olukord võib loomulikult pöörduda ning seetõttu on reservide kogumine keerulisteks aegadeks kahtlemata hädavajalik. Kuid aasta lõpuks on töötukassal siiski piisavalt reserve, et tulla toime kahe kriisiaastaga. Seetõttu ei ole nende jätkuv kasvatamine otstarbekas.

Töötuskindlustusmakse määra alandamise poolt on momendil kõik need argumendid, mida Reformierakond on kasutanud tulumaksumäära alandamiseks. Reformierakond jääb aga nendele argumentidele kurdiks, sest töötukassa reserviga soovitakse tasakaalustada valitsussektori eelarvepositsiooni.

See pole ainus näide silmamoonutustrikkidest. Riigieelarve aukude lappimiseks võetakse Eesti Energiast dividende, selle asemel, et seda raha investeeringuteks kasutada. Palju on räägitud kõrgetest riigilõivudest, mis hakkasid samuti kerkima koos tulumaksumäära langetamisega.

Äripäev soovib, et peaminister Ansip ja rahandusminister Ligi lõpetaksid Hans Christian Anderseni muinasjutust tuttavate rätsepate mängimise, kes kasutasid ära kuninga rumalust. Töötuskindlustusmakse on sihtotstarbeline ja kui praegune määr on liiga kõrge, siis tuleb seda alandada. Kui see viib valitsuse eelarvepositsiooni suuremasse defitsiiti, siis tuleb kulusid kokku tõmmata või tulusid suurendada või võtta laenu. Praegu tõmbab valitsus majandusest suuri summasid välja, selle asemel, et töötuskindlustusmakse määra alandades hoopis ettevõtlust soosida.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum