Neeme Korv • 4. juuni kell 5:30
Hommikuprogramm
Ainult tellijale

Elon Muski raketid tõstavad ka Eesti tulevikuärisse

Laupäeval USAs Floridas edukalt startinud mehitatud kosmoselend avab tee uuele kosmose-eufooriale, mille käigus pannakse lähitulevikus pöörlema miljardid dollarid ning Eestis leidub ettevõtteid, kes sellest priskest pirukast suutäit soovivad.

Missioon on ajalooline, sest ehkki suuresti riigi raha toel, on selle taga siiski esmakordselt erafirma, Elon Muski asutatud SpaceX. "See on väga suur samm tuleviku suunas, sest kui tahta kosmosesse püsivamalt liikuda, peab see olema tehtud mingil moel erafirmade kaudu," rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis Tartu Ülikooli kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mihkel Pajusalu.

Omal ajal Eesti esimese tudengisatelliidi Estcube-1 meeskonda kuulunud Pajusalu teab, millest räägib. Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) tipplaboreis töötades käis ta ka ise SpaceX-is tootmisega tutvumas. Tegemist on Pajusalu kirjelduse järgi tõelise tööstusega, kus arendatakse ja koostatakse rakettide keresid ja mootoreid. "Ega mina ka ära ei tundnud, mida seal täpselt tehti ja mis jupp mille jaoks on, aga kindlasti ehitatakse seal korraga mitmeid mudeleid," rääkis Pajusalu.

Erafirma edusammud tähendavad seda, et kosmoseäri läheb aasta-aastalt suuremaks ning kosmiliseks muutuvad ka summad, millest räägitakse. Kosmoseturistidele müüakse juba pileteid. Hinnad on saladus, ent need ulatuvad Pajusalu sõnul tõenäoliselt kümnete miljonite dollariteni.

Aga see on väike asi selle kõrval, mida kujutavad endast kosmoses leiduvad ressursid kui neid õnnestub maale tuua ja näiteks energeetikas kasutada. "Põhimõtteliselt on teadlastel olemas tehnoloogia kosmoses kütuse tootmiseks, tegemist on Kuu peal kaevandamisega," rääkis Pajusalu, kelle sõnul arvutati sellise projekti investeeringuks 5-6 aastat tagasi 100 miljardit dollarit, kuid kõik läheb teadagi ajaga odavamaks ja hakkab end majanduslikult ära tasuma.

 Pajusalu enda põhihuvi teadlasena on inimkonna laiendamine väljapoole Maad ja selleks elu uurimine planetaarses kontekstis (astrobioloogia), planeetide ja kosmose avastamine.

Käega katsutavamad asjad on aga näiteks NASA Artemise programm ehk ameeriklaste Kuule naasmise kava, mis peaks teoks saama sel kümnendil. Siin lööb kaasa mitmeid erafirmasid, teiste seas ka mainitus SpaceX. Pajusalu sõnul on Eesti ettevõtetel lüüa kaasa Euroopa Kosmoseagentuuri kuukulgurit arendades. "Meil on olemas väga head firmad autonoomsete robotite osas, näiteks Milrem Robotics," märkis Pajusalu. "Praegu on veel natuke vara rääkida konkreetsetest asjadest, aga põhimõtteliselt tegevus käib, esimene konverentsiettekanne on ka tulemas Tartu Observatooriumi ja Milrem Roboticsi koostööst."

Pajusalu sõnul sobib kosmose teema Eestile ja meie nutikatele ettevõtetele väga hästi, sest ei pea olema suured firmad, et teha suuri asju. Eestis on juba praegu kümneid kosmosega tegelevaid firmasid, mille kogukäive küünib juba miljonitesse, ja neid lisandub järjest juurde. Pajusalu nimetas lisaks Milrem Roboticsile kaugseirega tegelevat KappaZetat ja kosmosetööstuse ettevõtte CGI Eesti haru. Muidugi on kosmoseäri Pajusalu sõnul uus valdkond ja seega ka riskid suured. Samas võib vabalt olla, et täna teadusesse minevad kümned tuhanded saavad seemneks miljarditele.

Kui oled juba tellija, siis logi sisse!
    Hetkel kuum