23 veebruar 2018

Gasell: Primekssi betoonitehnoloogia avab uusi võimalusi konstruktsioonide tehnilistes lahendustes

Primekss Põrandad OÜ tegevjuhi Ain Lemberi sõnul otsitakse uusi võimalusi ka Primekssi veetihedate plaatvundamentide rakendamiseks erinevates valdkondades.  Foto: Raul Mee

Kõrgtehnoloogilistele betoonitöödele spetsialiseerinud Primekss on omas valdkonnas maailma tipp, pakkudes klientidele tavapärasest kiiremaid, ohutumaid ja parimale kvaliteedile vastavaid lahendusi. Ettevõtte edu võtmeks on oma teadus- ja arenduskeskus, mis on toonud betoonitootmise täiesti uuele tasemele.

15 aasta jooksul on ettevõte paigaldanud Eestis enam kui 1 000 000 m2 kvaliteetseid tööstuslikke põrandaid ning muid betoonist konstruktsioone.

„Oleme viimased aastad kiiresti kasvanud ning plaanime samasugust edasiminekut ka järgnevatel aastatel. Näeme oma unikaalsele betoonitehnoloogiale suurt potentsiaali näiteks monoliitbetoonist konstruktsioonide, veetihedate plaatvundamentide, vahelagede ning muude korruselamutele sobivate konstruktsioonide tehnilistes lahendustes,“ ütleb Primekss Põrandad OÜ tegevjuht Ain Lember.

Primekss alustas oma tegevust põrandakattespetsialistina, kui peagi mõisteti, et seades põhirõhuks kauakestva kvaliteetse põranda pakkumise, tuleb suuremat tähelepanu pöörata hoopis põrandakatte all olevale betoonile. „Betoon on oskamatu käes küllatki tujukas materjal, mis kipub kivinedes inetult pragunema ja murenema. Kuna Primekssi jaoks on alati aktsepteeritav ainult parim – kvaliteetne toode ja rahulolevad kliendid – otsustati hakata tegelema betooni omaduste parandamisega, mis on tohutuid pingutusi ja ressursse nõudev tegevus,“ tutvustab Lember.

Ta lisab, et ettevõte asutas oma teadus- ja arendusosakonna ning tihedat koostööd hakati tegema nii teadusasutuste kui ka tööstusekspertidega Lätist, Taanist, Norrast ja Soomest. Uuringud viisid Primekssi insenerid koguni tagasi muistsesse Rooma aega, et uurida enam kui tuhat aastat vastu pidanud betoonkonstruktsioone, mis olid ehitatud täna tavapäraseks saanud terasest tugevdusteta.

Jõupingutused kandsid vilja: täna on üle maailma tuntud Primekssi üliefektiivne komposiit-betoonitehnoloogia Prim­XComposite, mida on paigaldatud 20 riigis rohkem kui 10 miljonit ruutmeetrit. PrimXComposite’i tehnoloogia põhine betoon sisaldab suures koguses kvaliteetset teraskiudu, mille õige paigutus betoonis muudab materjali nii tugevaks, et need ei vajagi enam traditsioonilist terassarrust. Spetsiaalsete lisaainete tõttu ei kahane betoon kivinedes ega purune. Kuna ehitatud konstruktsioonid on veetihedad, on need oluliseks aja- ja rahasäästuks ettevõtetele, kes tegelevad välitingimustes või märgades tingimustes konstruktsioonide ehitamisega. PrimXComposite’i materjalist ehitamine on uuringute järgi koguni keskmiselt 30% kiirem senistest tehnoloogiatest.

„Meie edu taga seisab meie unikaalne tehnoloogia, mis toob kasu kõigile osapooltele: kliendid saavad kvaliteetsed ja kauakestvad betoonkonstruktsioonid, mis hoiavad kokku inseneride, projekteerijate ja ehitajate aega. Lisaks on ehitajate jaoks tegemist väga turvalise materjaliga. Meie jaoks seisneb tehnoloogia väärtus selles, et meelitada meie põnevasse valdkonda tööle parimad spetsialistid,“ nendib Lember.

15 aasta jooksul on ettevõte paigaldanud Eestis enam kui 1 000 000 m2 kvaliteetseid tööstuslikke põrandaid ning muid betoonist konstruktsioone näiteks sellistel tuntud projektidel nagu Padriku tee elamurajoon, Nehatu tehnoloogiapark, COOPi, Maxima ja Smarteni logistikakeskused, Tallinki ja Tere tennisekeskused, mitmed Eesti kaitseväe projektid jne.

Kui tänaseni on Primekss pööranud Eestis rohkem tähelepanu tööstuslikele põrandatele ja välistele betooniehitusele, siis tulevikus nähakse Lemberi sõnul suurt potentsiaali mitmekorruseliste hoonete ehituses ning kindlasti leitakse uusi võimalusi ka Primekssi veetihedate plaatvundamentide rakendamiseks erinevates valdkondades. Hiljuti tõi ettevõte turule veel ühe uue toote, mis ühendab PrimXComposite’i tuntud FILIGRAN®-süsteemiga ning muudab ehitusprotsessi veel kiiremaks ja ohutumaks.

Hetkel kuum