16 märts 2016

Seisev turg paneb ehitusettevõtteid uusi võimalusi otsima

Paide MEKi poolt ehitatud Oilseeds Jatiina põllumajandustehnika müügikeskus  

Kesk-Eesti ühele suurimale ettevõttele Paide MEKile on pikaajalise stabiilsuse taganud just uute väljundite leidmine turul.

Praeguses turusituatsioonis on luksus seda kõike omada, kuid see annab meile võimaluse kohandada oma tegevust lähtuvalt nõudlusest.

Paide linna ehitanud Paide MEK ei ole klassikaline peatöövõtja, omades tehnikat ja 78liikmelist meeskonda, saavad nad suure osa projektidest ise ära teha. „Praeguses turusituatsioonis on luksus seda kõike omada, ent see annab meile võimaluse kohandada oma tegevust lähtuvalt nõudlusest,“ räägib Paide MEKi tegevdirektor Janek Lohu. 2014. aastal tegutses ettevõte korraga 64 erineval objektil. „Kui tööd on palju, peame valima, ent praegune ehitusturg pigem seisab,“ sõnab müügidirektor Raivo Paalpere.

G4S AS`ile tehtud metallkonstruktsioonid, peatöövõtja Oma Ehitaja  

Mis toob objektid lauale?

„Tahaks öelda, et kvaliteet, kuid kuna hinnasurve selles valdkonnas on suur, teevad ettevõtted tihti alapakkumisi oma turuosa säilitamiseks,“ räägib Paalpere, kelle sõnul ei saa Paide MEK oma kvaliteeti alla lasta, kuna tootmisprotsess lihtsalt ei võimalda seda. Ka alltöövõtjaid valivad nad hoolikalt. Seega, kui määravaks saab madalaim hind, siis nad sellega alati võistelda ei suuda. Mistõttu ongi nad konkurentsis püsimiseks oma teenusevalikut mitmekesistanud. Kui hooneid ehitatakse vähem keskenduvad nad näiteks taristute ehitamisele. 

Buumiajal said nad rohkem ressursse arendusse suunata. „Uuendasime nii masinaparki kui ka tehnikat, kaasajastasime tootmisprotsessi ja logistikat, et saaks kvaliteetset teenust pakkuda,“ räägib Paalpere. 2007. aastal tekkis vajadus metallitööde järele, mis tõi kaasa selle, et Paide MEKis on kohapeal metallkonstruktsioonide tootmine.Ise on nad uhked oma metalli­töötlemise ette­valmistava poole kvaliteedi üle. Suuremad metallitööstused käivad nende juures ka värvimas.

Silmapaistvaim hoone, millele nad on konstruktsiooni loonud, on kindlasti G4S hoone omanäoline väliskarkass. Hetkel teevad nad  alltöövõtjatena metallkonstruktsioone Rotermanni kvartalis.

Parim kogemus on Paide MEKil  ka tanklate ehitamisel, kokku on neid üle Eesti ehitatud 100. Põhiliselt teevad nad põllu­majandus-, tööstus-, teenindus- ning  kaubandushooneid.

Paide MEK on Eestisse ehitanud 100 tanklat  

AS Paide MEK 100% erakapitalilTöötajaid: 78Käive: 2015. aastal 8,4 miljonitEesmärk: 10 miljonit aastas

Stabiilne kasv

„Me ei oota hüppelist kasvu, vaid pigem stabiilsust,“ räägib Janek Lohu, kelle sõnul investeerivad nad igal aastal paarsada tuhat eurot ettevõtte arengusse, et eesmärk 10 miljonit eurot käivet aastas saavutada.Järgmise sammuna on plaanis luua osakond Tallinnasse. „Oleme küll Kesk-Eesti ettevõte, kuid tegutseme juba täna üle-eestiliselt,“ räägib Lohu, kelle sõnul saab nii ka pealinnas tegutsevate  ettevõttetega mugavamalt ja operatiivsemalt asju ajada.Paide MEK AS on 1992. aastal asutatud üldehitusfirma, välja kasvanud 1945. aastast pärit riiklikust ettevõttest. Tegevusvaldkondadeks on ehituse peatöövõtt, ehituse projektijuhtimine, üld­ehitustööd, välistrasside ehitus, hõlmates vee-, kütte- ja kanalisatsiooni- ning metallkonstruktsioonide valmistamise. Paide MEK pakub ideede realiseerimist alates eskiisist ja projektist kuni objekti valmimiseni välja. Ehitus põhitegevusena andis 2015. aastal kogu ettevõtte müügitulust 99,5%.

Mida hindavad ehitusettevõtte valikul tellijad, kuidas on jäädud rahule Paide MEKi ehitustöödega?

Tõnu MõttusNeste Eesti arendusjuhtEhitusettevõtte valikul on oluline usaldusväärsus. Kvaliteedis me järeleandmisi ei tee, võidab see, kes meie poolt nõutava kvaliteedi tagab parima hinnaga.Paide MEKiga oleme jäänud rahule, mida näitab ka see, et käesoleva aasta Neste tankla esimese ehitushanke võitsid samuti nemad. Üldiselt, kui pakkumiste avamisel selgub, et Paide MEK on hinna konkurentsis heal positsioonil, on meil hea meel, teame, et asi saab eriliste probleemideta tehtud.Üritame vältida ehitusprotsessis juriidilisi lahendusi, meie partnerid peavad olema paindlikud ja ausad ja seda Paide MEK on olnud. Koos ehituslepinguga sõlmime ka kokkuleppe, et partner tagab ohutus- ja keskkonnanõuete täitmise vastavalt meie standarditele ning Paide MEK on seda täitnud.Antti MoppelASi Olerex ja Aqua Marina ASi kaasomanikPaide MEK on turul pikka aega tegutsenud tuntud ja hea mainega firma. See sisendab usaldust.Neil on tugev tanklate ehitamise kogemus. See muudab tellija elu lihtsamaks. Paide MEK kasutab rohkem oma tööjõudu ja vähem tundmatuid allhankijaid,  mis  mõjub hästi töö kvaliteedile. Juhtimispüramiid on neil ka suhteliselt madal. See tähendab suuremat paindlikkust, kiiremaid otsuseid ja paremat probleemide lahendamist kui suurkontsernidega töötades. Paide MEK on meie aastatepikkuse kliendina olnud usaldusväärne, kohusetundlik ja lojaalne.Loomulikult on  oluline ka objekti hind ja see tähendab, et kõik meile ehitatud jaamad on nad endale võitnud läbi tiheda konkurentsi ja raskete läbirääkimiste.Raul AasaAgraar Invest OÜ (Oilseedsi grupi ettevõte) tegevjuhi kohusetäitjaEks iga äriettevõte peab hindama, mis on tema jaoks ehituse puhul kõige tähtsam kriteerium.Meie pidasime oluliseks parimat hinna/kvaliteedi suhet. Kuna Oilseeds Jatiina peamaja on oma konstruktsioonilt mitte just kõige lihtsam ehitis ning seega paras väljakutse ka ehitajale, siis loomulikult kajastus see mingil määral ka projekti maksumuses. Paide MEK ei olnud oma hinnalt just kõige soodsam, kuid lõpliku valiku kriteeriumiks sai ehitaja pikaajaline ja laitmatu kogemus ehitusturul. Lisaks oli meil silme ees sama ettevõtte teostatud referentstöö – Tartu Terminaali Tõrvandi tankla otse Oilseeds Jatiina peamaja vahetus naabruses. Et ka meie objektile pakuti sama projektijuhti, siis saigi just see lõplikuks kaalukeeleks. Ehk siis võib öelda, et meie koostöö puhul võitis kvaliteet.

Hetkel kuum