Juubel: Ühe omanäolisema elamurajooni Uuesalu arendajal täitub 15 aastat

05. veebruar 2018, 13:00
Detsembris valminud uus büroohoone Uuesalus.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180205/CM/180209875/AR/0/AR-180209875.jpg

Alanud aastal tähistab peamiselt Tallinna lähistel asuvate elamupiirkondade arendamisele keskendunud IBE Estonia OÜ oma 15. tegevusaastat. Ettevõtte tuntuim arendusprojekt on Ülemiste järve taga Viljandi ja Tartu maantee vahel paiknev Uuesalu elamuala – Eesti esimene arendus, mille pinnalt tekkis elanike initsiatiivil iseseisev küla

IBE Estonia omanik on Soome pereettevõte EKE-Yhtiöt, mille juured ulatuvad aastasse 1961. Ettevõtte asutaja, inseneri ja projekteerija Bertel Ekengren osalusel on valminud väljapaistvaid ehitisi nii Soomes kui ka mujal maailmas. Ühel hetkel otsustas visionäär teha investeeringu Eestisse, et luua siin terviklik, omanäoline ning turvaline elukeskkond koos keskuse ja avarate puhkealadega. Kohaks valis ta Uuesalu, kus tollal laius veel mets ja oli üksik säilinud taluhoone. Puudusid nii teed, trassid, elamud kui ka inimesed.

Ootamatult seadis aga Eestis tegevuse alustamine ettevõtja tõsiste väljakutsete ette, sest napilt pärast mastaapseid investeeringuid tulevase küla vee- ja kanalisatsiooni ning gaasitrassidesse ja 1,8 km pikkuse Uuesalu tee väljaehitamist koos kergliiklustee ja tänavavalgustusega saabus sügav majanduslangus. „Ümberringi lõpetasid mitmed arendusprojektid pankrotiprotsessidega, kinnisvarahinnad kukkusid kolinal, pangad laenu ei andnud ja ajakirjandus materdas rappa rajatud elamurajooni arendajat mitmel rindel. Ent erinevalt mitmetest kohalikest otsustas aastakümnete jooksul karastunud ettevõtja siiski jätkata,“ meenutab IBE Estonia juhataja Ülle Kullör.

Selleks hetkeks oli Uuesalu elamurajooni rajatud 100 esimest kodu, mis paraku seisid tühjana, kuna koduotsijad ei saanud pangast laenu. Aga EKE näol on tegemist siiski pika ajalooga arendajaga, kes on osanud hakkama saada erinevates majandustsüklites. Ja nii ka seekord. Ülle Kullöri sõnul oli suureks abiks emaettevõtte idee anda inimestele võimalus osta kodu läbi pikemaajalise skeemi: potentsiaalsete ostjatega tehti kolmeaastane üürileping ning selle aja jooksul oli neil võimalus maja välja osta, kusjuures ostmise korral loeti igakuiseid üürimakseid sissemaksu sisse.

Uuesalu elamuala

Omad on üle õue!

Uuesalu tunnuslause „Omad on üle õue!“ on pärit üsna arenduse algusest. Eelnevat lugedes ja tõele au andes tuleb tunnistada, et neid omasid, kes selle sünni ajal Uuesalus elasid, võis kahe käe sõrmedel kokku lugeda. Seda tugevam oli aga kokkukuuluvuse tunne ja see energia on kandunud ka tänasesse päeva.

Muide, üks Uuesalu esimesi elanikke oli IBE Estonia haldusjuht Toomas Metsaots, kellest on tänaseks saanud külavanem. Juba 2008. aastal rajas arendaja Uuesallu nüüd Rae valla poolt opereeritava lasteaiahoone ning arendaja on võtnud oma südameasjaks ka – juba 10 aastat! – teede ja haljasalade hooldamise. Ametliku küla sünd on aga puhtalt elanike teene ning Metsaots nendib, et tegemist on Eesti esimese arendusega, mille pinnalt tekkis iseseisev küla. „Meid oli vaja sõna otseses mõttes kaardile saada, sest suure Järveküla all olemine oli hoomamatu nii iseendale, külalistele kui ka operatiivsõidukitele. Sel aastal tähistame oma küla viiendat sünnipäeva.“

Enam kui 80 hektarile rajatud Uuesalu planeeringuala kogumaht on 390 peret ning tehtud investeeringute kogumaht oli 2017. aasta lõpu seisuga 22,678 miljonit eurot. Täna elab külas ca 700 elanikku ning lapsi, kes võivad nimetada Uuesalu oma sünnikohaks, on juba enam kui 100. Enamiku elamurajoonist moodustavad paarismajad, mille krundid jäävad vahemikku 1700–2200 m2.

Äsja avatud külakeskus loob kohalikele uusi võimalusi äriks ja ühistegevusteks

„Meie eesmärk oli algusest peale luua siia selline elukeskkond, kus inimesed tõesti tahaksid elada. Lisaks lasteaiale oleme ehitanud mänguväljakud ning rajamisel on Kersti Lootuse projekteeritud puhkeala kõlakoja, kohaliku Liivajärve äärde liivaranna ning terviseradadega,“ sõnab IBE Estonia müügijuht Merike Teder, lisades, et nii aktiivsete elanikega külas on rõõm arendaja olla. „Uuesalu Külaseltsis on ligi 200 liiget ja siin on loodud Harjumaa suurim naabrivalvepiirkond. Inimesed on liikuvad, energilised ning valmis kaasa aitama oma elukeskkonna kujundamisele. Näiteks ehitasid külamehed omade jõududega valmis bussipeatuse.“

Ta lisab, et on avastanud Uuesalu külla kodude müügil huvitava fenomeni: traditsioonilist turundust siin tegema ei pea, sest küla nii-öelda müüb end ise. Väga palju kolitakse siia sõprade või sugulaste järgi, mis omakorda tugevdab veelgi kohalikku kommuuni.

Olulisim sündmus lõppenud aastal oli aga Põdra teel esimese ärihoone valmimine. Ülle Kullör märgib, et Uuesalu küla arengukavas aastateks 2015–2019 oli ühe eesmärgina püstitatud külakeskuse kontseptsiooni väljatöötamine, mis tollal tundus mõnevõrra utoopiline, kuid unistustel on kombeks teostuda, kui neisse uskuda. Valminud hoones on saanud ruumid mitmed Uuesalu elanikest ettevõtjad: teenuseid pakuvad ilustuudio, tegevust alustab lastehoid ning kohvik. On olemas ruumid, mida saab üürida huvitegevusteks, sünnipäevade, koolituste ja õpitubade läbiviimiseks. Ehk Uuesalu on saanud nüüd päris oma külakeskuse.

Õigeid väärtusi loovad inimesed, mitte raha

Uuesalu pole aga sugugi ainus projekt, millega IBE Estonia tegeleb. Lisaks on näiteks juba töös projektid Jõelähtme ja Viimsi vallas. Haabneeme keskuse vahetusse lähedusesse Lubja teele valmivad veel sel aastal uued ridaelamud.

„Kokku on meil Eestis ca 200 hektari ulatuses kinnistuid. Enamasti oleme tegutsenud Tallinna ümbruses, kuid tõenäoliselt laieneme lähiajal ka mujale. Meie väikese viieliikmelise projektijuhtimise meeskonna töö on koordineerida planeerimist, projekteerimist, ehitamist, turundamist, müüki ja haldust,“ loetleb Ülle Kullör. „Maju projekteerime nii, et tahaksime seal ka ise reaalselt sees elada. Ja oleme seda ka reaalselt teinud, et saada parimat tagasisidet! Ehitusettevõtetega me seotud pole, nii et nende jaoks oleme samasugused kliendid nagu meie kliendid meie jaoks – ehk nõuame alati parimat kvaliteeti!“

Ta lisab, et ideedest ja materiaalsetest ressurssidest ei piisa, et luua uusi väärtusi, vaid nende loomiseks on vaja eelkõige inimesi. „Uuesalu on eriline arendusprojekt, mille erilisus seisneb selles, et ühes positiivse energiaga paigas on kohtunud ja jõud ühendanud missioonitundega investor ning aktiivsed ja tugeva identiteeditundega elanikud. Meie siiras tänu Uuesalu esimestele elanikele, MTÜ Uuesalu külaseltsi loojatele ja esimesele külavanemale Jaan Urvetile ning tänastele külaseltsi eestvedajatele, Uuesalu Spordiklubi juhtidele ja kõikidele aktiivsetele kogukondlastele!“

Kui soovid rohkem infot, jäta kontaktandmed siia:

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2018, 09:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing