1 veebruar 2017

Juubel: Scanweld – iga tehtud töö aitab müüa järgmist

VKG õlitehas  

Eriehitusettevõte Scanweld AS alustas tegevust 25 aastat tagasi. Asutaja ja juhi Indrek Küttise sõnul töötatakse põhimõttel, et iga eelmine peab aitama müüa järgmist ning tänu sellele pole Scanweldis kunagi olnud eraldi müügiinimest, vaid kogu meeskond tegeleb ka müügiga.

Püüame eristuda konkurentidest kõrgtehnoloogia poole pürgides ning nii teostame enamasti selliseid töid, mis nõuavad kõrgelt kvalifitseeritud personali.

„Heas mõttes oleme kõik ju müügiinimesed, sest paremini ükskõik millisest reklaamist müüvad referentsid ning klientide kiitus. Meie ala on ka piisavalt spetsiifiline, nii et siin on olulised pikaajalised kogemused ja pidev teadmiste arendamine. Lisaks on meie põhimõtteks see, et Scanweld ei tingi tähtaegade ega kvaliteedi üle. Mida oleme lubanud, seda klient peab ka saama,“ räägib Küttis.

Sellise elukooli sai ta ise oma eelmisest töökohast, kus ülemus ei tunnistanud väljendit „ei ole võimalik“. „Ta hüüdis juba ukselt, et seda suudaks ta ise ka välja mõelda, kuid tarvis on lahendust!“ meenutab mees ja lisab, et just selline isetegemise rõõm ja hasartsus on tegelikult eluaeg tedagi tema tegemises saatnud. „Oluline pole saada väljakutse eest rahatähte või auhinda, vaid tulemust. Ja mida keerukam ülesanne, seda parem, sest inimese aju peab töötama.“

Sageli on klient „mugav“ ning ootab valmislahendust, kuid kui anda talle kasvõi veidikenegi oodatust rohkem, pole ta kiitustega kitsi. Scanweldi valdkonnad jagunevad tegelikult mitmeks: tegeletakse seadmete ja toruliinide montaažiga, terminaalide ehitusega, metallkonstruktsioonide tootmise ning trasside projekteerimise ja ehitamisega. Uue suunana on viimastel aastatel lisandunud ka kinnisvara arendamine. Ettevõttes töötab üle 100 inimese ning 90% töödest tehakse ära oma jõududega. Kui aga on mõnes projektis abi vaja, kasutatakse kindlat ja läbiproovitud alltöövõttu.

„Püüame eristuda konkurentidest kõrgtehnoloogia poole pürgides ning nii teostame enamasti selliseid töid, mis nõuavad kõrgelt kvalifitseeritud personali. Näiteks on meil vahendid ja kogemused gaasitrasside kõrgsurvetrasside töödeks ehk võime gaasi­trassi sulgemata seal töid teha. Kliendi jaoks on see väga väärtuslik, kuna ta ei pea gaasi voolu torudes tööde ajaks sulgema,“ kirjeldab Küttis. Lisaks on Scanweldil kogemused töödeks kõrgete rõhkude ja temperatuuridega nagu näiteks turbiini peaaurutorustik. Tõenäoliselt ainsana Eestis on neil litsents tegutsevas tuumajaamas töötamiseks. Esimene referents tuumaelektrijaamas on ka juba edukalt sooritatud. Muide, sellise litsentsi saamine nõudis 4,5 aastat protsesside vastavaks viimist, auditeerimisi ja töötajate koolitust.

Scanweldi kliendid on näiteks Eesti Energia, Narva Elektrijaamad, Viru Keemia Grupp, Iru Elektijaam, Fortumi koostootmisjaamad, Wärtsilä, Neste, Eesti Gaas jne. 2016. aastal tuli umbes 50% ettevõtte käibest ekspordist, tänavu kerkib kõrgtehnoloogia eksportimine välisriikidesse tõenäoliselt 60 protsendini.

Aravete ehitusmaterjalide tehas  

Üheksa korda mõõda, üks kord lõika

Scanweld on soetanud paremaks töötegemiseks erinevaid arvutitarkvarasid. „Meie eesmärk on projektivead ja ebakõlad alati lahendada arvutis laua taga, mitte aga ehitusplatsil. Selline lähenemine on oluliselt efektiivsem,“ ütleb Küttis. „Ja kes tööd teed, saab ka tasustatud – samamoodi ka praktikandid. Võtame heal meelel noori praktikale, kuid soovime reaalse töö tegijaid, mitte paberite tagaajajaid. Kui inimestest on kasu, maksame loomulikult neile ka palka ja rõõmuga pakume tublimatele võimalust meie juurde tööle jääda. Meil on omavahel nali, et Scanweld on sõltuvust tekitav töökoht – kes tuleb, siit enam naljalt ei lahku!“

Sellega seoses meenutab ta üht oma töötajat, keda ta 1993. aastal tööle kutsus: „Mees mõtles ja ütles, et jah, ta tuleb, aga tal on tingimus: ainult siis, kui ta saab Scanweldist ka pensionile jääda. Muutusin päris tõsiseks ja mõistsin, et see on suur vastutus, ikkagi ligi 20 aastat! Aga rõõm on tõdeda, et tänaseks on sel tublil töötajal küll juba pensioniiga käes, kuid ta on ikka veel meil igapäevaselt tegutsemas.“

Oma töötajaid Scanweld hindab ja hoiab: püüame teha  kõik, et töö ei muutuks kella 8–17 kestvaks rutiiniks, vaid seal oleks ka midagi enamat. Korraldatakse suve- ja talvepäevi, koolitusi, toetatakse laste pidusid ning spordipäevi. Lisaks käib ettevõttes iga nädal massöör ja kõigile töötajatele on avatud solaarium.

Samuti on sotsiaalse vastutusega: ettevõte toetab palju sporti, sealhulgas näiteks korvpalli. Samuti lapsi, pannes käe alla suurperede jõuluüritustele, lastekodulaste hüvanguks ning Keila SOS Lasteküla toetuseks. Lisaks on spondeeritud vahetusõpilasi ning praegu ollakse sponsor tehnikateaduste tudengitele suunatud tootearendusvõistlusel Formula Student.

Enefit õlitehase katla montaaž  

Ühes peres kaks 25aastast ettevõtet

Nimi Scanweld tuleb ingliskeelsetest sõnadest Scandinavia ja welding ehk keevitus. Oma ettevõtte loomise idee sai Küttis Soomes töötades. „Olin tööl ühes ettevõttes, mis tegelikult teenis kenasti, kuid juhtkonna majandamine ei olnud kõige otstarbekam. Kui palkadega hakati viivitama, otsustasin neist lahkuda ning siis saatis mu ülemus kõigile meie koostööpartneritele kirja, et Indrek Küttisega ei tohi enam koostööd teha, sest ta lahkus firmast. Järgmisel hommikul oli mul postkastis üle 20 koostööpakkumise. Nad said aru, et olen vaba,“ naerab mees. Ja nii läkski, et ühe partneri eestvedamisel sai ka asutatud oma firma  – ühel oli igapäevatööks keevitus, teiselt lisandusid insenertehnilised lahendused. Lisaks oli partneril juba toimiv ettevõte, kes oli turul tuntud usaldusväärse tegijana ning see oli toeks ettevõtte stardiperioodil. Tänaseks on Scanweld AS täielikult Eesti kapitalil tegutsev ettevõte.

Samal ajal tekkis oma firma loomise idee ka Indrek Küttise abikaasal Sirjel kes lõi oma Gersi Stiilistuudio, mis tähistab samuti sel aastal 25. tegevusaastat. „Koos on lihtsam, kuigi meil on täiesti erineva tegevusalaga ettevõtted,“ möönab Küttis. „Oleme saanud läbi aastate üksteisele toeks olla nii kodus kui ka tööalaselt ning ka firmade ühisüritusi oleme koos läbi viinud. Olen õnnelik inimene, sest ma tahan hommikul tööle minna ja õhtul koju tulla.“

Hetkel kuum