Räägime sellest, kuidas prokuratuur kriminaalmenetlusi läbi viib ja otsime vastust küsimusele, kas ettevõtjal on õigus nõuda riigilt kriminaalasja alustamist.
Juttu tuleb ka sellest, milliste muredega ettevõtjad prokuratuuri poole pöörduvad ja milliseid vigu sealjuures tehakse. Külalised selgitavad põhjalikult, kuidas Eesti prokuratuur töötab, kes, ...
Ehkki Eestil otsene sõjaoht täna puudub, on Ukrainas toimuv sõda toonud esile pommivarjendite ja sõjaaja sireenisüsteemi vajalikkuse.
Saates arutlesid saatejuhid Mario Sõrm ja Oliver Ämarik, millised tsiviilkaitserajatised Eestis olemas on ning mida saab ja plaanib riik teha, et pommivarjendeid ja sireenisüsteeme rajada või kas selline plaan üldse riigil olemas ...
Räägime sümbolite jõust ja mõjust ning sõjasümboolika riiklikust reguleerimisest.
Riigikogu keelas sõjasümboolika kasutamise, ning kuivõrd sümbolid saavad alati tähenduse kindlas kontekstis, siis arutleme selle üle, kuidas on riiklikult reguleeritud ohtlike sümbolite kontekst.
Jutuks tulevad ka keelatud sümbolite kasutamisega seotud Euroopa ...
Täna kehtivate lennundussanktsioonide järgi ei tohi Venemaale saata lennukite varuosi ega pakkuda kindlustust ja hooldust. Samuti on Venemaa õhuruum suletud lääne lennukitele ja vastupidi.
Räägime saates sellest, kuidas mõjutavad Venemaale suunatud sanktsioonid lennundusäri Eestis ja kogu ülejäänud maailmas. Uurime, milliseid mõjusid on tunda saanud lennukihooldusettevõte ...
Räägime sellest, mida tasub praegu ettevõtjatel seoses rahvusvaheliste finantssanktsioonidega eriti jälgida, et mitte seadust rikkuda ja sellest, kuidas vältida rahapesu osaliseks saamist.
Samuti tuleb juttu krüptovaluutadega seotud rahapesuriskidest ning hoolsusmeetmete rakendamisest. Külalised jagavad soovitusi meetmete rakendamisest ja räägivad, kui kaugele peab ettevõtja ...
Saates räägitakse sanktsioonide kehtestamise protsessist, sellest, millised sanktsioonid on olnud kõige mõjukamad, millised sanktsioonid on lähiajal tulemas ning milliseid praktilisi küsimusi need ettevõtjatele põhjustavad.
„Praegu oleme etapis, kus liikmesriigid teevad uute sanktsioonide kohta ettepanekuid ja otsitakse konsensust nende kehtestamiseks,“ ütles ...
Räägime varjatud puudustega seotud õigusmuredest kinnisvara puhul. Saates tuuakse värvikaid näiteid varjatud puuduste liikidest ja konfliktsete olukordade võimalikest lahendustest. Foto: Panthermedia/Scanpix.
Samuti arutleme selle üle, milline on kinnisvaramaakleri vastutus puuduste avastamisel ja probleemide lahendamisel. Lõpetuseks jagatakse soovitusi, millele tähelepanu ...
Räägime riigihangetel osalemisest ettevõtja pilgu läbi ja keskendume sellele, millele tähelepanu pöörata, et hange ei ebaõnnestuks.
Lisaks tuleb jutuks see, mida ettevõtjad hangetel enim kardavad, mis võib juhtuda hanketingimuste ning tähtaegade muutmisel ning milliseid kirjapandud reegleid paljud hangetel osalejad tegelikkuses ei tea. Vestlusest kooruvad välja ...
Olümpiakuul rääkisid spordiõigusest, sportlasi kaitsvatest lepingutest, spordivaidlustest, matchfixingust, puhtast spordist ja paljust muust saatejuhid Mario Sõrm ja Kaupo Lepasepp.
Saatekülalisteks olid Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse juhtivuurija Remo Perli ja jurist Polina Tšernjak. Polina keskendub advokaadibüroos Sorainen vaidluste lahendamisele ja ennetamisele, ...
Räägime saates sissesõiduteedega seonduvatest õigusküsimustest. Kuna teema puudutab nii arendajaid, kohalikku omavalitust kui ka riiklikku transpordikorraldust, siis tekib aegajalt erinevaid seisukohti selle osas, kes peaks võimalike liiklusalaste ümberkorralduste eest tasuma.
Saates selgitab Transpordiameti esindaja, miks ebakõlad tekivad ning jagab soovitusi, kuidas võiks ...
Räägime digiallkirjadest ja nendega kaasnevatest juriidilistest takistustest äri ajamisel. Probleem on selles, et Eestis kasutatav digiallkiri on tugevam kui see, mida Euroopas enamasti nõutakse.
Kuigi juba viis aastat tagasi võeti vastu Euroopa määrus, mis peaks digiallkirjade usaldustasemeid ühtlustama on endiselt piiriülese äri ajamisel mitmeid takistusi. Silmapiiril ...
Tulevikutöö, paindlike töösuhete, tööandja ülesannete ning ajale jalgu jäänud tööõiguse üle arutlesid saates advokaadibüroo Sorainen tööõiguse valdkonna juht Pirkko-Liis Harkmaa, Perforce’i personalipartner Gerli Jõgi, Soraineni juhtivpartner Kaupo Lepasepp ning advokaat Mario Sõrm.
Harkmaa toob saates välja, et ...
Eesti seaduste järgi võib lisaks ajakirjandusväljaandele hageda ja trahvi nõuda ka ajakirjanikult isiklikult, kuid vanglakaristust nõuda ei saa.
Saates „Triniti eetris" on luubi all ajakirjandusega seotud kohtulahendeid meilt ja mujalt. Räägime ajakirjandusõigusest ja sellest, millised õiguslikud ohud varitsevad ajakirjanikke nende igapäevatöös.
Äripäeva ...
Seekordse saate teemaks on ehitustööde tegemiseks kasutatav töövõtuleping. Vandeadvokaat Karin Ploomiga räägime sellest, millised on tellija kohustused ja õigused, kuidas käituda kui lisatööde vajadus tekib ootamatult (aga kui projektis olid puudused) ning kuidas ja millal peab tellija puudustega töö eest tasuma. Lahkame ka paari näidisjuhtumit ja ...
Teeme kokkuvõtteid lõppeva aasta kohtulahenditest ja huvitavamatest õigusküsimustest. Saate teises pooles uurime, mis juhtub järgmisel aastal õigusmaastikul.
Juttu tuleb sellest, milliseid otsuseid tehti Euroopa Liidu õigusnormide piire testivate Poola ja Ungari osas ning kuidas mõjutasid poliitilised küsimused Nordstream 2 vaidlusi. Samuti räägime jaburatest ...
Tervisetehnoloogiate arengut takistavad Euroopa Liidu ranged regulatsioonid, selgub „Soraineni sageduse" uuest saatest, kus keskendutakse Eesti tervishoiu innovatsioonile. Saates arutletakse, kuidas paremini ära kasutada Eestis kogutud terviseandmete suurt potentsiaali digitervise innovatsiooniks ning miks on digitervise valdkonnas vähem edulugusid võrreldes muude tehnoloogiavaldkondadega.
Lisaks ...
Räägime sellest, kuidas üks ausat äri ajav tavaettevõtja võib kokku puutuda kriminaal- ja väärteomenetlusega. Saatekülalised jagavad soovitusi, kuidas käituda läbiotsimistel ja ülekuulamistel ning mida teha, kui ettevõtja on süüdistatava või tunnistajana sattunud kriminaalmenetluse keerdkäikudesse.
Külas on Triniti advokaadibüroo ...
Saate teemaks on perekonnaõigus ja olukord, kus ühiste lastega vanemad hakkavad lahutama. Käsitleme nii kõike lastega seonduvat kui ka ühisvara jagamise muresid.
Saates vastame küsimustele:
Millised õiguslikud toimingud tuleb teha või teemad lahendada, kui on ühine vara ja toimub lahutus? Mis on ühisvara jagamisega seonduvalt suurimad murekohad? Millised on lastega seotud ...
Mida teha, kui oled alustav ettevõte ja soovid raha kaasata, arutlesid Saunumi näitel saatejuhid Kaupo Lepasepp ja Mario Sõrm Saunumi tegevjuhi ja juhatuse liikme Henri Lindali ning advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaadi Kätlin Krisakuga. Enne Saunumi esmast aktsiate avalikku pakkumist oli First Northi turul üks Eesti ettevõtja. Nüüdseks on neid juba kuus ning huvi aina kasvab.
Räägime räägime sellest, mis juhtub siis, kui töövõtulepingu osapooled ei saa enam hästi läbi ja leping tahetakse lõpetada. Keskendume ehituslepingute ülesütlemistele ja lepingutest taganemistele ning teeme kindlaks nende erinevused. Lisaks tuuakse huvitavaid näiteid pooleliolevatest ehitusvaidlustest ja räägitakse sellest, mis paneb ehitaja ja tellija ...
Räägime droonidest ehk mehitamata lennuvahenditest ja nendega seotud Euroopa Liidu määruste muutustest. Juttu tuleb sellest, mida peab üks alustav drooni lennutav hobifotograaf nüüdsest legaalselt lennutamiseks teistmoodi tegema ja millised kadalipud läbima. Samuti tuleb juttu droonide põnevatest kasutusvõimalustest meilt ja mujalt ning droonide klassifitseerimisest.
Külas ...
Seekordses saates osalevad vandeadvokaat Aldo Vassar ja advokaat Kardo Karon. Teemaks on lepinguliste kohustuste rikkumine – tarneprobleemid, hinnatõusud jms. Käsitleme ka vääramatut jõudu ning võlaõigusseaduses sätestatud lepinguliste kohustuste vahekorra muutumise regulatsiooni.
Advokaadid tõdevad, et COVIDiga seotud äritegevuse tõrkeid täna enam ...
Räägime sellest, milline on kohtusüsteem praegu ja millised muutused võivad kohtumenetlustes peagi aset leida. Jutuks tulevad kohtuotsuste ja menetluste avalikkusse plussid ja miinused, kohtupidamise kiiruse ning maksumuse võimalikud muutused ning teised suundumused.
Külas on Triniti advokaadibüroo vandeadvokaadid Anna Liiv ja Erki Vabamets, kes toovad mitmeid näiteid oma igapäevatööst. ...
Mis põhjustab osanikevahelisi tülisid, kuidas vaidlusi ära hoida ning kui ära hoida ei õnnestu, kuidas neist edukalt välja tulla, räägivad saates advokaadibüroo Sorainen finants- ja ühinguõiguslike vaidluste valdkonna juht Triin Toom ja kohtuadvokaat Albert Linntam.
Saadet juhivad Soraineni partner Kaupo Lepasepp ja advokaat Mario Sõrm.
Räägime konkurentsiõigusest ja info vahetamisest ettevõtjate vahel. Sellest mis on lubatud, mis ei ole lubatud ja sellest, mis jääb sinna vahele.
Saatest saab vastused küsimustele: mis viisil ja millist tüüpi info vahetamine on konkurentide vahel keelatud? Kes on kaasaaitaja ja mis on leebustaotlus? Kuidas peale vaadates aru saada, kas ettevõtjad on hinnas kokku leppinud ...
Tänases saates tuleb juttu kaasomandist ja selle lõpetamisest. Kaasomandi lõpetamise vaidlused on praktikas üks peamisi kaasomandiga seotud küsimusi, millega advokaatide poole pöördutakse. Samas on kohus pea alati kohustatud kaasomandi lõpetama. Kuid erandjuhtudel võib siiski jätta kaasomandi lõpetamata.
Samuti teeme juttu sellest, kui problemaatiline on kaasomandi ...
Räägime ehitus- ja kasutuslubadest ning detailplaneeringutest. Jutuks tulevad ehitusvaldkonna kohtupraktikad ja olulised ehitusalased küsimused ning müüdid.
Mida tähendab ehitusloa saamine ja millal kaotab see kehtivuse. Millal on ehitisel vaja kasutusluba ja millised naabritevahelised tõe-ja-õiguse-kraavitülid on juba ammu kohtute poolt läbi jahvatatatud.
Saates ...
Tarkusekuu lõpule pühendatud saates küsisid saatejuhid Mario Sõrm ja Kaupo Lepasepp juuratudengitelt Katariina Kuumalt ja Karl Joonas Kendlalt, kuidas neil õnnestub õpinguid tööga ühendada, mille järgi nad tööandja- ja karjäärivalikuid teevad, mis on tudengites stressi tekitav FOMO ja mida peaksid tööandjad tegema, et noortele sobivat töökohta ...
Saates räägime sellest, mida silmas pidada elutööks olnud ettevõtte müümisel. Juttu tuleb ettevõtte müügiks ettevalmistamisest, läbirääkimistest ja kaasnevatest emotsioonidest.
Külas on Triniti vandeadvokaat Siim Maripuu ja oma elutööks olnud põllumajandusettevõtte OÜ Raikküla farmer müünud Tõnu Rahula. ...
Seekordses saates on teemaks töötajate vaktsineerimise õiguslikud aspektid.
Paljud ettevõtted on leidnud end olukorrast, kus nii kliendid kui ka töötajad on vaktsineerimise ja piirangute järgimise küsimuses väga vastandlikel seisukohtadel. Kuidas sellisel juhul tavapärane äritegevus ja töötajate ühtsus taastada? Kuidas suhtuda vaktsineeritud töötajatele ...
Saates tuleb juttu sellest, kuidas kaitsta võlausaldajaid pahatahtlike võlgnike eest. Räägime sellest, millised on praegu peamised võlamenetlustega seotud probleemid ja millised abistavad meetmed ministeeriumite tasandil töös on.
Räägime finantskirjaoskuse parandamisest, võlamenetluste ennetamisest, positiivsest krediidiregistrist ja sellest, miks on võlgnikel ...
Kunstiinvesteeringuteemalises saates räägitakse enim võltsitud kunstnike edetabelist, markantsematest võltsingunäidetest, kunsti investeerimisega seotud õigusküsimustest ja kunsti soetamisest.
Arutlevad Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse projektijuht Kadi-Ell Tähiste, Soraineni vandeadvokaat Kärt Anna Maire Kelder ning saatejuhid ja sama advokaadibüroo advokaat Mario ...
Räägime e-kaupmeeste kohustustest ja neist reeglitest, mis kehtivad tarbijakaitse osas. Saate fookus on sellel, mida toob tarbijakaitses kaasa uus Euroopa Liidu direktiiv, mille eesmärk on muuta veebis ostlemine läbipaistvamaks ja kauplemiskeskkond ausamaks. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas muutuvad trahvimäärad ja turuosaliste teavitamine uutest reeglitest.
Külas on Tarbijakaitse- ja tehnilise ...
Seekordse saate teema on sanktsioonid hankelepingu täitmisel. Saates vastame järgmistele küsimustele:
- Kui hankeleping on sõlmitud, siis kas sanktsioonide kohaldamine käib tavaliste lepinguõiguse põhimõtete järgi või on hankelepingus erisused?
- Kas ja kuidas on võimalik leppetrahvi vaidlustada ja kas hankelepingu puhul on erisusi võrredes ...
Räägime Startup Estonia poolt kokku pandud mudeldokumentidest, mida kasutatakse kiiremaks ja lihtsamaks äri alustamiseks.
Saatekülalised räägivad, kuidas mudeldokumendid on aidanud neil aega kokku hoida ja rumalat tööd vältida. Külas on Fuseboxi asutaja ja juht Tarvo Õng (vasakul) ning Triniti advokaat Peeter Mõtsküla. Saadet juhib Gregor Alaküla.
Kohalike omavalitsuste valimiste eel arutlesid saatejuhid Mario Sõrm ja Kaupo Lepasepp „Soraineni sageduse“ saates Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni liikme Heiki Sibulaga sellest, milline on Eesti poliitkultuur praegu ning mida saaks paremaks teha.
Saates räägime kinnisvara õigusauditist, sest kinnisvaraturg on aktiivne ja muutunud õigusruumi tingimustes on auditite tegemine ärikinnisvara müümisel väga aktuaalne.
Arutleme, miks tuleks ärikinnisvara ostmisel õigusauditi tegemist kaaluda ning kellele see enim kasulik on – ostjale või müüjale. Samuti räägime, millised küsimused kaasnevad ...
Seekordse "Lindebergi õigusraadio" saate teema on pankrotimenetlus. Käsitleme meedias palju tähelepanu saanud pankrotihaldur Veli Kraavi juhtumit ja arutleme selle üle, milline on võlausaldajate roll pankrotimenetluses ja kui palju peaks pankrotihalduri tegevust kontrollima, millised on üldse võimalused selleks (näiteks võimalused nõuda ülevaadet laekumistest ja ...
Räägime jälgimisküpsistest ja süvajälgimisest internetist. Kuuleme, kuidas tehnoloogiagigandid nagu Facebook, Google ja Amazon meie järele luuravad ja miks on oluline, et vaid arvuti ei jääks algoritmide abil meie kohta otsuseid langetama.
Saatekülalisteks on Triniti advokaadibüroo jurist Madlenne Timofejev (paremal) ja Triniti partner Karmen Turk (vasakul). Saadet juhib ...
Eestis küll planeeritakse ja algatatakse megaprojekte, kuid paraku oleme juba aastaid olukorras, kus ükski suur idee teostuseni ei jõua. Miks see nii on ja mida tuleks muuta?
Teema üle arutlevad vandeadvokaat Paul Künnap ja Sunly asutaja ning taastuvenergia investor Martin Kruus. Saadet juhivad advokaadibüroo Sorainen advokaat Mario Sõrm ja Eesti kontori juhtivpartner Kaupo Lepasepp.
Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.