29. september 2016
Jaga lugu:

Euroopa SMEde rahastamise turul on uus ambitsioonikas tegija

Bondkick kaasasutaja Valentin Ivanov  

„Bondkick`i loomise idee sündis äratundmisest, et ettevõtetele suunatud ühisrahastuses puuduvad võlakirjalaadsed lahendused,“ räägib ettevõtte kaasasutaja Valentin Ivanov. Sel kevadel tutvustati Eesti avalikkusele uut finantstehnoloogia ettevõtet Bondkick, mis pakub ettevõtetele kauaoodatud laenukapitali kaasamise viise, nende hulgas ka üksnes intressi- ja ühekordse lõpptagasimaksega laene.

ASi Bondkick kaasasutajal Valentin Ivanovil on 15 aastat ärijuhtimise kogemust, sellest suurem osa IT ja infoturbe valdkonnas.

Alates 2010. aastast on ta keskendunud finantstehnoloogiale.

Ettevõtte tegevjuhina vastutab ta ettevõtte strateegiliste eesmärkide täitmise eest.

Milles seisneb Bondkicki toode või teenus?

Bondkicki loomise idee sündis äratundmisest, et ettevõtetele suunatud ühisrahastuses puuduvad võlakirjalaadsed lahendused ja samas on võlakirjaemissiooni läbiviimine paljudele ettevõtetele keeruline ja kallis.

Soovime aidata kaasa tublide Euroopa SMEde kiiremale kasvule ja pankadest sõltumatu, detsentraliseeritud kapitalituru rahvusvahelistumisele kõigi Euroopa SMEde jaoks. Meie jaoks on Euroopa „tuleviku kontinent” ja väljaspool Euroopat asuva kapitali turvalisuse mõttes „tõotatud maa”. Meie soov on aidata leida Euroopa ja muu maailma tootlust otsival kapitalil tublisid Euroopa SMEsid ja sobivaid viise nende rahastamiseks.

Teenuste arendamise põhifookus on algusest peale olnud kapitali vaba liikumine üle piiride – seda nii Euroopa sees kui ka väljapoole. Kogu teenus on disainitud sellest lähtuvalt. Meie jaoks ei tunne kapital piire. See tähendab, et ettevõtte laenukampaania saab soovi korral avalikuks paljudes riikides. Laenuvõtjaks võib olla ettevõte peaaegu kõikjalt maailmast ja investoriks võib olla nii ettevõte kui ka eraisik kogu maailmast.

Pole mõtet salata tõsiasju. Tulevik, isegi praegust majandusseisakut ja immigratsioonikriisi silmas pidades, on ikkagi globaliseerumises, globaalselt ühendatud ja toimivates turgudes.

Pole mõtet salata ka teist tõsiasja, et läänemaailm ja ühiskond üldse on vananemisspiraalis ja üsna peagi ka kahanemisspiraalis. Juba väga varsti ei ole meil piisavalt võimekaid töökäsi. Meie filosoofia on seetõttu algusest peale olnud see, et „jäta robotitele töö ja inimestele nende robotite ja muude ilusate asjade loomise rõõm”.

Kogu laenu taotlemise ja investeerimise protsess on üritatud teha kasutaja jaoks võimalikult mugavaks, see tähendab enamasti automaatseks.

Ettevõtja, kes alternatiivse rahastuse kaudu oma äri finantseerimist kaalub, ei soovi joosta kümnete erinevate platvormide vahet.

Milliseid laenutooteid Euroopa ettevõtjatele pakute?

Bondkick ei võistle mikroettevõtete rahastamise turul, kelle kapitali kaasamise võimekus ja vajadus jääb alla 15 000 €.

Me oleme esiotsa keskendunud enamjaolt lühiajaliste, aastaste laenutoodete pakkumisele, mille põhiosa tasutakse perioodi lõpus. Laenuvõtja võib valida, kas intressid tasutakse iga kuu või samuti aastase laenuperioodi lõpus. Selle kõrval on võimalik meie kaudu taotleda ka 1- kuni 5-aastast tavapärast igakuiste intressi ja põhiosa maksetega ärilaene. Alla 50 000 € laenusummad võivad olla mittetagatud, kuid suuremad summad on tavaliselt tagatud kinnisvaraga, käendusega, väärtpaberitega või osalusega.

Meie juurde on vägagi oodatud näiteks ettevõtted, kes muidu kaaluksid enda rahastamiseks küllaltki kulukate võlakirjaemissioonide korraldamise sisseostmist. Mitmed meie laenutooted on võlakirjadega sarnased ja Bondkicki keskkonnas on võimalik kogu töö ise väga mugavalt ja ilma suurte korralduskuludeta ära teha. Saab luua ka kinniseid ja suunatud laenuprojekte vaid enda valitud investoritele.

Eraldi laenutoode – osaluseks konverteeritav laen – on meil hiilgava ideega alustavate või arenevate ettevõtete jaoks, kellel pole muid võimalusi tagatisteks kui ettevõtte osalus.

Kes on AS Bondkick omanikud ja juhid?

Täna Eestis pilootteenust pakkuv AS Bondkick kuulub Suurbritannia samanimelisele emaettevõttele, mille omanikeringi kuuluvad kolm Briti, üks Rootsi ja mitu Eesti ettevõtjat. Briti omanikest on Fergus Elder töötanud juhtivatel kohtadel JP Morganis, UBSis ja ANZis, Chris Pelly on tehnoloogiasektori suunaga rahvusvaheline VC ettevõtja, Kurt Pakendorf 25aastase kogemusega Londoni äriadvokaat, Hillar Loor aga Rootsi IT-ettevõtja. Eesti-poolsete omanike hulgas on lisaks asutajale Valentin Ivanovile ja võtmetöötajatele ka suurettevõtja Margus Linnamäe, Eesti Meedia ja Magnum Medicali omanik.

Bondkick on ärilaenude taotlemise ja rahastamise keskkond, kust saab leida sobiva riski ja tulususega investeerimisvõimaluse.

Investorid saavad osaleda tavalistes laenutaotluste voorudes, kus intressimäär on määratud laenuvõtja poolt või oksjonite põhistes rahastusvoorudes, kus intressimäära seavad investorid ise.

Vaata: www.bondkick.com

Kust tulevad ettevõtetele laenamiseks vajalik kapital, investorid?

Me ei sea investoritele geograafilisi piiranguid. Rahavajadus ja rahapakkumine ei pruugi geograafiliselt kokku langeda, seetõttu näeme oma teenust piiriülesena. Soovime pikemas vaates laieneda üle kogu Euroopa.

Laenutaotlused on kättesaadavad mitmes keeles ja rahastamiseks avatud kõigile institutsionaalsetele ja eraisikutest investoritele, kes soovivad oma kapitali kasvatada. Meie teenus on kättesaadav nii traditsioonilisest suuremat tulusust otsivatele institutsionaalsetele investoritele kui ka väikeinvestorile, kes soovivad suurte tegijatega koos investeerida näiteks vaid 100 €.

Mille poolest te täna oma konkurentidest erinete või paremad olete?

Esiteks, oleme disaininud oma teenused ettevõtja tervikvajadusest lähtuvalt. Me lähtume sellest, et ettevõtja, kes alternatiivse rahastuse kaudu oma äri finantseerimist kaalub, ei soovi joosta kümnete erinevate platvormide vahet, kellest üks pakub ainult ärilaenu, teine ainult arvete müüki ja kolmas ainult kinnisvaraarenduste rahastamist. Me soovime arendada keskkonda, kus erinevas elu- ja kasvufaasis ettevõtted saaksid oma erinevate rahavajaduste ja rahastustaotlustega lagedale tulla ühes ja samas kohas. Ja kus investoritel oleks seeläbi omakorda laiem valik investeerimisvõimalusi. Rääkimata sellest, et ükski alternatiivse rahastuse platvorm peale meie ei paku täna midagi korteriühistutele.

SME – small and meedium size entreprize, eesti keeles väike- ja keskmise suurusega ettevõte.

Teiseks, me paneme väga suurt rõhku kasutusmugavusele ja üritame kogu teenuse kasutamise protsessi automatiseerida ehk kiireks ja lihtsaks teha nii palju kui vähegi võimalik. Paljudel platvormidel paistab olevat esialgu nii, et ilusa veebilehe taga käib hirmus inimtööjõu sagimine, kallis käsitöö. Me üritame seda minimeerida, et võita teenuse kiiruses. Inimese roll jääb oluliseks taustakontrolli puhul, kõigis muudes aspektides eksib elektron vähem ja liigub kiiremini.

Kolmandaks, erinevalt enamikust teistest platvormidest ei anna me laenutaotlustele ega taotlejatele omapoolseid amatöörhinnanguid. Selle asemel kasutame kolmandate, sõltumatute krediidiriskihindajate professionaalseid hinnanguid.

Lisaks oleme arendanud investorite otsustusprotsessi lihtsustamiseks ettevõtte majandusandmete mugava kiiranalüüsi vahendi, Kickcharti, mis seab esikohale numbrid ja jätab tagaplaanile investeerimisotsustuse seisukohalt teisejärgulised emotsionaalsed mõjurid nagu ettevõtte ilus logo ja muu taoline.

Jaga lugu:
Hetkel kuum